Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

valeu, e infricosator ceea ce spui tu aici. Cum sa accepti?? :P

atunci cand accepti, intelegi mai bine cauzele si vei putea depasi mai bine problemele. vei stii cum sa ti le rezolvi. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca te lupti cu frica ta nu mai esti intreg. Fiecare om e intreg, cu bune si cu relşe. Cine nu accepta asta e bolnav.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kriemhild cum as putea sa ii explic unei persoane normale(care nu a avut legatura cu asa ceva) ce e anxietatea si agorafobia in asa fel incat sa ma inteleaga?scurt si la obicet,pe intelesul unui om "normal" :flowers:

Editat de adriana10

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca exista persoana care sa nu fi fost anxioasa macar o data in viata, deci asta nu e un criteriu pt. normalitate. Sau vrei sa spui ca anxiosii nu-s normali?

Eu nu explic nimic clientilor mei, care sunt oameni normali. Toti sunt de acord ca anxietatea este o frica, o emotie. Si, toti vor sa scape de ea, se lupta, fug, ametesc, le este rau...Iar in momentul in care nu mai fug si nu se mai lupta se intregesc si se vindeca. un om care nu-si accepta si partile intunecate este un om vitregit, nu este intreg, este un om care a inceput sa moara. Frica este a noastra si oricat am fugi tot ne ajunge din urma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!Vreau sa-mi da-ti si mie un sfat.Inseamna ca asa cum procedez eu nu este bine.Ajutati-ma,va rog!Nu sunt nebuna!Sunt perfect normala la cap.Eu am spus exact ceea ce am facut eu,iar medicul meu de familie mi-a spus sa nu ma duc la un medic psihiatru ca este mai rau.Eu pe cine sa mai cred?Ajutati-ma,va rog!MULTUMESC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Medicul tau de familie este un medic bun daca ti-a spus asa. Ce ai tu nu e de competenta psihiatrului, care nu ar face decat sa-ti dea medicamente. asta ar fi chiar cea mai mare greseala, sa iei medicamente.

Ca sfat: mergi la psihoterapie, la un psihoterapeut, care sa nu practice terapia cognitiv comportamentala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Sunt din Piteshti shi vad ca sunt unul din cei multzi care sufera de atac de panica: nod in gat, greutate pe piept, respiratzie dificila ca sa enumar doar cateva din simptome. Acu' 3 ani am fost diagnosticat cu atac de panica care a trecut dupa o perioada de cateva luni. Acum din pacate a revenit. Cred ca are dreptate cineva de pe forum care spunea ca cel mai bun remediu este autocontrolul, dar shtitzi bine cu totzii ce greu este sa te controlezi cand ai o criza de atac de panica shi simtzi ca nu mai apuci minutul urmator. In piteshti, de exemplu, sunt 2-3 psihiatri mai cunoscutzi care cand aud de atac de panica se grabesc sa recomande Xanax (e la mare pretzuire in Piteshti), Lexotanil shi chiar Haloperidol. Sunt jalnici, cel putzin cei din Piteshti. Poate in alte orashe or fi oleaca mai rasaritzi. In ceea ce priveshte psihologii, jale mare. Am cunoscut vreo 3 care se credeau priceputzi shi mi s-au parut mai slabi decat bunica mea care oricum imi dadea sfaturi la fel de bune. Psihoterapeutzi? Nu cred ca a calcat vreunul prin Piteshti, poate doar in trecere. Asha ca situatzia mi se pare destul de delicata. Oricum in general mi se pare ca subiectul "atacul de panica" este slab dezvoltat shi tratat in general. Poate in strainatate or fi mai lamuritzi ...

Pentru pareri pro/contra ashtept pareri pe forum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spasmofilia se poate manifesta in multe feluri, de la forme usoare, pana la convulsii si blocari, "intepeniri" ale muschilor, insotite de multe alte stari, printre care si aceste atacuri de panica..

..in general cei care se imbolnavesc de spasmofilie au un sistem imunitar scazut, au crescut prea repede si poate mult, in inaltime, sau diverse alte probleme in perioada de crestere ..desi nu este o regula..

Ceea ce se intampla defapt..este ca nivelul calciului (calciul ionic se verifica la analize), fosforului si al magneziului..scad din concentratia sangelui..acest lucru este vizibil si la analize, dar se poate intampla ca aceste pierderi sa se si produca spontan, dintr-o oarecare proasta"organizare" a organismului, care dureaza o perioada relativ scurta..si astfel este mai

greu de depistat..doar daca se recolteaza sange in timpul unei crize ..

In general cei care au spasmofilie, au si anemie (scaderea fierului din sange)..deci Fierul este esential pentru buna functionare a tuturor celulelor, intrand in compozitia globulelor rosii. Calciul, are un rol important in buna functionare a muschilor scheletici si a inimii. El intervine, de asemenea, in formarea oaselor. Magneziul este indispensabil functionarii ficatului, muschilor, sistemului nervos.

Fosforul este indispensabil in activitatea cardiaca, musculara si in cresterea oaselor, fiind legat de calciu (fosfat de calciu).

 

In ceea ce priveste "atacurile de panica"..aceasta pierdere a controlului..in acele momente de proasta functionare a organismului, creierul este si el afectat..asa cum la anemie se poate taia firul (lesin), la spasmofilie creierul trece si el prin reactiile lui la problema (concentratia deficitara a sangelui)..iar spasmofilia este mult mai complexa decat anemia si are multe cauze..din pacate prea putini doctori au experienta necesara cu aceasta problema a organismului, incat sa ajute..

 

Oricine a suferit macar de anemie (cu ameteli severe sau lesin) stie ca aceste stari de rau provin de la dezechilibrul organismului si nu de la un dezechilibru al mintii..

 

Injectii cu vitamina B12(1 ml),vit. B6(2 ml) si gluconolactat de calciu si magneziu (2 ml)[2 fiole pt cei cu spasmofilie serioasa]..(toate in aceeasi seringa)..cate 10 injectii pe luna (cam vr'o doua luni..apoi ar trebui sa se simta o diferenta..de obicei se fac in primavara si in toamna, dar se fac dupa caz..)...poate ajuta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×