Sari la conținut
Forum Roportal
bab

Perusii, acei mici pasaroi galagiosi si simpatici.

Postări Recomandate

Sunt bune si vitaminele care se pun in apa, stai linistita... insa, poti sa-i cumperi din cand in cand si seminte...

Yo ii cumpar lui Coco alimentatia si vitaminele de la o farmacie de la mine din cartier... ma inteleg foarte bine cu farmacista.. ;) ;) :) Nu prea stiu ce ii poti da sa manance in afara de mar, cred ca ar trebui sa mai incerci cu ceva verdeata... al meu innebuneste cand vede verde in fata ochilor... sper ca i-a trecut si acum e oca... sa-ar putea sa fi facut diaree si din cauza ca a mancat prea mult mar si prea putine seminte... si al meu mai pateste asa cand bea prea multa apa, insa il pun sa manance si intr-o ora e oca...

@ avolina: Coco a inceput sa se aseze pe noi dupa vreo 3-4 luni, pana atunci era tot cam ca al tau.. daca o sa vorbesti in continuare cu el, ai toate sansele sa se ataseze de tine si sa prinda incredere... cat despre sfaturi, du-te pe prima pagina a topicului si citeste al doilea mesaj... am spus acolo cam tot ce stiu...

 

Sanatate multa perusilor! :oca: :oca: :oca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

monique, Ciripel este bine i-a trecut, e vioi, dau nu canta ;)( Te rog, spune-mi cum se numesc semintele cu vitamine exact sa ma duc sa-i cumpar, firma tot..... I-am luat vitamine cu seminte si fructe de la Cocorite, si mananca numai meiul, la semintele mari nici nu se uita si nici la fructe sau bucatele colorate cu viatamine. Alea raman acolo asa ca geaba ii cumpar eu ce-i scump si bun ca el nu vrea decat meiul lui. Asa ca ma gandeam sa-i cumpar semintele tale tratatte dar nu stiu ce si cum...

 

pentru. avolina : cu cat este perusul mai mic, cu atat se imblanzeste mai usor, in special datorita faptului ca poti avea control asupra zborului. Cand la-am luat era mai mic decat toti ceilalti, am bagat mana in colivie 2 zile la rand si am vb. cu el pana sa-a obisnuit cu mana, dupa care a treia zi i-am pus degetelul deasupra picioruselor si ii spuneam "sus"," hai sus " pana sa-a urcat, dupa care am stat intepenita asa nu stiu cat... sa prinda el incredere sa vada ca nu i se intampla nimic. In aceeasi zi la-am scos afara la zbor, si de atunci sta pe deget, se suie pe umar, in cap, doarme in brate daca-la tin la televizor......aa si inca ceva sa nu fie fetita ca ele nu prea se imblanzesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici al meu nu mananca fructele si semintele mari... cat despre vitamine si mancare, yo ii cumpar numai Vitacaraft... astea mi-au fost recomandate, insa din cand in cand ii mai cumpar si Trill ca sa le schimb sa nu se plictiseasca.. :pee:

 

Vitaminele de care iti vorbeam sunt in niste pungute mici (tot Vitacaraft) si sunt de mai multe feluri.. cu miere, cu ficat dar cam toate intaresc sistemul imunitar si ii fac perusului un penaj stralucitor... bla bla.. ;)

 

De asemenea, cat a fost mic i-am cumparat mancare speciala pentru puiuti (cu ou) se numea Vitafracat Junior daca imi aduc bine minte... asta e buna in primul an de viata...

 

Cam atat... daca mai ai intrebari, nu ezita.. poate te pot ajuta... ;) :) ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nici al tau nu mananca frucele si semintele mari, cum le inlaturi ? Ca ma gandesc ca o sa se stranga in cutiuta lui numai astea mari ca el mananca doar meiul. Si degeaba cumpar eu din alea scumpe si pline de vitamine ca al meu in final alege doar meiul, asa ca nu stiu ce sa fac sa ia si niste vitamine. In afara de varianta cu cele puse in apa, nu mai am nici o idee. O sa insist sa-i dau in continuare dar daca zici ca nici al tau nu mananca...

