Sari la conținut
Forum Roportal
bab

Perusii, acei mici pasaroi galagiosi si simpatici.

Postări Recomandate

As dori sa-mi cumpar un perus. Am avut unul, cu ceva ani in urma, dar a murit saracul :) Unii mi-au spus ca perusii sunt foarte sensibili si se sperie usor, de exemplu de zgomotele foarte puternice. Am facut legatura intre moartea perusului meu si vizita tembelilor rotopercutori de la cablu, la noi in bloc. Daca poate cineva sa ma ajute cu informatii despre cum se ingrijesc perusii, as fi deosebit de onorat. Multumesc.

LA MULTI ANI! ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am yo un perus de aproape 1 an.. Coco pe numele sau.... in general nu sunt greu de crescut/ingrijit... :)

 

In primul rand mancarea: cel mai bine e sa-o cumperi de la farmaciile veterinare, iti recomand Vitacaraft :dee In general, un perus mananca cam 1-2 lingurite de seminte pe zi... al meu e mai smecher si mananca 2-4 lingurite pe zi... daca il iei pui, trebuie sa-i cumperi seminte speciale pentru pui... pe langa semintele din comert, perusul e innebunit dupa verdeturile proaspete... mararul in special... plus patrunjel... ii poti da si grau incoltit sau chiar mei... daca le pui intr-un ghiveci in cateva zile vor aparea cateva firisoare, numai bune pentru perusul tau.. ai grija ca pamantul sa nu fie tratat chimic.. de asemenea, verdeturile trebuie spalate foarte bine si sa nu i le dai cu apa pe ele pentru ca ii poate provoca diaree (trebuie sa fie si la temperatura camerei)... pe langa toate astea, fructe sau salata... sa nu-i dai varza pentru ca o digera greu si ii poate provoca probleme digestive... apa trebuie sa fie plata si schimbata in fiecare zi... ii poti lua si ceva vitamine pe care le pui in ea... si vitaminele sunt foarte importante... chiar daca nu mai e in perioada de crestere... le gasesti tot in comert, in farmacii si sunt niste boabe de mei tratate... tratamentul dureaza cam o sapatamana (o lingurita/zi in mancare) dupa care e bine sa iei o pauza de o saptamana si apoi sa reiei tratamentul... e bine sa-i iei si nisip special pentru ca-la ajuta la digestie...

 

Unde sta: daca te hotarasti sa-la tii in colivie (al meu nu sta, el zboara liber prin casa, iar in colivie doarme noaptea) ai grija sa fie una spatioasa ca sa se poata misca... de asemenea, ai grija sa fie bine finisata ca sa nu se poata rani... yo am patit-o... in prima zi la-am lasat in colivie si sa-a zgariat la picior...

 

Odihna: un perus trebuie sa doarma cam 12 ore/zi de aceea e bine sa-la culci devreme, pentru ca la primele raze de soare se trezeste... cel mai bine e sa-la culci intr-o camera cu jaluzelele trase... ii mai poti pune o patura pe colivie, dar al meu se sperie.... o zi din viata noastra reprezinta 25 de zile pentru un perus, astfel ca el traieste in medie 5-7 ani daca e bine intretinut, dar poate ajunge si pe la 14-15 ani...

 

Sanatatea: perusii nu au fost pe deplin domesticiti, de aceea daca sunt bolnavi ei vor incerca sa-si ascunda boala pentru ca, in salbaticie, un perus bolnav este omorat de ceilalti (traiesc in stoluri de aproximativ 60 de pasari, in Australia), astfel ca trebuie sa fii atent la simptomele sale: daca il vezi ca sta infoiat si plouat, sa-ar putea sa-la supere ceva si sa nu se simta bine... daca nu mai poate dormi intr-un picior, din nou poate avea ceva... sau daca nu se mai ingrijeste (ei sunt foarte curati)... e bine sa-la analizezi de la departare dintr-un loc de unde nu te poate vedea, altfel va incerca sa para vioi si fericit chiar daca nu e asa...

