Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

teddy,sedintele de reiki ma ajuta sa ma relaxez, sa ies dintr-un atac de panica. de simtit ma simt mai bine fata de acum 4 luni. si incet incet o sa fiu bine, dar nu din cauza pastilelor ci din cauza vointei. pastilele nu face decat sa inhibe boala dar de vindecat te vindeci cu ajutorul vointei si a sedintelor de terapie.multa bafta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru sfaturi si incurajari adriana si florin. Dupa ce am citit pasurile fiecaruia de pa portal parca acest lucru mi-a dat incredere si mai multa voinya. In aceste momente ma simt puternic si de cateva zile am inceput cateva exercitii de relaxare musculara care vad ca imi ajuta. Insa ,intr-adevar mai rar, dar mai pic de pe un cal alb in acea melancolie anxioasa dar incep sa ies mai repede din ea. Cu ajutorul lui Dumnezeu sunt convins ca voi depasi aceasta problema. Oricand o sa ne mai auzim pentru ca o incurajare, un sfat te ajuta enorm....pe curand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.

Problema este urmatoarea: am incercat in fel si chip sa aflu cat mai multe despre spasmofilie sau asa zisele atacuri de panica.

De ce ? Pentru ca am o prietena care sufera de aceasta boala.

Boala se manifesta in felul urmator: aceasta persoana are momente cand din cauza unei sperieturi pur si simplu numai poate sa stea in picioare, se ghemuieste, incepe sa tremure, cateodata numai poate sa vorbeasca ( alteori numai se poate opri din tipat ).

Precizez ca persoana respectiva se duce la un doctor de aproximativ 2 ani si cateva luni ( de cand a avut o sperietura mai grava si a inceput tot acest calvar ). Acesta ia spus ca din cauza lipsei mari de calciu si magneziu se poate ajunge la spasmofilie. De atunci a continuat sa ia seroxat in fiecare zi. Starea i s-a mai imbunatatit dar nu foarte mult.

 

Cine ma poate ajuta cu informatii / corectii / sfaturi este binevenit.

As dori sa imi spuneti daca stiti care este traducerea termenului "spasmofilie" in engleza. Eu am tot cautat si nu am gasit prin nici un dictionar. Doresc s-a aflu acest lucru pentru a putea cauta si pe site-urile internationale mai multe informatii.

 

Va multumesc anticipat,

Cristi

:bear: Prietena ta dupa mine,are probleme cu sistemul urinar si tiroida! Sa faca un tratament naturist!

Editat de bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bagherra bine ar fi ca toti care sufera de anxietate atacuri de panica sa aibe si o cauza(de exemplu tiroida,care e cea mai cunoscuta ca ar da aceste manifestari).Dar vezi tu,multe astfel de tulburari in zilele de azi sunt strict legate de psihic si nu se leaga de alta boala.Sunt persoane perfect sanatoase care se lupta cu anxietatea,fobiile de ani de zile.

Mie mi se pare cam clar ca ea nu ar avea alte probleme pentru ca precizeaza ca totul a inceput dupa ce prietena lui a avut o sperietura groaznica(deci,o trauma pentru psihic).

Bine,nu am mai facut precizarea ca se face o confuzie intre anxietate si spasmofilie,cu toate astea in domeniul psihologilor la ei nu exista termenul de spasmofilie ci doar de anxietate.crizele de caderi de calciu le vad doar in criza de tetanie.Oricum sunt diferente clare din spasmofilie si tetanie dar nu mai vreau sa intru in alte subiecte :brunette:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bagherra, e adevarat ca tiroida, mai ales, ca si lipsa de magneziu pot conduce la atacuri de panica. Dar, de pilda, eu stau prost cu hormonii, am cam putini estrogeni si cu toate astea nu e nici o legatura intre chestia asta si atacurile mele de panica. Ideea este ca m-am suspecat de toate bolile, de la cele endocrine pana la cancer, atacuri cerebrale :phone: si tot felul de minuni, in imensa mea lipsa de ratiune. Si la un moment dat stateam si observam cum imi dispar toate bolile mortale daca sunt relaxata, ma simt bine si echilibrata. So, chestiunea asta se intampla numai in scufita noastra si pot sa spun ca nici tratamentele naturiste nu prea te ajuta din punctul asta de vedere. Si asta pentru ca, din pacate, pilule de tratat sufletul nu s-au inventat inca. :brunette:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Broscuta ba da s-au inventat dar le-au distrus ca nu le-au placut :) erau pastilele care te faceau sa nu mai simti nimic :ok: Glumesc,cine s-a uitat la filmul "Equilibrium" stie despre ce vorbesc 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e o idee buna sa transformam topicul in bancuri pe seama anxietatii. salutare la toata lumea si imi cer scuze ca nu am mai scris dar am f mult de lucru si nu am timp nici de atacuri de panica. ma simt bine, fac numai terapie. am reusit sa las pastilele,ma refer la pastile de reglat serotonina,iau numai omega3 si beau tot felul de ceaiuri. m-am simtit cam rau 3 zile din cauza ca am intrerupt pastilele dar nu m-am lasat doborat,am fost in stare sa lucrez. m-am convins ca daca ai vointa se poate. acum 4 luni daca imi vb cineva de vointa imi venea sa-l strang de gat. cum poate sa-mi spuna mie de vointa cand eu eram pe moarte????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×