Sari la conținut
Forum Roportal
bab

Perusii, acei mici pasaroi galagiosi si simpatici.

Postări Recomandate

Cine il ajuta si pe Tony meu? E un papagal dragut care e bolnav de cateva zile.Am fost cu el la veterinar, a primit tratament in apa, dar parca nu vad nici o schimbare. :) Am incercat sa-i dau cu pipeta dar nu am insistat prea mult pentru ca mi-e teama sa nu i se intample ceva.Imi pare asa de rau de ei ( are si iubita ). Ea nu e bolnava dar Tony nu pre o baga in seama. :) :thinca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@macai, ce tratament a primit ? Iti amintesti ce i-a dat ? Eu i-am dat lui Ciripel al meu in primele doua zile cu seringa in cioculet, te duci si iei de la farmacie una pentru. insulina, si daca nu vor sa-ti dea( se da cu reteta caci o folosesc si cei care se drogheaza) spui pentru. ce ai nevoie si eventual sa-o desigileze in fata ta, te descurci tu , mie mi-au dat. E foarte buna si subtire, ii poti da mai usor cu ea, eu nu am reusit decat cu asta. Vezi ca are un ac asa de subtire ca il rupi de la baza si ii dai. Dupa doua zile eu nu la-am mai chinuit caci i-am pus semn la apa si am vazut ca bea. Si a fost foarte bolnav, nu am crezut ca-la mai salvez si totusi a avut zile, tratamentul a fost exceptional.

Ce anume a spus ca are veterinarul ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu seringa i-am dat la inceput dar acum il bag cu cioculetul in apa. mi se pare ca bea mai bine asa. Acum vad ca e mai bine ca a inceput sa se ingrijeasca si tine coada mai dreapta. :) Sper sa se faca bne ca il iubesc tare mult.Face parte din familia noastra. Ma simt asa neputincioasa in fata lui.

Stie cineva sa-mi spuna cate ceva despre comportamentul perusilor?De cand are iubita nu mai canta :) Inainte nu-i mai tacea cioculetul...

 

 

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iubita al meu perus nu merge pe jos,deci nu are probleme cu agatatul,el sta numai la oglinda,pe sifonier,pe usa,in nici un caz pe jos!Mai,evitati medicii care va sfatuiesc sa le dati tratamentul in apa caci asta depinde de cata apa bea si daca mai sunt si bolnaviori nu prea beau si inca ceva luati mai bine o pipeta nu mai le aplicati tratamentul cu seringa sa nu-i raniti,e mai sigura pipeta.Perusului meu i-am dat tratamentul in amestec cu iaurtul in pipeta si sa vedeti ce-i place iaurtul cand ii dau de la pipeta zici ca este un bebelus care isi bea lapticul de la biberon.Le doresc multa sanatate perusilor vostri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca unul din perusii mei are diaree!

Le pun Diropur in apa in fiecare zi ...dar vad ca nu prea are efect!

Cunoaste cineva si alt remediu?

 

Cori

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunoaste cineva un remediu pentru diaree...altul decat Diropur?

Cred ca unul din perusii mei are diaree si desi ii pun zilnic Diropur in apa nu prea se vede rezultatul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

avolina, m-ai facut praf cu iaurtul...Mananca asa ceva ? Au voie ? Ca nu stiu nimiC de lapte si iaurt...( nu pot trimite PM-uri nu stiu de ce...da, eu sunt si acolo )

 

corinap- da-i trei, patru picturi de 3/zi pe cioculet, nu in apa ca este mai concentrat si isi face mai rpd efectul. Cu o seringa pentru. insulina, rupi acul si este cea mai buna metoda ca e mic varful, eu nu am putut sa-i dau cu pipeta ca se ducea lichidul in partea de cauciuc daca inclinam pipeta si cum el se zbatea...nu am reusit cu succes decat cu seringa aceea. Si scoate-i din alimentatie fructele, salata sau ce i-ai dat de a facut. Apa sa fie plata neaparat. Daca nu-i trece nici asa sa nu fie ceva digestiv si atunci ii trebuie Vetriflox.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iubita sa stii ca medicul veterinar mi-a recomandat sa-i dau doctoria in amestec cu o lingurita de iaurt,deci cred ca nu le face rau,dar ma gandesc sa nu exageram cand le dam iaurt.Eu una ii dau mult mai putin decat ar vrea el.Nebunul meu trage de pipeta ca-i place tare mult,in schimb nu-i place marul sau nu si-a dat seama cat de bun e. Voi cum ii spalati?cum le faceti baita?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru baie eu le pun o farfurioara de la ceasca de cafea si isi fac singuri baita.Ei isi fac singuri toaleta.Ai grija sa nu-i tii in curent mai ales dupa ce se balacesc prin apa. :sipwreccaed:

Le place mai ales vara.Stii cum sa-au invatat cu farfurioara? Le-am pus-o in calea lor pe unde se plimbau mai mult. :pee

O sa vezi ca si al tau o sa-si faca singur.Si ce o sa-i placa...........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Al meu isi face direct in chiuveta... :band: :good: ;) Chiar zilele astea la-am spalat un pic pentru ca-si murdarise coada si nu-mi placea... ii place la nebunie sa-la usuc cu feonul... ;) :cry: :clap:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×