Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Soryna, mai mult ca sigur ca crizele tale nu au o legatura cu lipsa de calciu. Par a fi mai de graba crize de tetanie. Tetania apare de cele mai multe ori cand o emotie este blocata, si tinand cont de socul prin care ai trecut, poate fi asociata cu acesta. Tu ce ai facut dupa ce ai asistat la accident, cum te-ai manifestat?

Daca te interneaza poate o fac pentru analize, pentru a depista daca nu e alta cauza...nu stiu ce sa zic. Ideea e ca psihiatrul nu are nici o legatura cu anxietatea si atacurile de panica, nu e de competenta lui, chiar daca multa lume te sfatuieste sa mergi la psihiatru. psihiatrul, chiar daca incepe cu psi, e mai mult medic si mai mult decat sa-ti prescrie niste medicamente total inutile nu are ce sa-ti faca. Daca crizele tale nu au o cauza medicala, atunci eu iti recomand o terapie (in nici un caz cognitiv comportamentala). Stresul post traumatic poate aparea la ceva timp de la eveniment si se rezolva prin eliberarea emotiei provocata de evenimentul traumatic.

Pe de alta parte, tetania nu este deloc periculoasa. Iti recomand ca pe timpul crizei sa incerci sa respiri profund, indiferent de ceea ce simti. Respiratia favorizeaza aparitia emotiei, asa ca incearca sa respiri indiferent de ceea ce simti. Si totodata incearca sa te relaxezi, da-i voie corpului tau sa simta. Iti garantez ca tetania va disparea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult pentru raspunsuri!

Eu sincer nici nu stiu ce sa mai cred. :flowers:

Prima criza am avut-o in vara, inainte de a avea loc acidentul.Atunci am luat timp de 10 zile calciu si mi-am revenit.Timp de 3 luni nu am mai avut nici o problema.Urmatoarea criza am avut-o acum 3 saptamani, iar dupa aceasta inca una.De 3 saptamani nu imi pot reveni.In ciuda fapului ca si doctorii mi-au spus ca nu pot trece peste socul accidentului eu observ ca crizele apar in momente total neasteptate (ex:cand vorbesc cu cineva, cand ma uit la televizor etc.), cand nici nu ma gandesc la ceea ce s-a intamplat atunci.In timpul socului nu intru in panica ci doar amortesc, temur, ma dor muschii si am un nod in gat.Doar atunci cand trece o motocicleta pe langa mine am atacuri de panica si reactionez ca atunci cand a avut loc accidentul:fug, tremur, incep sa plang.

Maine dimineata ma internez si sper sa ma intorc acasa sanatoasa pentru a putea merge la scoala deoarece anul acesta dau bac-ul.

O sa va mai scriu cand voi iesi din spital.

Va multumesc inca o data pentru atentia acordata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua.

Problema este urmatoarea: am incercat in fel si chip sa aflu cat mai multe despre spasmofilie sau asa zisele atacuri de panica.

De ce ? Pentru ca am o prietena care sufera de aceasta boala.

Boala se manifesta in felul urmator: aceasta persoana are momente cand din cauza unei sperieturi pur si simplu numai poate sa stea in picioare, se ghemuieste, incepe sa tremure, cateodata numai poate sa vorbeasca ( alteori numai se poate opri din tipat ).

Precizez ca persoana respectiva se duce la un doctor de aproximativ 2 ani si cateva luni ( de cand a avut o sperietura mai grava si a inceput tot acest calvar ). Acesta ia spus ca din cauza lipsei mari de calciu si magneziu se poate ajunge la spasmofilie. De atunci a continuat sa ia seroxat in fiecare zi. Starea i s-a mai imbunatatit dar nu foarte mult.

 

Cine ma poate ajuta cu informatii / corectii / sfaturi este binevenit.

As dori sa imi spuneti daca stiti care este traducerea termenului "spasmofilie" in engleza. Eu am tot cautat si nu am gasit prin nici un dictionar. Doresc s-a aflu acest lucru pentru a putea cauta si pe site-urile internationale mai multe informatii.

 

Va multumesc anticipat,

Cristi

 

buna....deci...as putea spune ca sunt...putin informata despre acesta boala...si spasmofilia este doar inceputul bolii...se poate ajunge la tetanie...ceea ce este foarte grav....mama mea....a avut spasmofilie inca din copilarie...si..acum a trecut la o faza mai avansata a bolii ...tetania...este nevoita sa ia calciu si magneziu....foarte multe calmante...si uneori calciu intravenos...deobicei...de la suparari foarte mari...griji...se produc niste crize....si...este foarte aiurea...mama mea merge la medic regulat...dar medicul nu prea are ce sa faca...cel mai aiurea este sa te apuce crizele astea pe strada...sa cazi jos...sa nu te mai poti misca...si foarte rar sa intri in moarte clinica...si...cu ia spus si medicul mamei...una din crize poate fi fatala....deci.....

