Sari la conținut
Forum Roportal
Black CAT

Care este mancarea romaneasca traditionala?

Postări Recomandate

1. Barabule coapte in coaja pe jaratec din lemn de nuc, cu sare pe ele, din aia de la Slanic, vintage 1973.

 

2. Praz si slanina afumata cu soricu pe ea, garnitura de ou fiert si asortate cu un pahar de palinca.

 

3. Paine intermediara, prajita, presarata cu zahar de Bod.

 

Cine zice ca n-avem mancaruri traditionale ? :x:

Eu! :cry:

Asta pentru ca aici vorbim de o mancare romaneasca si traditionala.Adica de originalitate.

Asta in caz ca ar exista.

Nu de traditionalismul culinar, sub forma mimetismului social, preluat de la toti cotropitorii ce au trecut pe aici.

 

Iar aia cu jaratecul din lemn de nuc, de unde ai scos-o ?

Ca nucul este o specie protejata. Deci nu se poate apuca oricare sa il taie ca sa faca jaratec, si sa coaca trei barabule. :rot:

 

In concluzie, nu avem asa ceva!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar aia cu jaratecul din lemn de nuc, de unde ai scos-o ?

Ca nucul este o specie protejata. Deci nu se poate apuca oricare sa il taie ca sa faca jaratec, si sa coaca trei barabule.

In concluzie, nu avem asa ceva!

Se gaseste imitatie, la negru, made in China. :cry:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cu riscul de a suna foarte de pe aratura, eu as include in cadrul mancarurilor traditionale si ciurigaii facuti prin maramures. eu acolo am mancat, imi facea bunica si sincer sa va spun eu nu le stiu o alta denumire. cel putin nu la ora asta. abia astept sa ma mai duc pe la ea sa-mi faca... o bunatate!

 

chiar, daca stiti careva o alta denumire, va rog sa-mi spuneti si mie. multumesc :cry:!

 

 

se mai numesc si minciunele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se gaseste imitatie, la negru, made in China. :)

Aia cred! :crazy:

Da, in cazul asta ...posibil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Malitia, ciorba de potroace e tot una cu ciorba de burta? Pentru ca am descoperit surprinsa ca si italienii au ciorba de burta.

 

si mamaliguta ;)

Sincer de cand sunt aiic [4 luni] de ciorba de burta nu am dat inca , dar de mamaliguta da .

Mancarea la italieni este oribila , cel putin am mancat la un botez niste rahaturi [la italieni sunt populare] dar eu unu' care eram de la moldova :eek:) , ma uitam la uscaturile alea ca la nave spatiale ...era de ex : niste orez semi fiert deci iti crantaneau dintii cand il mancai , ei asa mananca orezul ,langa el 3 masline, o bucata micuta foarte mucita de carne , otet si cam atata :D)) .

Macaroanele : ce pot sa zic sunt bunicele , ca doar italienii is macaronari..

Lasagna : Nu stiu daca am scriso corect, dar asta chiar imi place :P)

Si ca mancare romaneasca traditionala :unsure:? mie imi place mamaliguta cu branza si sarmalele .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mancarea la italieni este oribila

Stiu ca gusturile nu se discuta, dar sa zici ca mancarea italieneasca e oribila, asta e o exagerare mare. Bucataria italiana este una dintre cele mai cunoscute si apreciate in lume. Au o bucatarie nemaipomenit de gustoasa si variata.

Cine stie pe unde ai mancat tu si de la cine. Poate ai avut parte de cateva experiente proaste cu cateva feluri de mancare. Asta nu-i deajuns motiv sa clasifici toata mancarea italieneasca. Cu siguranta ca exista multe multe specialitati pe care nu le-ai gustat, de care nici macar nu ai auzit.

 

Si ca mancare romaneasca traditionala :unsure:? mie imi place mamaliguta cu branza si sarmalele .

Sa mai spus ca nici mamaliga nici sarmalele nu sunt traditionale romanesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Macaroanele : ce pot sa zic sunt bunicele , ca doar italienii is macaronari..

 

:eek: "macaroanele" alea sunt sute si mii de feluri... Bunicele?! :unsure:

 

 

 

 

si ontopic - slana cu ceapa si mamaliga rece. desi sigur s-a mai zis.

 

era bun un chestionar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

paine proaspata (facuta in vatra cu lemne la tara), unsa cu untura (de la porcul din batatura), putina sare, boia de ardei si ceapa inghetata. calorii valeu, da' :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×