 

ATENTIE!!! daca il lasi liber, ai grija la plantele din casa... unele pot fi otravitoare.. spre exemplu, nebunul meu a mancat aloe (e foarte amar) si nu prea i-a picat bine pentru ca o zi n-a mancat nimic... ai grija pe unde il lasi sa zobare... la inceput, nu-si da seama pe unde sunt geamuri si se poate izbi de ele in zbor... ei au gatul foarte fragil si astfel si-la pot frange... sa nu-ti inchipui ca daca iti demonstreaza cat de atasat e de tine in momentul in care va prinde o fereastra deschisa n-o va zbughi... el sa-ar intoarce dar nu prea o sa mai stie drumul inapoi...

Noaptea, ei nu vad... de aceea daca il lasi sa doarma in afara colivei, lasa si o veioza, ceva, aprinsa (lumina difuza) si in cazul in care se sperie sa nu se loveasca in zbor...

Ai dreptate, perusii se sperie foarte repede... zgomotele foarte puternice le pot provoca infarcturi... de aceea incearca sa nu produci bubuituri etc. si nu face nici miscari bruste... si asta ii sperie...

 

Pai cam atat, daca mai ai ceva intrebari, nu ezita sa ma intrebi si daca te pot ajuta, o voi face cu placere..

 

PS: Ai grija sa-la cumperi dintr-un magazin specializat ca sa ai siguranta ca e sanatos.. e bine sa te uiti daca e murdar prin jurul narilor sau sub coada :dee ... si astea sunt semne de boala... chiar si asa e bine sa-la duci la veterinar pentru un control amanuntit... o consultatie e in jur de 100 000 mii lei daca nu te duci la un cabinet pretentios... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Monique! Acum, am realizat ca "Papusu" meu sa-a dus din cauza idiotilor de la cablu, care au dat gauri in placa de beton, la un perete distanta de camera unde statea el. Simptomele lui au fost ca nu mai vorbea, (stia sa spuna "baiatu' lu' mama" si "Papusu'"), nu mai ciripea, nu mai zbura toata ziua prin casa, in schimb manca ca nebunul. Avea obiceiul sa iasa din colivie pe mana mea sau a mamei mele, care, fiind toata ziua acasa, era cea mai apropiata fiinta, lui. Asa sa-a intamplat si acum doi ani. A iesit din colivie, in palma ei, a intins aripile, sa-a intins pe burta, a inchis ochii si a murit. :)

Multumesc inca o data pentru informatii, mare patre din ele le stiam, mai ales cele despre hranire. Daca voi decide sa mai am un perus, voi urma intocmai, sfaturile tale.

LA MULTI ANI! ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca ti-am fost de ajutor.... :) :) :) asta cu mancatul e cu dus si intors... desi este grav bolnav, un perus poate manca mai mult decat de obicei...

Imi pare rau pentru Papusu... :) intotdeauna m-au intristat povestile de acest gen... sper ca al meu sa nu dea peste astfel de specimene... :)

Oricum, daca te hotarasti sa-ti mai iei un perus, iti urez sa-ti fie sanatos, frumos si sa aiba viata lunga! :dee

Btw, Coco te saluta si iti ureaza La Multi Ani! Ca si mine... :x :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru cuvintele tale frumoase. Va doresc tie si lui Coco, multa sanatate si sa fiti iubiti. LA MULTI ANI! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o domnisoara pe nume Ruta... pe care m-am suparat foarte tare dupa ce la-a omorat pe sotiorul ei (stateau amandoi de 2 ani si niciodata n-au avut mari divergente..); si fiind foarte suparata, am bruscat colivia, am tipat si cate si mai cate...

Ea a ramas foarte speriata si acum e singurica singurica. Mai sta mama de vorba cu ea, dar eu... m-am cam indepartat. Si imi pare rau, ca e dragalasa foc...