 

 

Buna!Am intrat aici deoarece am nevoie urgent de raspunsuri.

Am fost la doctor si am fost diagnostigata cu spasmofilie.Am facut calciu intravenos dar am incetat sa fac deoarece o data asistenta nu mi-a nimerit vena si mi-a dat tot serul pe langa.Acum fac calciu si magneziu intramuscular dar tot fac crize.Imi este foarte frica de aceasta boala.Mi s-a zis ca se poate muri din cauza spasmofiliei.Este adevarat?Va rog sa-mi raspunde-ti si sa-mi da-ti niste sfaturi!

Va multumesc!

da...este adevarat :flowers: asa ca ai grija...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

app...pentru cei ce spun ca nu se poate muri...mama de la o criza a intrat in moarte clinica;)....si acum crizele sunt din ce in ce mai grave...dupa fiecare criza vine salvarea...pentru ca arata in ultimul hal..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
inca nu am renuntat de tot dar sper sa renunt cat de curand. mai iau xanax cand nu pot dormi , in rest nimic.imi pun sperantele in sedintele de terapie si reiki, pana la urma oi invinge anxietatea asta ,nu ma las batut. ma bucur sa aud ca nu ai mai avut nici un atac si iti doresc s-o ti tot asa.

 

 

te rog mult, spune-mi si mie care e doctorul tau ? care ti-a recomandat xanax si rivotril ?

va rog sa nu sariti pe mine, trebuie sa o iau incet de la capat, voi tine si psihoterapie si plafarul si asa mai departe

 

deocamdata sunt trista , obosita, cu atacuri si vreau sa fac tot ce e posibil, sa nu fie afectata nici casnicia ... , imi vine sa las totul balta si sa ma ascund ... nu mai pot ... dar tocmai deaceea am pus aceasta intrebare

Editat de iulia75

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
app...pentru cei ce spun ca nu se poate muri...mama de la o criza a intrat in moarte clinica;)....si acum crizele sunt din ce in ce mai grave...dupa fiecare criza vine salvarea...pentru ca arata in ultimul hal..

 

Cu toata povestea ta, care e tirsta, tot nu cred ca spasmofilia si tetania pot provoca moartea. Nu ai avea cum sa mori de la tetanie. Probabil ca mama ta sufera de altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Broscuta fermecata:

Te rog din suflet spune-mi si mie ce insemna sedinte Reiky. Am scris si pe celalalt topic. Vreau si eu sa fac sedinte din astea cognitiv comportamentale de care spuneti voi ca sunt eficiente in atacuri de panica.

Eu am facut psihoterapie dar cu metoda analizei tranzactionale. M-a ajutat un pic dar nu chiar asa mult. Nu stiu ce e mai bine, sa o intreb pe psihoterapeuta cu care am lucrat daca face si metoda cognitiva sau sa merg la altcineva? Vreau si eu sa ma fac bine! M-am saturat de panica asta si de distonocalm! Ieri cand eram pe strada, m-a apucat iarasi panica si am inceput sa vorbesc cu mine si sa ma conving din rasputeri ca nu am nevoie de distonocalm. Am reusit cat de cat dar am luat-o repede, repede catre casa. Bine-nteles am ajuns uda de transpiratie si tremurand toata, dar nu am luat distonocalm. :flowers: Ieri am putut dar azi cand voi iesi nu stiu daca va mai fi la fel. Oricum am avut acest curaj de a nu mai lua pastile, datorita cuvintelor voastre minunate de lupta si incurajare si multumesc lui Dumnezeu ca am gasit forumul asta. Nu stiu daca ma crede cineva dar cand ma apuca panica pe strada, ma gandesc la ce zice Broscuta fermecata...ca pot...si ca aia...si ca ailalta...

Ziceti-mi si mie ceva! Va rog!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Terapia cognitiv comportamentala nu te va vindeca asa cum speri tu. In nici un caz. Iti va asigura o functionare optima pana la urmatorul atac de panica ce va aparea cu certitudine atunci cand vei fi stresata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu toata povestea ta, care e tirsta, tot nu cred ca spasmofilia si tetania pot provoca moartea. Nu ai avea cum sa mori de la tetanie. Probabil ca mama ta sufera de altceva.

eu v'am spus ceea ce ia spus medicul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te rog, pentru binele mamei tale, consultati si un alt medic. Pentru mine, un medic ce sustine ca tetania si spasmofilia sunt mortale, este descalificat profesional.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×