Sari la conținut
Forum Roportal
Mr.Cristi

Ce vrem unii de la alţii. De ce nu am mai evoluat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, s-ar descurca perfect. Chiar am vazut o emisiune pe discovery in care aborigenii se descurcau perfect cu masinile, telefoanele, camerele de luat vederi.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit (mai ales de la femei) deseori expresii de genul: "Da' ala ce-mi poate oferi, incat sa-i ofer eu mai intai atentie?"

 

Barbatul nu prea isi pune asemenea intrebari, de vreme ce stie cam ce si-ar dori in mare de la o femeie. Plus ca toate femeile au vagin, dar nu toti barbatii au bani.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, s-ar descurca perfect. Chiar am vazut o emisiune pe discovery in care aborigenii se descurcau perfect cu masinile, telefoanele, camerele de luat vederi.

Aha, si pe principiul asta, tot ce vezi la tv, este un adevar universal valabil ?! :lol2:

Eu am vazut o emisiune la tv in care se spunea ca romanii sunt cei mai mari hoti, lenesi, betivi, din lume.

Prin urmare, trebuie sa accept asta, nu ? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu sau eu nu avem niciun merit pentru evolutia tehnologica pe care o vedem in jurul nostru. Si tocmai evolutia tehnologica ne determina sa nu ne mai folosim creierele decat pentru a ne indeplini nevoile de baza. In consecinta devenim din ce in ce mai prosti.

Editat de Mr.Cristi
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce îşi doresc de fapt femeile de la partenerul ideal. Oamenii de ştiinţă au răspunsul.

 

Se spune că în dragoste contrastele se atrag şi aproximativ 85% dintre persoanele chestionate au declarat că îşi doresc un partener care să îi completeze, nu unul care să le semene. În realitate însă, lucrurile nu stau deloc aşa.

Cercetătorii au analizat peste 1 milion de cupluri unite de site-ul matrimonial eHarmony, printr-un algoritm special, care ţine cont de caracteristicile fiecărei persoane.

Aceste cupluri au fost propuse de algoritm prin căutarea unor date similare despre vicii precum fumatul sau consumul de alcool, despre venitul personal şi trăsături cum ar fi ambiţia sau temperamentul.

Clienţii site-ului matrinonial au decis apoi dacă vor sau nu să se întâlnească cu partenerul propus de algoritm. Datele obţinute de cercetători au demonstrat clar că oamenii au fost mai interesaţi de cei care seamănă cu ei, nu de parteneri cu caracteristici diferite.

Femeile au ales bărbaţi cu un venit similar, cu o vârstă apropiată, chiar şi cu un grad de creativitate similar cu al lor.

Bărbaţii însă au fost interesaţi şi de femei care sunt mai diferite de ei. Nu au ţinut cont de nivelul de educaţie al partenerei sau de etnia acesteia.

În comparaţie, femeile au fost foarte interesate de adjectivele cu care se caracterizează bărbaţii. Ele au preferat un partener care se descrie ca fiind „în formă fizică, creativ, amuzant, inteligent”.

Un algoritm similar de potrivire a cuplurilor apare şi la un site matrimonial pentru persoanele de acelaşi sex – Compatible Couples. Şi aici cercetătorii au observat o preferinţă pentru partenerii care seamănă cu subiecţii analizaţi.

Sa recapitulam:

Femeile au ales bărbaţi cu un venit similar, cu o vârstă apropiată, chiar şi cu un grad de creativitate similar cu al lor.

Ele au preferat un partener care se descrie ca fiind „în formă fizică, creativ, amuzant, inteligent”.

Ce putem deduce de aici?

Daca esti un barbat fara succes la femei, poti sa iti dezvolti creativitatea, stiind ca femeile cauta barbati asemenea lor, iar femeile sunt mai creative decat barbatii ( nu ma refer la inventii, ci la savoir vivre).

Asta nu inseamna efeminare, ci dezvoltarea creativitatii, care poate implica multe aspecte (initiativa, perspective largite, inteligenta,hobbyuri,hedonism)

Ce mai vor ele? Sa fie barbatul in forma fizica, amuzant, inteligent. Dar toate astea se pot rezolva: sa mergi la sala, sa stii mii de glume, sa iti dezvolti inteligenta prin integrame pentru experti, sudoku, jocuri de inteligenta, teste, sah, go, colonistii din catan, game of thrones, jocuri video de strategie.

Si acum sa revenim: stim ca femeile vor barbati cu o baza genetica sanatoasa. Dar cine zice ca barbatii cu inteligenta, umor, forma fizica buna si creativitate nu au gene strong???

Recomand filmul Invention of lying care dezbate exact aceste probleme.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce îşi doresc de fapt femeile de la partenerul ideal. Oamenii de ştiinţă au răspunsul. (...) Datele obţinute de cercetători au demonstrat clar că oamenii au fost mai interesaţi de cei care seamănă cu ei, nu de parteneri cu caracteristici diferite.

 

Sunt de acord cu respectiva concluzie (ceea ce nu se intampla des cand sunt implicate studii asupra unor lucruri atat de complexe). Pentru simplul fapt ca doi oameni, cred eu, daca vor sa ramana impreuna isi doresc in principal sa se poata suporta reciproc. Asta nu se poate intampla decat daca au destul de multe in comun, firi asemanatoare, ideal si opinii asemanatoare in legatura cu problemele existentiale.

 

Banii, slujba, frumusetea (asa cum e ea definita conventional astazi), statutul social sunt trecatoare; firea omului insa va ramane in mare aceeasi - cu mici modificari - si dupa 30 de ani de casnicie. Daca doi oameni nu se suporta, cele enumerate anterior conteaza putin spre deloc, pentru ca nu pot atinge un echilibru psihic pentru a se bucura de ele. Ori cand nu poti atinge acest echilibru nu mai conteaza ca viata ta e roz din punctul altora de vedere (ca ai bifat crierii pe o lista).

Editat de Rory*
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti barbat fara succes la femei, si vrei sa te schimbi ca sa ai succes la femei... e ca si cum ti-ai taia coaiele.

 

Mai bine fa sport si bani, plimba-te, distreaza-te. Femeile vor veni singure.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

//Mai bine fa sport si bani, plimba-te, distreaza-te. Femeile vor veni singure.//

 

Adica sa te schimbi dintr-un barbat ce nu face sport intr-unul care face sport, pentru ca sa vina femeile singure (deci sa ai succes la femei)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, adica sa faci sport, ca e bine pentru tine. Faptul ca vin femeile e o consecinta, nu un scop.

Ma rog, cine n-a facut sport niciodata sau oboseste daca alearga 50 de metri n-are cum sa inteleaga ce spun eu. E cam cum as incerca sa explic unui virgin cum se simte sexul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×