Sari la conținut
Forum Roportal
Black CAT

Care este mancarea romaneasca traditionala?

Postări Recomandate

:P Mie imi place sa fur din mancarea altora, asa ca... Tine-ti painea aproape.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha, uite cum te-am pacalit! Ca nu mai esti atenta la torturile tale . Si io voiam desert! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica, lenevesti si zici ca e pauza ?! :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pauza totalaaa, zen ...

Nici sarmalele nu-s ale noastre? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unul? haha.gif

 

Io raman la parerea mea, ciorba aia de stevie cu oua si mancarea de urzici sunt romanesti, in rest... nimic. Dar nici de astea nu sunt prea sigura.

Ii incurc la cifrele alea romane, niciodata nu i-am tinut minte care si cum ce a zis. :lol:

 

Sa stii ca aia cu stevia, ar putea fi.

Pauza totalaaa, zen ...

Nici sarmalele nu-s ale noastre? blum.gif

Nici! Stii ca la o prima exprimare, multa lume are tendinta sa zica :mamaliga !

Dar porumbul prin Europa are o istorie relativ tanara. Daca nu descopereau aia America, ...ramaneam la ...cozonac! :lol:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu, porumbul a fost adus recent. Dacii nostri foloseau meiul si faceau un fel de mamaliga. Poate ca totusi abordarea fierturii asteia numita mamaliga e creatie proprie zonei noastre.

Eu cred, totusi, ca nimeni nu a inventat nimic, ci toate ideile au fost ale tuturor. Vezi, daca te pasioneaza gatitul, la un moment dat faci combinatii si crezi ca tu ai inventat, dar erau deja altii inaintea ta care se gandisera la aceasta mancare.

Iar apoi, e normal ca s-au facut schimburi si de retete, cum facem si noi acum :P

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Marie Antoinette Josephe Jeanne de Habsbourg-Lorraine, ea a zis. Ia sa n-o mai uiti, ca n-are cifre romane laugh.png

Asa ma, ca io o confundam cu barbasu'. :flowers: D-aia i-au taiat aia capu. Ca vorbea prostii. :lol:

 

Vezi, daca te pasioneaza gatitul, la un moment dat faci combinatii si crezi ca tu ai inventat, dar erau deja altii inaintea ta care se gandisera la aceasta mancare.

Iar apoi, e normal ca s-au facut schimburi si de retete, cum facem si noi acum blum.gif

Nu, ca nu mergea chiar asa.

Combinatii in gatit se fac doar acum, de aia e o varza. In trecut se inventau de la baza,un preparat, nu se combinau.

 

Daca ai ocazia sa cumperi si sa citesti " Physiologie du goût - Jean Anthelme Brillat-Savarin".

Fiziologia gustului - pe romaneste. O sa vezi de ce nu se combina mancarurile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O am in format pdf, dar este in franceza.Daca iti este de folos, ti-o dau. :p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×