Sari la conținut
Forum Roportal
bab

Perusii, acei mici pasaroi galagiosi si simpatici.

Postări Recomandate

Sunt boli care pot fi transmise, atat de la om la papagal cat si de la papagal la om... insa nu stiu care sunt acelea... :"> :"> :">

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt atat de bucuroasa incat spun la toata lumea asa ca trebuie sa va spun si voua prietenilor de pe forum in weeca-end am reusit sa-la iau pe deget pe baiatul meu.Monique o sa-ti urmez sfaturile si o sa exersez cat mai mult ca sa se invete cu mine si sa se invete sa se duca la mancare singur cand este afara,dar imi trebuie multa rabdare(ceea ce o sa-i acord).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bravo avolina, ne bucuram pentru tine !! Eu nu am avut asemenea probleme cu Ciripel, din a doua zi era pe degetel, nu a muscat niciodata, eu am alte " nelamuriri "...

 

Monique, inca nu canta, il am de o luna si un pic, si tot nu ciripeste si el ceva acolo. Dimineata dupa ce mananca si e un pic mai vioi , scoate un ciripit , doua, maxim trei dupa care gata, toata ziua-i mut :) Trebuia sa-i pun numele MUTU, zau asa !!

Aaaa, si inca ceva, doarme toata ziulica, doar mananca si adoarme, e normal sa doarma atata ? Ai vostri tot asa dorm ? Sau doarme acum ca-i mititel si tre' sa creasca mare ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parca pe zi ce trece e mai inteligent baietelul meu!Bineinteles ca spun asta deoarece e perusul meu,dar ieri a intrat singur in colivie sa manance si e pentru.prima data cand face asta.Evident ca nu mai pot de bucurie si trebuia sa va spun si voua. Iubita nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme,nu ma pricep prea mult la perusi,dar cred ca faza cu ciripitul depinde de personalitatea fiecaruia,al tau e mai linistit.Incearca sa-la pui langa fereastra,al meu cand le aude pe vrabiute nu mai poate si face o galagie..........,uneori le imita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce sa zica...cum sa incep..deci o sa ajung la partea importanta. nu am habar cum sa imi fac papagalul sa imi manance os de sepie..are "ditamai" :blinca: ciocu si mie frica...daca nu osa mai poata manca in curand...Ciocul e mare si exfoliat...am fost la un medic veterinar..si nu mi-a zis nimic...decat ca o sa manace si a trecut deja ceva timp de atunci o luna is ciocul tot ii creste....Pls am nevoie de ajutor....HELLLPPP ::): ....multumes...astept raspunsul vostru....mersi :)"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe cat de vesela eram ieri dimineata,cand va povesteam ca perusul meu a intrat singur in colivie la mancare,pe atat m-am intristat dupa-amiaza!Motivul?am mers cu o prietena prin parc si deodata vad ca se apropie de noi o tiganca cu un perus.Bineinteles ca daca vad papagali in fata mi se aprinde beculetul si trebuie sa-i privesc cat mai mult.Tiganca tot incerca sa ne pacaleasca ca sa luam de la ea niste biletele cica ne ghicea personalitatea,pe cand eu incercam sa scot de la ea cum la-a dresat,cum de nu zboara.Vazand ca nu ma convinge mi-a dat papagalul pe deget si ce sa vad?era ,,dresat''deoarece i-a taiat aripioarele!va imaginati ce a fost in sufletul meu!cum poate sa faca asa ceva!?!dar imaginati-va ce era in sufletelul bietului perus!

