Sari la conținut
Forum Roportal
Mr.Cristi

Ce vrem unii de la alţii. De ce nu am mai evoluat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stai linistita. Oameni ca Abc ar avea grija ca asteroidul sa nu cada pe Pamant. smile.png

 

Si atunci care este rostul intrebarii tale "daca vine asteroidul ? " doh.gif

 

Daca vine exista un anumit numar de posibilitati:

 

1. Vine unul din ala gigantic care sa aduca sfarsitul speciei si ori nu e detectat la timp ori e detectat dar nu se poate face nimic in ciuda avansurilor tehnologice si a mintilor luminate de pe Tera.

2. Vine dar este interceptat si deflectat in spatiu. Case closed.

3. Vine unul mic care cade intr-o parte a lumii si cauzeaza ravagii acolo.

4. Vine dar trece pe langa Pamant.

5. Vine si se prabuseste in Luna.

6. Vine si cade drept in curtea ta sau a lui Abc in timp ce va uitati la el prin telescop. laugh.png

 

In ambele intante nu cred ca nici un guvern sanatos la cap nu ar divulga informatia oficial pentru ca ar starni panica si haos in cadrul populatiei. Daca vine si loveste, game over, absolut nimic nu mai conteaza. Daca vine dar dezastrul este prevenit, good for us, viata merge inainte.

Daca cumva informatia ajunge in randul populatiei, unii vor deveni isterici altii nu. Unii se vor comporta ca niste animale de prada, altii vor ramane totusi oameni.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Si atunci care este rostul intrebarii tale "daca vine asteroidul ? " doh.gif

 

 

Nu eu am intrebat asta. Tot nu m-ai lamurit cu ce suntem noi mai evoluati decat oamenii de acum 10-50000 de ani.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chestia e ca nevoile, cele care dicteaza directia pe care o apuca geneticu,l nu s-au schimbat decat de foarte putin timp.

si da s-au produs niste schimbari. daca in trecut munca era grea si nu aveam unii cu altii de discutat prea multe si exista o ierarhie stricta (barbatul venea acasa rupt de la munca in mine & etc iar femeia facea fara prea multa vorba treaba in casa) astazi lucrurile s-au mai schimbat. avem nevoie de parteneri care sa vorbeasca mult cu noi, sa petreaca timpul cu noi, sa fie grijulii cu copii(in trecut conceptul de educatie nu exista decat conceptul de sefie in casa) , s-a produs emanciparea : avem barbati care petrec timpul in saloane de infrumusetare, femeile sunt mai libere, sunt munci pentru femei destule(astazi ne bazam pe hartii nu pe munca cu muschi) , brutele muschiuloase si prost crescute au inceput sa fie luate in deradere, e nevoie de oameni capabili mental care "sa se miste repede" etc...si tendinta asta va continua pe masura disparitiei muncilor grele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta cu asteroidul mi se pare epica. de aia nu dorm unii bine la noapte? ma uitam pe discovery si national geographic si vedeam tot felul de apucati care isi petrec viata lor scurta gandidu-se la crize & etc.astazi avem sisteme moderne care evolueaza zilnic si cu ele putem sa prevenim astfel de accidente. deci nu vad rostul sa invat sa pescuiesc si sa vanez. cei carora le e ciuda ca "domne generatile actuale nu mai stiu sa pescuiasca si sa vaneze ca stramosu' hannibal" n-au decat sa se duca in desert si sa traiasca cum vrea muschiul lor

Editat de victor1985

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

//astazi avem sisteme moderne care evolueaza zilnic si cu ele putem sa prevenim astfel de accidente. deci nu vad rostul sa invat sa pescuiesc si sa vanez//

 

gresit. in caz de catastrofa globala (sa zicem eruptie vulcanica si nor de praf care impiedica fotosinteza) rezervele de conserve din supermarleturi se vor epuiza in 5 zile. echilibrul infrastructurilor moderne e mai fragil decat credem. o singura zi de intarziere da peste cap multe.

la ce bun sa stii sa vanezi si sa pescuiesti si sa te orientezi in natura?

asta face diferenta intre a supravietui si a muri de foame din ignoranta

orice deprindere e utila.

