Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

CONCACAF

image1zju.png

 

************************************************** *****

 

 

image2wt.png

 

 

Group A

 

Mexico

Costa Rica

El Salvador

Cuba

 

Group B

 

Honduras

Guatemala

Jamaica

Grenada

 

Group C

 

USA

Canada

Panama

Guadeloupe

 

image3mo.png

 

image4zk.png

 

 

image5gh.png

 

************************************************** *******

 

image6i.png

 

image7ha.png

 

Mi-am făcut într-un minut cont la :

http://www.concacaft...co.uk/page/Home

 

pentru meciuri și highlights la Gold Cup.

 

Are și Full Screen, iar în "normal screen" se vede cam așa (destul de bine) :

 

image1gp.png

 

 

Trebuie doar adresa de mail și nici nu se primește un mail pentru a valida contul.

Dar nu știu de ce nu văd clipurile de la On Demand (http://www.concacaft...uk/page/CatchUp).

Poate că nu merg acum, pe moment ...

 

Din păcate meciurile sunt foarte târziu. Odată logat apare grila cu ora locală, de exemplu :

 

image2vr.png

 

 

Dar nu știu de ce aici apare altă oră :

 

image3zq.png

 

Eu știu că între New York și București e o diferență de 7 ore vara

(vezi aici : http://www.timeanddate.com/worldclock/)

 

---------------

 

PS

Văd că pot urmări acele videoclipuri chiar în pagina de start http://www.concacaf.com/ (în dreapta - sunt mai micuțe dar au și Full Screen). Si pentru asta nu trebuie nici să mă loghez pe site ...

 

Numai că sunt doar ultimele 5 clipuri. Dacă dai click pe View All şi apoi click pe un videoclip tot nu se vede ...

 

Oricum, sper să se vadă meciurile (Concacaf TV), poate văd şi eu măcar echipele USA, Canada şi Mexic ...

 

Şi mai interesantă va fi Copa Àmerica ... dar acolo am înțeles că va fi mai ușor de urmărit pe niște canale TV (nu doar pe calculator). In plus acolo echipele sunt mai bune și chiar e interesant ...

 

Eu mai am și un motiv în plus pt a urmări : se va juca în Argentina (ca la CM 1978) - şi primul meu mondial pe care l-am urmărit a fost cel din '78 ... și am amintiri FOARTE plăcute din acea vară ... (mă refer strict la fotbal ... la perioada aia când în loc să zic Six preferam să zic "ăla care fuge repede" ... și multe altele, evident ... LOL ... Aveam 9 ani, dar frate-meu avea 17 și îmi explica o grămadă de lucruri ...)

 

[.. Nu o să mai transfer chiar tot ce am postat pe un alt forum ..]

 

Eurosport 2 transmite GoldCup, iar eu nu știam ! ..

 

Am Eurosport 2 doar pe antena Dolce, iar receiverul nu e mereu în priză .. Pe cablu am doar Eurosport, și nici pe antena DIGI nu am Eurosport 2 (la fără abonament, doar vreo 5-600 de canale free din "zona" 13,5 E) ... că eu pt asta am luat antena DIGI acum 4 ani, să plătesc antena - având abonamentul free .. și apoi să rămân cu ea, întrerupând abonamentul ... (de fapt receiverul era scump, antena cu LNB-ul nu e mare lucru ..)

 

Aşa că m-am pomenit cu meciul Panama-Guadeloupe, dar era pe final. Acum dau reluarea la USA-Canada. Asta e bine, fiindcă dacă e Eurosport 2 s-au gândit să dea și reluări ziua ... Plus că au și comentariu (comentariu românesc, adică slab - dar tot e bine decât pe site-ul GoldCup unde înregistrările nu au deloc comentariu ...)

 

De fapt eu mă "pregătesc" acum mai mult pt Copa America (să văd cum transmit, cine transmite, la ce ore .. etc ..). Fiindcă la GoldCup doar USA, Canada și Mexic mă interesau.

 

La Copa America nu mai e "ca pe vremuri" când doar Brazilia și Argentina (și Uruguay foarte demult) contau.

Acum și Chile e capabilă de surprize, chiar și Paraguay (cred că nu mai e Chilavert în poartă dar au și ei ceva de spus), mai e și Columbia, Costa Rica văd că anul ăsta joacă și în GoldCup și în Copa America (!) .. mai e și Peru ..

