Sari la conținut
Forum Roportal
bab

Perusii, acei mici pasaroi galagiosi si simpatici.

Postări Recomandate

Multumesc frumos pentru sfat,o sa merg si la altul sa vad ce-mi spune, azi i-am terminat tratamentul si tot nu se simte bine, mi-a spus medicul ca sa-ar putea sa fie si stresat, nu stiu ce sa ma mai fac ;) ...imi este asa de drag...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa-ti zic... sper doar sa fie bine in cele din urma... sunt pasari foarte sociabile si sa-ar putea sa nu petreci atat timp cu el pe cat si-ar dori... asta ar fi un motiv de stres... daca nu ai prea mult timp sa stai cu el, te-ai gandit sa-i iei pereche?? Al meu spre exemplu sta foarte rar singur, pentru ca de cele mai multe ori e cineva acasa, insa cand se intampla sa plecam toti, el doarme pana vine cineva... nu mananca, nu zboara, nu canta... pur si simplu doarme...

 

Inca o data, sanatate multa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

8) Dragii mei 8) ,a murit scumpul meu Coco 8) , nu stiu cu cine sa mai vorbesc sa-mi inteleaga durerea, :soc: , sa-a chinuit mititelul, avea doar 6 luni :cat: , simt ca innebunesc...ajutati-ma :crazy: ...oriunde ma uit parca-la vad :) ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-am cumparat un perus acum 2 luni si m-am atasat de el foarte tare.Acum e bolnav 8) , nu mai zboara,sta infoiat, nu prea mananca, ii curg ochisorii, sta numai cu mine si cu mama(la pieptul nostru) nu vrea deloc in colivie.Am fost cu el la veterinar, mi-a spus ca-i racit si mi-a dat un tratament cu antibiotic,il i-a de 4 zile si nu-si mai revine, nu stiu ce sa mai fac sa-la vad sanatos.Ma poate ajuta cineva cu un sfat? 8)

[snapbacca]30806[/snapbacca]

Nu il lasa asa!cauta sa ii dai sa manance ca sa capete putere si mare grija:daca sta sa-la iei in mana si la pieptul tau nu este bine deloc caci ei nu prea stau linistiti cand vrem sa-i luam in mana.Nu vreau sa te ingijorez,dar papagalul meu a murit cand era bleg si statea la pieptul meu.Acum am un alt perus si este si el putin racit ca si tine i-am aplicat diferite tratamente de la diferiti medici veterinari acum ii dau praf de la tetraciclina atat cat iau pe varful scobitorii si amestec cu o lingurita de iaurt si ii dau pe cioc cam 4/5 picaturi cu o pipeta.Asta fac in fiecare zi la aceiasi ora cam 5 zile la rand.Daca doctorii veterinati iti dau sa-i pui in apa nu accepta caci asta depinde de cata apa bea el si daca mai e si bolnavior iti poti imagina ca nu bea mai nimic si nu se face bine.Ii doresc multa sanatate si astept vesti bune de la tine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8) Dragii mei 8) ,a murit scumpul meu Coco 8) , nu stiu cu cine sa mai vorbesc sa-mi inteleaga durerea, :soc: , sa-a chinuit mititelul, avea doar 6 luni :cat: , simt ca innebunesc...ajutati-ma :crazy: ...oriunde ma uit parca-la vad :) ...

[snapbacca]31146[/snapbacca]

Acum am vazut mesajul tau ca a murit!imi pare tare rau si eu am trecut prin asa ceva cand mi-a murit papagalul.Ii spuneam Bebe si pentru.mine era cel mai scump papagal.A fost tare dureros sa-la vad cum se chinuie si eu sa nu-la pot ajuta.Am plans ffffffffffffffffff mult,dar m-am invatat cu lipsa lui,timpul mi-a vindecat rana,dar cicatricea a ramas.Incearca sa te gandesti ca acum e bine si nu mai sufera.Poate ca daca iti vei lua un altul peste o vreme si iti va fi mai bine,dar asta e!Daca plangi poate ca iti va face bine.Inca o data imi pare rau!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

avolina iti multumesc din suflet pentru sfat si pentru cuvintele de incurajare...deocamdata nu cred ca-mi voi mai lua unul mi-ar fi foarte greu sa-la vad, poate peste catva timp... 8) ...mi-e teama sa nu se imbolnaveasca si asta,va doresc multa sanatate voua si perusilor vostri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

amalya, imi tare nespus de rau ca a murit. Eu te inteleg, caci si eu abia am unul mititel, acum' trei saptamani la-am luat, si dupa ce a avut diaree, acum este bolnavior am crezut chiar ca moare, statea infoiat, ii cadea capul la picioruse de aplecat ce era, nu mai manca....am chemat veterinarul acasa de urgenta., i-a dat niste vitamine sa-la mai intremeze, si un antibiotic pe care i la-am pus in apa si am facut un semn sa vad daca bea. A baut si a doua zi era mai bine, sa-a inviorat a inceput sa manance... dar tot respira asa sacadat, i se ridica aripiaorele cand respira, mi se pare ca respira greu. Ai vostrii cum respira ?

Ce antibiotic ti-a prescris doctorul tie ? Cumva Vetriflox ? Cica ar fi cel mai bun.

Eu zic sa-ti iei altul si sa incerci sa uiti, chiar daca nu se poate, dar cel nou iti va distrage atentia si iti vei indrepta toata dragostea si atentia catre el. Fii tare !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu-ti recomand antibioticul pe care i la-am dat eu, sa-ar putea sa nu-si fi facut efectul, mi-a spus veterinarul ca e racit la plamani, dar asta in ultima zi de tratament, pana atunci doar imi spunea ca e cel mai bun antibiotic si ca se va face bine, el nu mai manca de doua zile 8) ,ii curgeau ochisorii 8),iar pe nari ii curgea un lichid galbui,offf Doamne...fusesem inainte la alt medic si mi-a spus ca are indigestie(el nu a stranutat decat dupa vreo cateva zile), mi-e teama sa nu-i fi facut eu rau, mergeam zilnic la medic sa-i dau tratamentul 8) ...nu mi-as putea-o ierta niciodata.... :soc: nu stiu ce sa mai zic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×