Inainte de a-la aduce pe baietel (cel pe care la-a asasinat din cine stie ce motive...), a stat o saptamana singura ("fostul", provenit si el dintr-o casnicie soldata cu moartea -din motive de sanatate- a domnisoarei, Coco pe numele ei, a fugit). Si in acea saptamana ne-am apropiat foarte mult de ea si ea de noi... Si a fost foarte frumos. Si nu stiu daca mai putem reveni la starea aia fericita, presupun ca asta cere un pic de timp, si nu stiu (mult lucruri pe care nu le stiu) cat de mult pot eu sa-i acord (ca in ultima vreme am ingrijit-o de nu se mai poate)...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Papusul nu a avut consoarta. De fapt, Papusul a intrat in bucatarie la noi, cu vreo patru ani inainte de a-la pierde, nu o sa va vina sa credeti, exact pe 6 Decembrie. Doua saptamani am umblat in stanga si-n dreapta sa-i caut "parintii", dar nu am aflat nimic. Am dat anunt la ziar, a venit cineva, dar reactia zburatorului a fost una de frica totala si am inteles ca acel cineva nu era stapanul sau poate ca era, dar nu-la trarase bine, deloc. In prima luna, pasaroiul a devenit Papusu si a locuit intr-un cos de sarma de la dulapul din bucatarie, golit si intors invers. Am departat doua zabrele pentru a-la lasa sa zburataceasca prin casa si am folosit cozi de linguri de lemn Faccaelman pe post de scarite. A urmat achizitionarea coliviei, modificarea ei, etc. Papusu sa-a obisnuit repede cu familia, si inca de la inceput se aseza pe cap sau pe umar, avand o deosebita placere sa ciuguleasca urechile "gazdei". Fiind fara pereche si toata ziua in compania mamei mele, care i-a vorbit mai tot timpul, stimabilul incepuse sa bolboroseasca cateva cuvinte. Cand luam masa ateriza pe mine si executa coborari pe batele mele, pana la castronul cu salata, de unde ar fi vrut el sa se alimenteze. Odata si-a inmuiat coada in ciorba mea... :) Cele mai nostime amintiri cu el sunt cele legate de trezirea de dimineata, vara, cand era lumina. Zbura prin casa si daca gasea usa deschisa la camera mea, se oprea ori pe cap (cel mai des pe nas), ori pe degetele de la picioare, unde isi executa intreg repertoriul de ciripituri, caraituri si bolboroseli de genul "baiatu, baiatu, ce faci?!".

Cand a dat in primire, cat sunt eu de om in toata firea, nu mi-am putut retine lacrimile. Era pentru prima data, cand in casa mea, o fiinta apropiata isi pierdea viata. Cel mai rau este ca, acum cand citesc mai multe despre aceste pasari, imi dau seama ca va fi foarte greu sa mai am un perus. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@oana*gabriela... perusii nu inteleg atunci cand ii certi sau ii bati... tot ce-ti ramane de facut e sa incerci sa te apropii din nou de ea si sa o iubesti... chiar daca pare afurisita, aceasta este firea ei si n-o poti schimba.... si al meu e afurisit cand vrea... te giugule de-ti sar ochii sau ce-i mai trece lui prin cap... ideea e ca il las in pace si dupa aia vine singur la mine si incepe sa cante... so... cu timpul se vor rezolva toate problemele daca esti dispusa sa le rezolvi... :) :) :)

@bab... al meu bea ciorba... pana nu mai poate... cand e vorba sa mancam, el e prezent la datorie si se serveste de peste tot...

La intamplari amuzante, cea mai tare a fost cand a picat in cada plina cu apa si nu mai putea sa zboare... la-am uscat cu feonul... si a observat ca-i place... de atunci se aseaza pe umarul meu cand imi usuc parul... acum sta pe tot pe umarul meu si se aranjeaza.. e in perioada de naparlire... cred ca o sa fac o perna cat de curand... ::):

De Boboteza, mama a dat cu apa afintita prin casa... iar pentru ritual a folosit si niste busuioc... pe care la-a descoperit Coco... intr-un tarziu am inteles si noi de ce miroase papagalul a busuioc... manca de zor din el... ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand trebuie sa fac o corectie la titlul topicului: perusi nu sunt numai verzi, eu am avut unul galben

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×