Moica eu nu ma pricep,dar din ce am auzit daca le creste foarte mult ciocul la papagali trebuie taiat ca se pot sinucide.Du-te la un cabinet veterinar,dar nu la cel la care ai fost,caci nu toti veterinarii se pricep la papagali si spune-i problema lui.Daca esti din Bucuresti iti recomand sa te duci la clinica veterinara Ilioara.Sper sa aud vesti bune de la tine si papagalul tau!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Monique, inca nu canta, il am de o luna si un pic, si tot nu ciripeste si el ceva acolo. Dimineata dupa ce mananca si e un pic mai vioi , scoate un ciripit , doua, maxim trei dupa care gata, toata ziua-i mut  :) Trebuia sa-i pun numele MUTU, zau asa !!

Aaaa, si inca ceva, doarme toata ziulica, doar mananca si adoarme, e normal sa doarma atata ? Ai vostri tot asa dorm ? Sau doarme acum ca-i mititel si tre' sa creasca mare ?!

[snapbacca]32054[/snapbacca]

 

Cand sunt mici dorm mai mult, cread ca am mai spus-o, acasta moleseala poate fi si un semn de boala, asa ca fii si tu atenta la reactiile sale... daca sta toata ziua infoiat si doarme pe el, n-ar fi o idee rea sa dai o fuga cu el la medic... e mai bine sa previi decat sa tratezi... cred totusi ca e doar un papagal lenes... ;) E bine totusi ca mai canta si el din cand in cand... macar asa esti sigura ca nu e mut... sincer, situatia ma depaseste... al meu n-a vorbit vreo 2 sapt dupa care nu-la mai puteam opri...

 

 

Si yo am vazut un astfel de papagal... m-a intristat rau de tot... unii pur si simplu nu au suflet si nu-i intereseaza... unde mai pui ca atunci erau in jur de -10 grade, inainte de Craciun... :) :) :)

 

Bai nici al meu nu prea e incantat de sepie, insa el si-la toceste de perete... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

monique,a fost rau bolnav, abia la-am salvat, si a venit acasa si muma veterinarilor sa-la vada. Dupa ce a depasit situatia critica si a intrat in perioada de convalescenta, am inceput sa-i dau vitamine sa-la pun pe picioare. O imbunatatire sa-a vazut ca de unde era piele si os, acum a facut si el pieptulet. Deci nu mai poate fi vorba de boala ca a fost tratat si para-tratat.

Si mai este ceva atipic papagalilor, in loc sa vrea sa stea liber, el vrea in colivie. Il scot afara cu forta, sa nu amorteasca acolo, e bland, ne pupam, ne iubim, mai zboara putin, dar daca vede cusca parca ii dai ciocolata, asa se repede la ea sa intre, si nu vrea sa iasa nici in ruptul capului de-acolo. Nu stiu ce sa ma mai fac cu el. Voiam si eu unul sociabil, nazdravan....

Si se agata cu gherutele ca-sa asa subtirele, de orice, nu poate sa mearga pe mocheta ca se agata, pe noi daca avem ceva care nu este de bumbac la fel, ramane agatat, sau zboara in perdea si ramane agatat acolo. Numai pe pat si pe gresie, pe masa, merge si el bine. Voi cum procedati ? Asa se agata si ai vostri ?

 

Moica, dupa ce mergi la Ilioara sa ne spui neaparat ce ai rezolvat, please !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iubita ma bucur ca perusul tau e mai bine,ii doresc multa sanatate si o viata cat mai lunga in care sa fie iubit de stapana lui.De fapt asta doresc tuturor animalelor si perusilor in special.Am ras cand am citit mesajul tau in care ziceai ca lui Ciripel al tau ii place sa stea in colivie si cand o vede parca vede ciocolata:)))probabil o asocieaza cu mancarea,stie ca acolo e mancare.Al meu nu se agata de perdea,iar de hainele noastre nici nu poate fi vorba ca nu accepta sa il luam in mana,sa-la iubim,uneori e un mic salbatic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

avolina, dar mocheta nu ai ? Eu am si nu poate mititelul sa merga. Nu mai este pe aici nici un stapan cu mocheta ? Mi-e tare mila de el cand vad ca se agata si el este dornic sa mearga pe jos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×