oamenii de azi stiu subtiltati de facebook dar daca sunt nevoiti sa-si castige hrana sunt pe spate. nu stiu sa inventeze o capcana, un lat, nu stiu sa jupoaie un animal sau sa isi faca rost de apa acolo unde nu curge izvorul minunilor

guvernele stiu asta si si-au pregatit bunkere cu de toate

oamenii ignoranti se vor bate pentru a jefui un supermarket in caz de catastrofa, dar si acele conserve se vor termina rapid. apoi va urma prinsul de sobolani pentru cine e norocos, si canibalismul

 

seria de emisiuni "Esti gata pentru apocalipsa?" de pe NGC arata oameni rationali, care sunt pregatiti in caz ca. Ei isi duc viata normal.

Dar cei ce nu stiu sa se descurce in natura vor ajunge in rotisor.

 

la ce bun sa stii sa vanezi si sa pescuiesti? ajuta la musculatura, la ingeniozitate, la dezvoltarea mintii si a creativitatii. Daca tot faci sport, macar sa fie orientat spre ceva util. iar sport trebuie sa facem ca sa aratam bine, dont ya?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe naiba....sunt organisme guvernamentale care se ocupa serios de situatii de dezastre ...n-are rost sa iti faci griji si sa iti petreci viata asta frumoasa tremurand ca frunza din cauza cine stie carui eveniment apocaliptic inchipuit. de la corupti pana la seriosi se ocupa de treaba asta pentru ca atunci cand vine dezastrul ne ia pe toti deci in protectie se investeste serios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dracu` m-a pus sa citesc topicul asta.

 

Cum n-am evoluat, ma, Cristisorule? Acum 2000 si cateva sute de ani varfurile intelectualitatii, cum ar fi Aristotel, nu considerau ca sclavii ar trebui sa aiba vreun drept. In zilele noastre, varfurile intelectualitatii militeaza impotriva abuzurilor de orice fel, indiferent despre cine e vorba. In doar 2 mii de ani. Si zici ca nu am evoluat? Tu tot in copac ai ramas?

 

Cat despre ideile inspirate doar de frumusetea fizica, tin sa iti spun, desteptule care esti tu complet pe din afara, ca tocmai am scris doua pagini inspirate de o carte splendida. Si, cum spuneam, m-a pus dracu` sa imi stric frumusete de seara citind mizeriile inspirate de tine, Mr. Bombastic.

Editat de Allexandrra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe naiba....sunt organisme guvernamentale care se ocupa serios de situatii de dezastre ...n-are rost sa iti faci griji si sa iti petreci viata asta frumoasa tremurand ca frunza din cauza cine stie carui eveniment apocaliptic inchipuit. de la corupti pana la seriosi se ocupa de treaba asta pentru ca atunci cand vine dezastrul ne ia pe toti deci in protectie se investeste serios.

 

Serios da chiar serios ? Aia din US nu au fost pregatiti nici pentru un hurican (precum Katrina) dapoi pentru altceva de magnitudine cosmica. Vorba aia, pe acolo huricanele fac parte din viata nu sunt evenimente care vin o data la 1000 de ani. doh.gif Si cum nu s-au invatat minte de la Katerina, au luat-o in bot si de la Sandy. La fel si in Tornado Valley, parca zici ca mereu ii ia prin surprindere cand vine cate un taifun din ala napraznic de le zboara vacile prin aer, cu toate ca se intampla anual.

Si de la americani are omul pretentie. Pe tine o sa te infunde asteroidul pana iesi pe partea cealalta a planetei la polul opus, cu tot cu tarile de lumea a doua si a treia, daca e sa te bazezi pe organizatiile alea guvernamentale.

Serios vorbesc. Esti dezastru de naiv. De cate ori ai vazut filmul Armageddon ?rotflmao.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stii macar ca un uragan e mai greu de evitat decat un asteroid?

intrebarea ar fi ce s-ar intampla daca ar trece katrina pe la noi, ca americanii de bine de rau au un sistem care minimalizeaza la maxim efectele unui dezastru.

si mai dovedeste ca orice ai face sunt probabil dezastre care ne vor distruge indiferent ce am face (supervulcanii de exemplu) de aia chiar nu are rost sa stai crispat toata viata ca vine dezastrul, dimpotriva sa incerci sa traiesti viata din plin....

am vazut armaghedon de vreo cateva ori.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×