Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut! Sunt noua pe aici, am si eu aceeasi problema ...anxietate, atacuri de panica si agorafobie! Singura medicatie pe care am avut curaj sa o incerc a fost Xanax...mi-a fost teama de antidepresive gen Prozac, Zoloft...mi-ar inspira oarecare incredere Seroxatul! Vroiam sa stiu , daca cineva a incercat si cum a raspuns la el! Pe mine ma ingrozesc efectele secundare si nu prea m-as risca! Acum 2 ani am reusit sa scap de problema asta doar cu psihoterapie(am refuzat tratament), acum a recidivat si parca sunt eu tentata sa incerc tratament medicamentos pt ca senzatiile sunt mult mai puternice si mai nasoale decat atunci!

Renunta la medicamente. Tot psihoterapia te va ajuta si de aceasta data. Medicamentele nu fac bine decat in perioada in care le iei. Atat. Ce vei face, vei deveni dependenta de medicamente?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre gandurile de suicid am vb cu psihoterapeuta mea si mi-a zis ca daca respect tehnicile pe care mpa invatat sa le aplic o sa scap de starile astea..numai ca eu sunt prea panicata atunci sa mai controlez situatia.

 

Heidy, nici eu nu-s deloc adepata medicamentelor, numai ca acum am apelat la ele macar ca solutie de moment pana incepe sa se vada o imbunatatire cu psihoterapia, pt ca NU MAI SUPORT! Merci mult de sfaturi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Girl, ai idee cate luni m-am tinut de toti peretii si de barele din autobuze ca sa ajung la terapie? Ma simteam asa de rau incat eram absolut convinsa ca nu mai apuc nici macxar minutul urmator. Si, in acelasi timp, stiam ca exista cel putin o pastila care sa ma faca sa ma simt mai bine, sa nu mai ametesc macar si cat de cat sa ies din casa. Cu toate astea, nu m-am atins de nici o pastiluta. Si, sincer, nu stiu daca iti poti imagina cat de rau puteam sa fiu, a fost cel mai mare cosmar al vietii mele. Dar asa ametita cum eram am stat si am citit tot ce am putut despre ceea ce aveam, mi-am ascultat terapeuta si am reusit sa inteleg adevarata natura a bolii. Apoi, lucrurile au fost un pic mai simple, pentru ca stiam ce trebuie si ce nu. Iar pastilele nu mi-au parut niciodata o solutie, ci o metoda de a te complace intr-o mocirla interioara. Scoate la lumina frumosul din tine, mai citeste o data ce a scris samaral ca zice bine cu lucrurile marunte din viata. Si asa o sa uiti de porcaria asta de anxietate. Dar, parerea mea este ca pastilele anihileaza vointa de a lupta si te lasa sa te scalzi in situatia asta de rahat. Deci...fata mea... LUPTA! Nu moare nimeni de la anxietate, da-o la naiba tu ai facut-o tu poti s-o omori! Scutura-te bine si chiar daca abia te tii pe picioare mergi in parc, imbratiseaza un copac, plimba-te fa ceva! Pupici si forta maxima! :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Broscuta,merci again...si eu am aceeasi problema cu ametelile si instabilitatea...palpitatii, faptul ca nu pot sa respir cateodata, astea nu le bag in seama, dar VREAU SA POT MERGE STABIL PE STRADA. De 2 zile iau Rivotril si parca e mai bine, in sensul ca sunt mai mascate senzatiile, dar tot le simt, chiar daca nu la fel de intens. Ma intreb insa, cand voi renunta la el, o sa fie mai rau, sau o sa raman macar la stadiul asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Broscuta,merci again...si eu am aceeasi problema cu ametelile si instabilitatea...palpitatii, faptul ca nu pot sa respir cateodata, astea nu le bag in seama, dar VREAU SA POT MERGE STABIL PE STRADA. De 2 zile iau Rivotril si parca e mai bine, in sensul ca sunt mai mascate senzatiile, dar tot le simt, chiar daca nu la fel de intens. Ma intreb insa, cand voi renunta la el, o sa fie mai rau, sau o sa raman macar la stadiul asta?

 

Am zis eu ca am luat ceva ca sa nu mai ametesc???? Daca le arunci in wc pe toate, te iei de o manuta, te duci la oglinda si zici: GATA! oare cum ar fi? Daca ametesc uneori identifiv imediat de ce si iau masuri, dar nu pastile. Ce crezi ca daca iau eu pastile nu o mai doare pe mama coloana, castig mai multi bani, fac mai mult sex sau mai stiu eu ce probleme de ale mele s-ar rezolva? NU...... Odihneste-te, mananca, plimba-te si mergi la terapie. Cat costa pastilele alea, mai bine faci sedinte de terapie de banii aia sau iti iei de ei o oglinda mai mare sa vezi ce minunata esti :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×