Sari la conținut
Forum Roportal
Black CAT

Care este mancarea romaneasca traditionala?

Postări Recomandate

Asta pana n-ai incercat cu smantina!!! sau paprikas de pui :eat: sau o alta tocanita cu smantina, ciulama de exemplu :ro: care-i turcesc de fel :roll:

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Placinta cu carne si ciuperci

 

Ingrediente

 

Pentru aluat:

500g faina

o cana apa calda

25 g drojdie

1 lingurita sare.

 

Pentru umplutura:

 

700g carne tocata

un borcanel de ciuperci champignon taiate

3 oua

1 ceapa

2 lingura ulei

1lingura faina

condimente.

 

Mod de preparare

 

Se framanta aluatul si se lasa la dospit o ora .

 

Umplutura

 

Intr-o cratita se pune uleiul, ceapa taiata marunt, se adauga carnea si se calesc cateva minute. Se adauga si ciupercile din borcan care au fost scurse si se calesc impreuna. Se ia cratita deoparte si se condimenteaza dupa gust cu sare, piper, un pic de boia, vegeta si marar proaspat din gradina. Ouale se bat ca la omleta, se adauga faina si se amesteca cu carnea bine de tot. Dupa ce aluatul s-a dospit, intindem o foaie mare cam de 40/20cm, peste care se presara o lingura cu gris. Punem compozitia de carne si o intindem pe toata suprafata foii si rulam din ambele capete spre mijloc, apoi se taie in doua pe latime si se pun una langa alta intr-o tava unsa cu ulei. Se unge placinta cu ulei deasupra si se da la cuptor pana se rumeneste, la mine a durat 35 de minute. Intre timp, se bat doua oua intregi cu o lingura de iaurt si un varf cutit sare, iar cand placinta este coapta, se scoate, se pune oul peste placinta si se mai da 10 minute la cuptor. Se scoate, se lasa putin sa se racoreasca, apoi se poate intoarce pe un platou.

 

Mod de servire: - Se serveste calda sau rece.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mujdei de Usturoi

 

:ro:

 

Nu stiu daca a ajuns deja pe lista specialitatilor romanesti, dar din cate-mi amintesc,

n-am intalnit nici o natie care sa-l fi cunoscut, nici ungurii din Ungaria macar. Multi din jurul romaniei mananca dar mereu sub alta forma usturoiul, deci se poate pune drapelul in castronasul cu mujdei, mai bine intr-o capatina de usturoi roz romanesc :doh:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocanita din carne de oaie ... poate-i mancare ciobaneasca mai mult, sau mioritica, insa lumea de azi e sofisticata si nu le place gustul de seu al oii mature, dar se poate aroma si parfuma tocanita si nu se mai evidentiaza seul. Niste ginger ras se pune in cratita cu ceapa prajita deodata cu carnea si usturoiul ras si in acel moment fierbinte intra in carne aroma de ginger si usturoi si dispare cel de seu. Mai simplu este daca se rade pe razator ginger si usturoi peste castronul cu carne, cam 1 capatina de usturoi si ginger cat un ou mai mic, se adauga boia si sare-piper, se amesteca totul bine si pe urma se adauga peste ceapa prajita in caratita, se amesteca bine se acopera cratita iar focul merge mic si se lasa cam 30 minute si pe urma se amesteca iar. Se mai poate adauga si un pic de pasta de Tamarind.

Se poate si afuma un pic carnea inainte sa fie gatit cu un pic de ghee, unt topit si infierbantat in care se arunca bucatile de carne si va avea gust de ghee si de acolo va intra in cratita cu ceapa prajita, cu sau fara ghee, depinde de preferinta fiecareia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mujdei de Usturoi

 

:ro:

 

 

De la Radu Anton Roman citire:

 

"Iata o alta reteta, folosita (nu zic inventata, ca nu se stie ca nu se stie cine a navigat mai incotro, grecii si romanii din polisurile sau castrele dobrogene ori lusitanii umbland hamesiti, inca de la sfarsit de mileniu, dupa lemn de brad si miere romaneasca) de pescarii de pe malul Marii Negre.

Iulica Serafim, zis, iertati-ma, "Muie", ne daruia pe toti la Schitu-Costinesti cu aceasta creatie -ce cuprinde usturoi, sare, rosii, ardei iute, otet, untdelemn.

Blond, urias, cu manute cat bolovanii de rau, freca mai intai 3 capatani de usturoi - din cel mare, asa-zis bulgaresc, nu soriceii aceia minusculi din Oltenia - cu o lingura de sare.

Pe timpul asta, ma-sa, coana moasa (in casa ei de la malul marii ne-am petrecut noi verile tineretii, in camarutele ei uscate si racoroase am iubit noi, cat pentru doua vieti, fetele sarate de val si incinse de briza deceniului sapte) curata de coaja, cu rabdare si grija - avea, de, manualitatea meseriei! - 6 rosii mari, rascoapte, pe care Iulica le facea iarasi pasta langa usturoi. Un ardei iute, copt pe plita, era si el pasat spre a imbarbata zeama rosiatica la care nu mai lipseau decat lingura de otet de vin si o lingura de untdelemn fierbinte, sa prinda cheag la sosul asta crud si parfumat.

Dupa ce se toca si un pic de patrunjel, acest mujdei trecea unde-i era locul, adica pe o capita de guvizi prajiti in malai, crocanti...."

 

Eu zic ca mai romanesc de atat nu se poate :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocanita din carne de oaie ...

Asta exista in mai multe tari, ba chiar s-au gasit retete de tocanita cu carne de oaie intr-o carte de bucate numita Apicius, de pe timpul romanilor ( secolul 4 AD). Fiecare natie care o are in al sau arsenal culinar, o gateste in mod specific locului, dar nu cred ca e o specialitate orininar romana. Marocanii, Etiopienii, Sud-Africanii, Afganii, Arabii, Persanii, Turcii, Sud-Americanii...la toate aceste natii se gasesc retete de tocanita de oaie sau miel.

Editat de Stifler's Mom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum e treaba cu pifia? n-am mai vazut in alte parti, bine..da' nici nu am umblat eu peste tot

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum e treaba cu pifia? n-am mai vazut in alte parti, bine..da' nici nu am umblat eu peste tot

 

treaba cu piftia e ca ... e tare bunaaaa 8)

ca-i a noastra sau nu habar n-am :unknw:

dar... daca mergem pe principiul usturoiului pus din belsug prin piftiile si raciturile mioritice imi place sa cred ca aspicul nostru condimentat zdravan cu usturoi si hrean e mai tare ca al lor :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×