Sari la conținut
Forum Roportal
Black CAT

Care este mancarea romaneasca traditionala?

Postări Recomandate

Racituri/Piftie?Asta chiar nu am vazut pe nicaieri pe unde am umblat.

 

Si bors de stevie cu oua.

 

Racituri/piftie exista si in Germania si in Franta. In Germania se cheama S

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel putin in Turcia (unde senumeste "skembé"),

E vorba de "iskembe" :D

 

De mucenici ce ziceti? Mai exista si in alte tari?

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de "iskembe" :D

 

De mucenici ce ziceti? Mai exista si in alte tari?

 

No, aşe! Iskembe!

 

Mucenici n-am vazut prin alte parti :stars:

 

Ma gandeam ca paste fainoase fierte se gasesc peste tot, dar mucenicii se mananca (cel putin de-acolo de unde vin eu) cu tot cu zeama in care au fiert (imbogatita cu vanilie, coaja de lamaie rasa, nuci macinate si scortisoara).

Editat de lynxul_negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stau si ma intreb daca si in alte tari se fac ciorbe cu bors. Din cele stiute de mine e vorba mai mult de supa acrita cu zeama de lamaie sau alte produse, insa nu cu bors.

matusi-mea de cate ori se duce la fi-sa in Germania, cumpara tarate pentru bors caci acolo nu se face asa ceva.

 

Roportalieni din strainatate, stiti ceva din acest punct de vedere?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai sunt multe mancaruri RO traditionale, dar cred ca primul loc este ocupat de mamaliga. Nu degeaba in BG ni se spune mamaligari :)

Editat de Eminem_fl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Roportalieni din strainatate, stiti ceva din acest punct de vedere?

 

Inca n-am auzit pe nimeni in Statele Unite dupa 25 de ani sa faca bors acasa, doar aduc cubulete din Romania si procura leustean din statele unde creste in conditii de clima continentala. Pe unde am trecut pe planeta n-am auzit sau vazut, cu zeama de varza acra se mai acresc ciorbe in lunile de iarna. Tarita din toate cerealele paioase se gasesc aici

n-ar fi o problema insa oamenii au devenit comozi, prefera sa stea langa piscina toata ziua decat sa gateasca ceva si se mira ca au ulcer la stomac :crazy:

 

Pai sunt multe mancaruri RO traditionale, dar cred ca primul loc este ocupat de mamaliga. Nu degeaba in BG ni se spune mamaligari :)

 

In italiana polenta, si a ajuns candva in Romania dupa ce italienii l-au adus cu ei din Lumea Noua ... America la intoarcere ... si uite asa a devenit traditionala romaniei!!!

Africanii-i zic semoule de ma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit ca in GErmania deja exista bors de cumparat in magazine, nu praf ci lichid, dej ade multi ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit ca in GErmania deja exista bors de cumparat in magazine, nu praf ci lichid, dej ade multi ani.

 

Poate intr-un oras cu mai mare populatie romana si estica, de ce nu, ca nu-i nevoie de PhD sa obtii o zeama acra :crazy: au si frunze de visini si ce mai trebuie pus la fermentat.

 

In State nu se gaseste varza acra in capatini decat tocat, doar la privati care-si prepara singuri cele necesare ca polonezii nu-l folosesc si nici cehii sau slovacii, iar cei din Ungaria la fel foarte putin au nevoie de capatina de varza acra!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×