 

Oricum și la GoldCup poți vedea faze foarte frumoase. Nu sunt echipe care să se prezinte doar ca "pete de culoare" în fotbalul mondial .. Se "nivelează" cu fiecare an fotbalul mondial.

 

image4nz.png

 

[.. Si un mesaj postat aseară ..]

 

În seara asta încep meciurile eliminatorii :

 

image1ft.png

 

 

Văd că Eurosport 2 transmite în direct, nu doar în reluare (acum orele sunt mai accesibile pentru europeni ... Nici eu nu am văzut dacă au început mai demult asta .. Eu mă uit de regulă pe http://programetv.program24.ro/ ca să văd programul TV, şi mi-aduc aminte că era doar în reluare ..)

 

image2np.png

 

Deci de la ora 24 (ora României) avem pe Eurosport 2 meciul Costa Rica - Honduras.

Celălalt meci (Mexic - Guatemala) este transmis doar în reluare, mâine ..

 

Vreau să văd meciul din seara asta. Sper să fie frumos.

 

Pentru Copa America tocmai am citit o știre despre meciurile LIVE pe Internet (nu știu deocamdată ce canale TV transmit competiția ...):

 

Youtube va transmite LIVE meciurile de la Copa America

 

44814616804273d06822.jpg

 

 

ECronicar

 

--------

 

E 0-0 la pauză Costa Rica - Honduras.

Sper să se califice Honduras, îmi plac mai mult, și au fost și mai buni.

Am văzut și un șut de la vreo 50 de metri ! .. și altele de la 30 de metri ale hondurienilor ...

 

Cine se califică joacă în semifinală cu Mexic (care cred că se califică fără probleme) ..

Cred că ar fi mai frumos un meci Mexic-Honduras decât un alt meci de 4-1 ca în grupă între Mexic și Costa Rica ...

 

În 1982, la CM din Spania, Hondurasul a făcut 1-1 cu Spania după ce la pauză conduceau cu 1-0 !! ...

 

************

 

Meciul s-a terminat 1-1 iar la penalty-uri au câștigat hondurienii, care au fost mai buni in cele 90 de minute regulamentare (în prelungiri nu prea s-a mai riscat).

Costa Rica a ratat un penalty în min 76 (mi-am ținut degetele încrucișate, ca să rateze - arătător și mijlociu, la ambele mâini - cum am văzut că fac unii americani ! .. LOL ...).

Oricum, acel penalty a fost creat cam stupid, nu cred că era un mare pericol din unghiul ăla .. în fine ..

 

Mexic a fost condus de Guatemala la pauză cu 1-0, apoi a câștigat cu 2-1.

 

Numai în America Latină vezi jucători care să marcheze așa cum a făcut Hernandez (ăla pe care îl tot laud de 1 an încoace, de la amicalul cu Italia, înainte de CM 2010).

 

http://www.youtube.com/watch?v=lkNT7XOLjEo

Editat de Julian M.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

2021 CONCACAF Gold Cup 2021 CONCACAF Gold Cup 

The 2021 CONCACAF Gold Cup is the ongoing 16th edition of the CONCACAF Gold Cup, the biennial international men's football championship organized by North America, Central American, and the Caribbean's football ruling body CONCACAF.  

Logo of the Mexico Mexico 2 - 1 Canada Logo of the Canada

De putina vreme s-a terminat acest meci dar am ras la sfarsit ca s-au luat la bataie jucatorii si nu era clar pentru ce  si am vazut tot feluri de curiozitati pentru prima oara, precum pauza de baut apa pe teren vreo cateva minute ca nu calcula nimeni nimic.   Totul se intampla natural, parca ceasul sau timpul inca nu erau inventate.   Erau si jucatori destul de avansati in varsta dar a trecut lumea peste asemenea amanunte daca sint activi si nu erau faulturi la tot pasul.    N-am stiut ca mai exista si aceasta CUPA de AUR de castigat dar ma bucur pentru jucatorii tineri ca mai au o sansa de a se exprima pe un teren de sport.   Ultimul gol a fost spectacular, mexicanul a reusit din toata puterea sa trimita balonul in poarta goala de la o distanta serioasa si plin de jucatori in jur, dar nimeni parca nu s-a miscat, n-au crezut in minuni!!!

Finala se va juca pe 1 August in Las Vegas, Mexico cu cineva, ca n-am urmarit aceasta competitie, din gresala sotul a dat de fotbal cautand altceva de vazut.  

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×