Sari la conținut
Forum Roportal
Black CAT

Care este mancarea romaneasca traditionala?

Postări Recomandate

Freca 3 capatani de usturoi bulgaresc cu o lingura de sare, curata de coaja 6 rosii mari, rascoapte, pe care le facea pasta langa usturoi. Un ardei iute, copt pe plita, era si el pasat spre a imbarbata zeama rosiatica la care nu mai lipseau decat lingura de otet de vin si o lingura de untdelemn fierbinte. Dupa ce se toca si un pic de patrunjel, acest mujdei trecea unde-i era locul, pe o capita de guvizi prajiti in malai, crocanti" ...

 

 

Reteta asta trece si pentru Salsa nu numai mujdei, asta maninca si in Africa neagra langa cartofi fierti si pana la orice fel de carne sau peste, dar si sud americanii si mexicanii il au pe masa cu mici diferetne ... cilantro in loc de patrunjel si foarte mult ardei iute

in loc de unu :crazy: plus ceapa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pui umplut cu legume

 

 

www.traditiidinromania.ro

 

 

Puiul umplut cu legume este o reteta extrem de savuroasa. Fara a-ti trebui foarte multa imaginatie culinara, reteta de pui umplut cu ciuperci creaza un decor atractiv, oaspetii invitati la masa fiind gata oricand sa il deguste.

 

Ingrediente:

 

■un pui,

■300 gr. ciuperci,

■ardei gras,

■o jumatate de vanata,

■2 cepe,

■usturoi,

■un pahar de smantana,

■condimente.

 

Mod de preparare:

 

Se pun la calit legumele, la foc redus. Dupa ce s-au inmuiat se lasa putin sa se raceasca si apoi se adauga smantana, amestecandu-se bine.

 

Se introduce amestecul obtinut in interiorul puiului.

 

Dupa ce este umplut, puiul se coase si se pune intr-o tava lasandu-se la foc redus in cuptor.

 

Pofta buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am mancat o data la un retaurant libanez in Bucuresti, o bunatate, oricat am incerca noi sa pregatim acasa, mancarea ca de ei facuta nu ne iese..

Daca ai reteta exacta, ingredientele si condimentele necesare, iti iese.

Editat de Stifler's Mom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

3 capatani de usturoi - cu o lingura de sare ... curata 6 rosii mari, rascoapte ... zdrobite pasta langa usturoi

 

Un ardei iute, copt pe plita, lingura de otet de vin si o lingura de untdelemn fierbinte

 

Eu zic ca mai romanesc de atat nu se poate :)

 

Daca in locul ardeiului iute pui 6 ardei grasi sau capia, copti pe plita si curatati de pielita, atunci obtii cea mai buna mancare romaneasca (desi cred ca-i raspandita si prin Bulgaria) - numita salata de ardei copti. Toata copilaria mea dobrogeana am mancat-o convins ca-i un fel de mancare in toata puterea cuvantului, fiindca o mancam cu paine. Doar mai tarziu am aflat ca ar fi garnitura sau salata, ceea ce o aiureala moderna.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ciorba de salata cu ou si jumari uscate. Se face in Ardeal.

Mucenici moldovenesti.

Gomboti cu prune.

Varza calita, cu costita afumata si smantana.

Ciorba de burta, cum o fac romanii, cu usturoi, otet, smantana si ardei iute.

Ciorba de perisoare cu smantana.

Pasca

Papanasi cu branza sau gem.

Placinta cu varza. Se face prin Moldova.

Drob de miel.

Soric de porc. (nu slanina, doar soricul)

Coliva.

 

Care dintre astea nu sunt specific romanesti ?

Editat de Stifler's Mom
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca in locul ardeiului iute pui 6 ardei grasi sau capia, copti pe plita si curatati de pielita, atunci obtii cea mai buna mancare romaneasca (desi cred ca-i raspandita si prin Bulgaria) - numita salata de ardei copti. Toata copilaria mea dobrogeana am mancat-o convins ca-i un fel de mancare in toata puterea cuvantului, fiindca o mancam cu paine. Doar mai tarziu am aflat ca ar fi garnitura sau salata, ceea ce o aiureala moderna.

 

cred ca am vorbit pe undeva despre mancarea asta.

Bunica-mea ii spunea saramura de ardei copti. o faceam in cantitati industriale si tot familionul s-aduna in jurul castronului sa intinda cu paine :yes:

este mancarea mea preferata vara.

mirosul ... mirosul rosiilor si ardeilor sfaraind pe plita incinsa... si daca mai arunci in ea niste bucati de peste prajit deja este cea mai sofisticata mancare :) o ador !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... salata de ardei copti. Toata copilaria mea dobrogeana am mancat-o convins ca-i un fel de mancare in toata puterea cuvantului, fiindca o mancam cu paine. Doar mai tarziu am aflat ca ar fi garnitura sau salata, ceea ce o aiureala moderna.

 

1 ardei rosu copt pe plita, in State devine o delicatese!!! intr-un borcanel la alimentara costa 10 dolari iar in restaurante unde se prepara ai de plata si de rezervat cu Credit Card altfel nu-ti vine randul sa-l gusti. Cate una explica cu atita excitatie unde a fost si ce a mancat parca era ceva pasare rara prins din zbor si fript la raze de soare :crazy:

Am zis la una ca asta este o mancare/salata simpla si s-a suparat pentru restul zilelor ca i-am stricat atmosfera feerica in care traia, adica avea un story de povestit si pentru asta era populara si invitata peste tot :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×