Sari la conținut
Forum Roportal
bab

Perusii, acei mici pasaroi galagiosi si simpatici.

Postări Recomandate

Nu e bolnavior.. asa sunt toti la inceput, pana se obisnuiesc.. al meu nu sa-a dat jos de pe galerie vreo 2 saptamani (la-am lasat liber prin casa de la inceput)... acum e oca si zboara toata ziua... cand oboseste se aseaza pe umarul unuia dintre noi si doarme... trebuie sa-la inveti sa aiba incredere in tine, sa-i arati ca-la iubesti..

Cat despre alimentatie, discutiile pot fi nesfarsite... unii zic ca nu e bun albusul, altii ca nu e bun galbenusul... cel mai bine e sa-i cumperi hrana pentru pui de perus pentru ca aceasta are si ou... de asemenea, nu uita de vitamine... sunt niste seminte "tratate" care ii asigura o dezvoltare sanatoasa.. al meu nu a mancat niciodata zahar sau sare... insa nu-la pot opri sa nu pape ciorba.. norocul nostru e ca mama nu gateste sarat din diferite motive... Cat despre paine, mamaliga si branza dulce, situatia e la fel de incerta... unii zic ca sunt bune, altii nu... al meu nu mananca paine, doar se joaca cu ea... ii place sa faca firimituri... mamaliga si branza dulce nu mananca... nu-i place..

E bine sa-i pui hipermanganat de potasiu in apa o data pe samtamana...

 

Cam atat... multa sanatate perusului tau si viata cat mai lunga!!! :spiteful: :crazy: :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Monique, multumesc pentru. raspuns. Ai avut dreptate, dragul de el, il cheama Ciripel, a inceput sa manance. Dar nu ciripeste deloc. Am vb. cu el am facut ca toate pasarile si atunci a raspuns dar greu de tot. Si este asa de mititel, are o luna si jumatate ca nu stie sa zboare si avem ora de zbor in fiecare zi, zboara pe distante mici. Al tau la-ai luat mai mare ? Deja sta pe degetel cand il iau si se culca.

Si inca o intrebare, daca il lasi liber nu face peste tot ? Si daca da, cum cureti ? Daca face diaree, cum il tratez ? Cu hipermanganatul ala de potasiu, am auzit si eu dar tot asa parerile sunt impartite, ca nu ar fi bine sa-i dau chimicale......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As dori sa-mi cumpar un perus. Am avut unul, cu ceva ani in urma, dar a murit saracul :spiteful: Unii mi-au spus ca perusii sunt foarte sensibili si se sperie usor, de exemplu de zgomotele foarte puternice. Am facut legatura intre moartea perusului meu si vizita tembelilor rotopercutori de la cablu, la noi in bloc. Daca poate cineva sa ma ajute cu informatii despre cum se ingrijesc perusii, as fi deosebit de onorat. Multumesc.

LA MULTI ANI! ::crazy::

[snapbacca]21940[/snapbacca]

Baietelul meu(asa ii place sa-i spun perusului)e un pic racit,am fost la diferite cabinete veterinare si peste tot mi-a dat un tratament diferit sa-i aplic,care nu prea au dat randament in sensul ca stranuta in continuare,in rest nu are nimic mananca,este vioi,face galagie ,zbora.Problema e ca nu as vrea sa i se agraveze starea.Stiu ca sunt sensibili si ma cam ingrijorez.Poate sa ma ajute cineva cu un sfat ce sa-i fac?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca aici : este un nene crescator de perusi cu o vechime de 8 ani in domeniu. myworld@netpost.ro, scrie-i ca este tare dragut si-ti raspunde, eu am "facut cunostiinta " pe net si poate te ajuta. Ori te intalnesti cu el sa-la vada, ori iti da un doctor bun, eventual pe al lui daca are si poate este mai bun decat ceilalti.

Al tau il lasi liber sa zboare prin casa ? Nu face mizerie ? Si daca face cum cureti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incearca aici : este un nene crescator de perusi cu o vechime de 8 ani in domeniu. myworld@netpost.ro, scrie-i ca este tare dragut si-ti raspunde, eu am "facut cunostiinta " pe net si poate te ajuta. Ori te intalnesti cu el sa-la vada, ori iti da un doctor bun, eventual pe al lui daca are si poate este mai bun decat ceilalti.

Al tau il lasi liber sa zboare prin casa ? Nu face mizerie ? Si daca face cum cureti ?

[snapbacca]29265[/snapbacca]

Multumesc pentru.raspuns o sa incerc sa-i scriu.Da il las sa zboare aproape in fiecare zi si parinti mei sa-au atasat de el si ii dau drumul sa zboare.Sincer nu rezistam cand il auzim ca face galagie si se uita la usita lui ca sa-i dam drumul.Mizerie mare nu face si se sterge usor cu o carpa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Monique, multumesc pentru. raspuns. Ai avut dreptate, dragul de el, il cheama Ciripel, a inceput sa manance. Dar nu ciripeste deloc. Am vb. cu el am facut ca toate pasarile si atunci a raspuns dar greu de tot. Si este asa de mititel, are o luna si jumatate ca nu stie sa zboare si avem ora de zbor in fiecare zi, zboara pe distante mici. Al tau la-ai luat mai mare ? Deja sta pe degetel cand il iau si se culca.

