Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Rayysa imi pare rau dar nu stiu pe nimeni si nici pe net nu am gasit informatii.Eu zic sa te interesezi sa intrebi sau sa vorbesti cu doctorul tau de familie ar trebuie sa stie sa te indrume catre cineva de specialitatea asta.

 

Soryna in primul rand in psihiatrie termenul de spasmofilie nu exista.Lipsa mare de calciu duce la crize de tetanie,nu are legatura cu spasmofilia.Acestea sunt de fapt atacuri de panica care nu se trateaza nici cu magneziu si calciu.

Ti-ai facut analizele?ce valoare are calcemia?

8) Cine ti-a spus ca poti muri de la asa ceva?

De la o lipsa de calciu nu se moare si nici de la un atac de panica.Dar e o vorba,nu te omoara nici nu te lasa sa traiesti.

Spune ce simptome ai si in ce context apar,da cateva detalii. :santa2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adriana10, iti multumesc!O sa ma interesez la medicul de familie.Medicul meu de familie mi-a spus sa-mi schimb mediul de viata,sa fac un copil,ca de asta am nevoie.Eu am calcemia 8,40.Din aceasta cauza iau calciu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Schimba calciul.Sandozul are o doza mult prea mica de calciu.

Mai bine iei calciu romanesc sau calciu lactic.E mult mai ieftin si mai bun.AT10 este recomandat mai mult de endocrinologi la persoanele care au probleme cu tiroida si care nu asimileaza calciu.

Daca te stii fara probleme (la tiroida ma refer) incearca calciu cu vitamina D,e mai bun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi de mentionat ca in timpul atacului de panica, cantitatea de calciu scade. Poate din aceasta cauza se asociaza cu spasmofilia.

Si deasemenea, de mentionat ca in atacul de panica, persoana NU lesina, nu-si pierde cunostinta nici macar o secunda, iar in spasmofilie persoana poate sa si lesine.

Iar de murit, nu se moare nicic din atac de panica, nici din spasmofilie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rayssa, sunt interesante sfaturile primite de la medic, insa cel mai bine este sa incepi usor sa te redescoperi pe tine, sa vezi tu singura de ce ai nevoie, nu sa te apuci sa faci copii sau mai stiu eu ce ca nu cu asta trece panica :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Vreau sa stiu de ce am aripi"

OK. Am fost diagnosticat cu aceste simptome - atac de panica, distonie neurovegetativa, spasmofilie acum 2 luni si ceva, la inceput am avut 2 crize in 2 saptamani, dupa a doua criza am fost la un medic generalist recomandat de prieteni. Au urmat analizele - HTA de grad unu, trigliceride marite - 560, lipsa minora de calciu - si apoi tratamentul cu calciu intramuscular cam o saptamana, si xanax de doua ori pe zi, plus medicamentul de hipertensiune si trigliceride. Dupa 3 saptamni de stare relativ buna, a reaparut un atac de panica - criza mai bine zis. Terminasem medicamentele de 3 zile - tratamentul, si a reaparut din nou frica, starea proasta, senzatia de bolnaviciune, durerile in partea stanga a pieptului, frica de cadere. Am reinceput tratamentul, situatia e mai buna dar nu foarte, adica dimineata e ca prima zi de scoala din viata mea, emotii, sunete tari, mirosuri intense, respiratie greoaie, emotivitate, etc. De ce va spun lucrurile astea - pentru ca am implinit de 3 luni 30 de ani, m-am lasat de fumat, cafea si cola exact acum trei luni, iar in viata mea am trecut peste situatii foarte stresante, peste care am trecut mai rau sau mai bine, insa nu am avut niciodata starile de acum. Am intrat a treia oara la o facultate, am dus-o si bine si rau material, parintii au divortat acum 2 ani, dar au fost si lucruri extraordinare, am condus 5 santiere, cateodata simiultan, am reusit sa ma asez pe picioarele mele, am succes in activitatea mea, sunt fericit su prieteni, colegi, prietena, familie asa cum sunt.

Deci nu inteleg, sunt constient ca sunt capabil, mi-am demonstrat de atatea ori, ca pot trece prin cele mai stresante lucruri, pot sa ma mobilizez sa fac atatea, puteam sa-mi "comand" starea de spirit si de concentrare acum cativa ani chiar, fac fata oicarei provocari - SI TOTUSI ASTA E PRIMUL MONSTRU - una din morile de vant care ma darama.

DE CE?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca nu esti Dumnezeu :tease: Multi din cei cu atacuri de panica sunt oameni realizati, oameni foarte puternici care, dintr-odata, clacheaza. Ne credm niste mici Dumnezei, vrem sa controlam totul, ne epuizam, ne instrainam de noi insine si asa ajungem unde simti si tu ca esti acum. Bine ai venit in club si, pentru ca am fost in aceeasi situatie, trebuie sa te anunt ca nici una din luptele pe care le-ai purtat pana acum nu se compara cu cea pe care urmeaza sa o porti. Te vei lupta cu tine si e cea mai cumplita lupta, dar cand reusesti simti cu adevarat ca te-ai nascut a doua oara. Numai bine! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

3 doctori m-au consultat pana acum si mi-au spus ca am spasmofilie manifesta si chiar mi-au spus ca ar trebui sa ma internez asa ca luni dimineata intru in spital :stars:

Simptomele mele sunt urmatoarele:imi tremura mainile, amortesc din cap pana in picioare (dar mai ales mainile), am nod in gat, simt o apasare pe piept si respir mai greu, ametesc si am senzatie de lesin.De 2 saptamani nu m-am mai dus la scoala pt ca nici nu puteam sta prea mult in picioare ca ameteam si nici nu puteam manca nimic.In acest interval am ajuns de 2 ori la urgente deoarece am facut crize!Chiar in momentul acesta am o mana amortita :stars: .Doctorul de la urgente mi-a spus ca nu este nici o problema daca imi mai amorteste o mana sau un picior pt ca asta este de la spasmofilie si ca probail nu asimilez calciu.Eu am luat si calciu lactic, am facut calciu intravenos, calciu si magneziu intramuscular, calciu si magneziu efervascent de la Aditiva si AT 10.Mi-a mai spus ca am aceste crize deoarece nu pot trece peste un soc (am fost implicata intr-un accident de motocicleta in urma caruia a murit o fetita iar eu eram la 2 metri de ea si acum de fiecare data cand trece o motocicleta pe langa mine incep sa tremur si sa plang).

Eu sunt foarte derutata deoarece nu stiu ce sa fac si ce sa mai cred!

Va multumesc pentru raspuns!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg pentru ce sa te interneze :stars: Tu suferi de atacuri de panica,chiar tu ai zis ca toate aceste simptome au aparut dupa un soc.Ce sa iti faca in spital?Dute sa vezi un psiholog/psihiatru.Eu nu mai inteleg doctorii si modul lor de a gandi...ce iti fac in spital pentru "spasmofilie" care de fapt e anxietate nu stiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×