Si nu canta deloc, sunt disperata !!! Scoate un ciripit pe zi , acum' nici pe ala nu-la mai scoate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai vitaminele de care ti-am vorbit sunt niste bobite de mei "tratate" pe care Coco le mananca cu placere... ;)

 

Bobitele mari care raman in cutiuta le curat la cateva zile (adica le arunc)

 

Cat despre cantat, nu stiu ce sa-ti mai zic... nu-mi mai aduc aminte daca al meu era atat de tacut la inceput, tot ce stiu e ca acum nu-la mai opresc :oca: :oca: :oca:

 

Oricum, sanatate multa, ca-i cea mai importanta!!! :pee: :pee: :pee:

 

 

;) ;) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

monique, inca o intrebare legata de cum speli cusca. Cu ce o speli si la cat timp ? Dezinfectarea cu ce o faci, daca o faci ? Si de culcat, cand il culci ? La ce ora ? Si pana cand doarme ? In timpul zilei mai doarme ? Ca Ciripel, cam motaie toata ziulica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi al meu nu sta ziua in colivie o spal destul de des... tavita o spal zilnic dupa ce il scot din colivie, iar restul coliviei cam o data la o saptamana... nu folosesc detergent ci apa foarte fierbinte pentru ca el obisnuieste sa se agate cu ghearele si cu ciocul de grilaj astfel ca e mai bine fara detergent... am citit si pe undeva ca e mai bine sa-o speli doar cu apa fierbinte...

 

De dormit, el se culca cam pe la 21:00 si pe la 22:00 il bag in colivie... doarme pana dimineata la 8 cand incepe sa traga de grilajul coliviei ca sa iasa... de regula, un papagal trebuie sa doarma cam 12 ore/zi de aceea al meu mai doarme si in timpul zilei...

 

;) ;) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare pentru.Monique:daca perusul tau sta toata ziua liber cum rezolvi cu mancarea?Al meu zboara in fiecare zi si de multe ori refuza sa intre asa ca nu mananca chiar 5 ore nimic si nu cred ca ii face bine.Tu cum faci?intra singur in colivie sa manance si apoi iese sau ai pus intr-un loc mancare si sa-a invatat sa vina la mancare?As vrea sa il las toata ziua afara si sa intre in colivie doar noaptea pentru.a dormi,dar cum il invat cu mancarea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am cumparat un perus acum 2 luni si m-am atasat de el foarte tare.Acum e bolnav :) , nu mai zboara,sta infoiat, nu prea mananca, ii curg ochisorii, sta numai cu mine si cu mama(la pieptul nostru) nu vrea deloc in colivie.Am fost cu el la veterinar, mi-a spus ca-i racit si mi-a dat un tratament cu antibiotic,il i-a de 4 zile si nu-si mai revine, nu stiu ce sa mai fac sa-la vad sanatos.Ma poate ajuta cineva cu un sfat? ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@avolina: i-am pus mancarea intr-un loc ferit, pe o mocheta... stie unde e si cand ii e foame se duce si mananca... de asemenea, cunosc pe cineva care lasa portita de la colivie ridicata, iar perusul sau se duce si mananca atunci cand ii e foame... ;) ;) :)

 

@amalya: incearca si la un alt doctor, poate acesta ii va prescrie un tratament mai bun... nu uita sa-i spui ce i-ai administrat pana acum... atunci cand crezi ca ceva nu e in regula cu perusul tau e bine sa mergi pe la mai multi doctori...

 

Si ca sa previi imbolnavirea persului tau, nu uita: de regula sunt rezistenti atat la temepraturi ridicate, dar si scazute... insa nu sunt rezistenti cand vine vorba de curent... ai grija unde il tii, iar daca il lasi liber inchide usile/geamurile ca sa nu se creeze curent... Sanatate multa perusului tau si sa auzim numai de bine!!!

 

 

;) ;) ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×