Si inca o intrebare, daca il lasi liber nu face peste tot ? Si daca da, cum cureti ? Daca face diaree, cum il tratez ? Cu hipermanganatul ala de potasiu, am auzit si eu dar tot asa parerile sunt impartite, ca nu ar fi bine sa-i dau chimicale......

[snapbacca]29261[/snapbacca]

 

O sa vezi ca o sa se obisnuiasca.. n-o sa-la mai poti opri din cantat... :spiteful: Coco avea 3 luni cand la-am adus si zbura destul de bine... doar ca sa-a izbit de vreo 2 ori de un geam, insa fara urmari grave, din fericire.. De facut "mizerie" prin casa, nu face multa pentru care are locurile sale pe unde poposeste, nu sta peste tot... de curatat, se curata foarte usor, cu aspiratorul... 8)

Cat despre chimicale, sa stii ca nici yo nu prea ii dau... prefer sa le inlocuiesc cu cele naturale, precum verdeata, morcov. etc....

 

Cam atat, sanatate multa lui Ciripel!

 

:crazy: :o: 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Monique, la-am vazut pe Coco al tau in poza. Vai ce frumos este, superb !!! Papagalii cu alb sunt asa de rari, nu am vazut pe la magazine....

Ciripel tot nu ciripeste, decat un ciripit, doua pe zi. NU vrea sa manance baton cu miere, nici salata, nici morcov, nici patrunjel , numai mei si mar, e mort dupa mar.

O fi mofturos ? Vreau sa-i cumpar hrana cu vitamine si mei Vitacaraft. Ii dau mereu sa manance nuumai asta, sau doar o cutie si dupa aceea cumpar mei normal si tot asa ?

Il scot afara la ora de zbor si iubire si este asa de bland...il tin pe deget si daca il apropii de burta se urca pe ea si pe umar si se asaza in cap unde ii place f. mult si adoarme acolo. Este un amor !! Imi vine sa-la mananc de mult ce-la iubesc !!

 

Sa-ti traiasca Coco !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai vitaminele se vand intr-o punguta... e bine sa ii pui cate o lingurita rasa in fiecare zi in mancare... tratamentul dureaza cam o saptamana, dupa care faci pauza o saptamana.. si tot asa de vreo 2-3 ori, apoi e bine sa iei o pauza mai lunga.. asa mi-a spus farmacistul cand i-am cumparat lui Coco... yo nu i-am mai dat vitamine de cateva luni, insa vreau sa-i cumpar pentru ca vine primavara si trebuie sa fie in forma... Cat despre mei, Vitacaraft are mai multe "feluri" si e bine sa mai schimbi din cand in cand... de asemenea, alimentatia lui nu trebuie sa se bazeze doar pe seminte... acum mananca mar, insa ii poti da si portocale, banane sau orice alt fruct; sa ai grija sa fie bine spalat, fara apa si la temeperatura camerei... daca nu vrea patrunjel, incearca mararul sau poti pune tu cateva bobite de mei intr-un ghiveci si in cateva zile vor rasari cateva firisoare verzi... alea sigur o sa-i placa... si legumele sunt bune... 8) 8) 8)

Coco iti multumeste pentru aprecieri... si el e mandru de penajul sau :spiteful: :crazy: :o:

Cat despre "problemele" cu care te confrunti cu Ciripel, timpul o sa le rezolve, trebuie sa ai doar putina rabdare... al meu a inceput sa cante pe ritmul melodiei Dj Vasile - Zdob si Zdub... in acest moment e pe umarul meu si canta de mama focului... :) :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

monique, mersi pentru. raspunsuri. Cu vitaminele am inteles ca le cumperi separat de la o farmacie veterinara. Eu i-am luat picaturi cu vitamine pentru. perusi si canari, se pun in apa, astea nu sunt bune ? Imi poti spune o adresa de farmacie veterinara ? Si...de ce mi-a fost frica nu am scapat. A mancat mar si se pare ca nu-i prieste, a facut diaree. I-am scos marul din alimentatie imediat si acum tre' sa-i dau ceva. Tu ce-i dai lui Coco ? Raspuns urgent please, sa nu se agraveze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un perus care nu suporta sa-la iei in mana,dabia accepta sa-la mangai putin.In concluzie atunci cand zboara nici prin gand nu-i trece sa se apropie de noi,desi vorbim mereu cu el,ii dau pana si sa manance de la mine,in sensul ca bag mana in colivie, iau mancarea lui si ii dau. Ce ati facut de vine la voi sa stea pe umar?Mentionez ca il am de vreo doua luni.Monique,am vazut ca te pricepi bine la perusi, poate imi dai si mie niste sfaturi utile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×