Sari la conținut
Forum Roportal
Black CAT

Care este mancarea romaneasca traditionala?

Postări Recomandate

Haiduc in Desertul Sonora ... fat chance!!! ... Dar miel indiferent cum preparat ar atrage mai mult pe sotul meu mai ales in acest misterios way preparat de care n-am auzit nici eu :stars:

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai mancat vreodata miel la gropan ? Nu?! Daca iti iese-n cale vreun haiduc roaga-l sa-ti spuna reteta. :P

Da, poate asta sa fie singura mancare romaneasca, ca in rest, nu avem nimic original. :lol:

Da', haiduci, ciu-ciu. Deci, s-a dus reteta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai mancat vreodata miel la gropan ? Nu?! Daca iti iese-n cale vreun haiduc roaga-l sa-ti spuna reteta. :P

da, in tunisia. nu erau aia haiduci, da' mielu' era bun

Da, poate asta sa fie singura mancare romaneasca, ca in rest, nu avem nimic original. laugh.png

Da', haiduci, ciu-ciu. Deci, s-a dus reteta.

nu e romaneasca, felul asta de a prepara animalul il gasesti in f multe locuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, in tunisia. nu erau aia haiduci, da' mielu' era bun

 

nu e romaneasca, felul asta de a prepara animalul il gasesti in f multe locuri

Au furat-o de la noi.

Ca noi am fost haiduci inaintea multora. Ca doar la asta ne pricepe(a)m cel mai bine. laugh.png

 

 

L.E. Ptiu, am uitat ca mi-ai dat suspend. Ignora ceea ce am zis! :D

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

noi furam tot, e tipic romanesc. popor de ciorditori!

 

 

neah, nu e furata, e metoda de preparat carnea in medii ostile, unde nu au bucatarii, o sa vezi asta ca o fac just 4 fun in australia, nz, oriunde unde e loc de 'fun' si-un animal.

 

 

donno ce suspend vb

Editat de **Alex**
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sincer nu cred ca am furat noi prea multe pentru ca suntem de mii de ani pe acest teritoriu, cand multe alte civilizatii, dintre cele care isi revendinca multe bunataturi culinare, nici nu erau nascute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu avem nimic original, ceva ce s-a perpetuat pana in ziua de azi si sa fie cunoscut.

Ca sa putem vorbi de "traditional".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei nu ... daca am fost inaintea multora aici eu cred ca problema se pune ca ei au imprumutat de la noi cand au ajuns in vizita pe teritoriile noastre si nu noi am copiat de la ei. Apoi ei s-au dat mari, si-au arogat reteta si, noi, cum suntem pasinici, le-am lasat-o lor, ca doar nu e mare branza daca cineva recunoaste ca o reteta e a noastra au ba. Nu avem nimic de castigat. E mancare si e a tuturor.

Insa e normal, ca multe retete sa se asemene, mai ales daca sunt culturi asemanatoare si mediul permite si cultivarea acelorasi ingrediente peste tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea cred eu ca acum sute de mii de ani exista vreo cultura culinara in toata lumea, dapoi pe teritoriile numite azi Romania. :lol:

 

Anyway, din cate mancaruri din Romania stiu eu, pe care le are si bucataria arabeasca, nici una nu este imprumutata sau luata de arabi de la romani ci tocmai invers prin intermediul turcilor cand au avut imperiu si s-au perindat prin lume. Mancarurile pe care romanii le cred de sorginte turceasca, precum si multe cuvinte sunt de fapt de origine arabeasca. Precum arabii nu au ajuns sa cotropeasca prin estul Europei si au o civilizatie mult mai veche decat otomanii, e extrem de indoielnic ca toate specialitatile lor pe care le au in comun cu bucataria romaneasca, ar fi preluate de la romani.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...[..] ar fi preluate de la romani.

Stai draga ca vorbim de romani, aia din roma antica. Na! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×