Sari la conținut
Forum Roportal
Ea.

Frumusetea ca valoare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De Ce imi dai flori daca ma jignesti indirect ?

 

Aici e cheia topicului tau. Tu numesti 'jignire' argumentarea estetica a ironiei mele. Frumusetea ironiei cu estetica buchetului de flori vine de la mine, perceptia ur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar na-i fi tu vreo jurnalista frumoasa fara opinie pe buze

 

 

:bye:

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa ma enerveaza ca nu se implica nimeni cu adevarat in topicele mele . de cate ori revin pe forumul asta mereu e la fel .

 

mda . m-am plictisit . ori e topicul gol ori il umple cineva care nu spune nimic .

 

eu nu sunt un buletin de stiri .

 

Daca tu nu te implici cum poti tu sa explici maniera mea de a ma implica ? E mult mai usor sa cauti un pretext de abandon dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea asta de "frumos" in arta, e mai adanca decat putem noi sa discutam aici.

Tin minte cursul de Estetica... "Bocancii lui Van Gogh sunt urati. Dar felul cum el i-a reprezentat, e estetic!"... "Nu putem afirma ca acest copil este frumos! Conceptia noastra, il face sa para frumos!"... "Acest tablou nu e frumos! E estetic!" aaaaaaa! :stars:

Ma rog... frumosul, in sine, in arta nu cred ca exista.

Arta fiind subiectiva, nu putem afirma ca un anumit lucru e frumos, fiindca va veni cineva sa ne contrazica... sau ca da, e frumos el in sine, dar reprezentarea lui e inestetica.

E mult de vorbit de asta, de Hegel, de filosofia artei, interpretarile esteticii, legile frumosului sau Tudor Vianu, Platon si ideea de frumos, conditiile frumusetii sau estetica uratului...

Harababura culturala si conceptii paradoxale...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma rog... frumosul, in sine, in arta nu cred ca exista.

 

Harababura culturala si conceptii paradoxale...

 

Daca nu exista frumosul in Sine, de unde apar femeile frumoase, masinile frumoase, armonia sunetelor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu exista frumosul in Sine, de unde apar femeile frumoase, masinile frumoase, armonia sunetelor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ai inteles ce-am scris :)

Care femei frumoase? Femeile care tu le consideri frumoase, poate le consider eu urate... sau, vorbind din perpectiva unui artist, doar fotogenice. Masinile care tie ti se par frumoase mie poate mi se par lipsite de valoare estetica.

 

Daca nu exista expresia 'frumosul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu exista expresia 'frumosul în sine', de unde ai scoso ?

 

Sunt de acord ca poti avea o perceptie diferita de a mea, fiecare are etalonul sau de masura. Când perceptia notiunii de frumusete exterioara este în decalaj cu aceea a notiunii de bunatate interiora apar distorsiuni, aberatii estetice.

 

Daca nu ar exista ideea de frumusete în sine, femeia urîta nu ar avea complexele pe care le are la vederea femeilor frumoase. :flirt: :brunette:

 

*scos-o :P

 

Cum sa nu existe? Mai devreme am folosit expresia respectiva.

Deci exista... :yes:

Frumosul in SINE, in ARTA, nu putem afirma ca exista :) Cum am mai spus, arta e subiectiva. Deci perceptiile noastre estetice difera de la om la om...

Nu vorbim de femei aici, ci era vorba de arta, deja ne indreptam spre alta conversatie.

Femeia urata e complexata din cauza vanitatii sau a narcisismului inversat ori ciudat de care sufera... fiecare persoana poate fi frumoasa in modul ei, complexele deja apar la alte nivele, cum ar fi standardele ridicate, pretentiile, dorinta de concurenta, nevoia de a iesi in evidenta, etc.

Dar aici era vorba de frumosul din arta. Nu de frumusetea unei femei :drag:

Fiindca si uratul poate fi frumos...

Editat de Radu_CDZ

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Radu pentru tine arta inseamna exprimare nu eficienta . Stiu ca pare ceva paradoxal dar avem nevoie de ea si acolo

 

Frumosul in arta inseamna simbioza dintre tine si lume . Ceea ce renaste si se perfectioneaza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu privesc frumosul ca un mediu transparent, diafan, abordabil prin inabordabilitatea lucrului care il reprezinta...

 

 

O lucrare de arta pentru mine e o destainuire, o confesiune a sinelui. Exprimarea omului prin lucru facut de om...

Esenta vietii si cunoasterea lui.

Editat de Radu_CDZ

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×