Sari la conținut
Forum Roportal
Burel001

"Adevarul ne elibereaza" . Asa sa fie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Toti recunosc adevarul, dar unii il refuza si se agata de sperante false. Cand un om face ceva rau, el stie ca acel lucru este rau. Ca gaseste justificari, asta e partea doua.

nu este corect... definitia raului o dai tu: este rau ca el sa-ti fure o bucata de paine, este bine pentru el ca isi hraneste copilul...

deci = relativ...

 

Leon, indiferent ca sticla e jumatate plina sau jumatate goala, ambele afirmatii sunt adevarate, deci dilema nu este dilema.

 

ambele afirmatii devin adevarate numai si numai individual, daca folosesti un alt referential, deci = relativ

 

Uite o dilema: o masina da peste un om care traversa pe trecerea de pietoni. Masina a dat peste om sau omul peste masina ? Care este afirmatia adevarata ? Daca tot e relativ adevarul asta...

idem

(si ca idee, localizata pe trecerea de pietoni sau pe trotuar, pe carosabil sau in mijlocul raului, tot o ciocnire iese, intre 2 corpuri... probabil ca vroiai sa spui altceva...)

 

"O propozitie este adevarata daca este utila" este un non-sens.

 

este teoria pragmatista asupra adevarului, nu este un nonsens... adevarul e cel care te ajuta, daca nu te ajuta e minciuna...

 

Rhini, ai demonstrat ca Hitler e nevinovat, a fost vina evreilor ca au murit gazati.

 

de ce ar fi hitler vinovat? pentru ca s-a nascut un sistem de valori care spune despre egalitatea oamenilor? sau pentru ca hitler a considerat asta ca fiind incorect si a aplicat selectia?

 

in teoria generala actuala, oamenii nu mai sunt egali, ceea ce ii da dreptate lui hitler... oamenii au drepturi egale, nu ei sunt egali...

 

asa ca, e relativ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de la evrei la arsenal ... bravo :flowers:

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, Leon, adevarul este relativ, binele si raul sunt relative, in acest caz, pentru ca pot, te voi talhari la Arsenal Park, ca sa imi iau alt lant la motocicleta, deoarece conform acestor teorii eu fac un bine - imi schimb lantul ca sa nu mi se rupa in mers si vreo bucata din el sa sara prin sa in fundul pasagerei, de asemenea daca te lovesc, eu am dreptate deoarece tu m-ai lovit primul incercand sa iti recuperezi portofelul din mana mea, deci eu m-am aparat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rhini, ai demonstrat ca Hitler e nevinovat, a fost vina evreilor ca au murit gazati.

 

adevarul e relativ . tu iei ca concept fix ce am zis . :flowers: nu a fost vina evreilor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok, Leon, adevarul este relativ, binele si raul sunt relative, in acest caz, pentru ca pot, te voi talhari la Arsenal Park, ca sa imi iau alt lant la motocicleta, deoarece conform acestor teorii eu fac un bine - imi schimb lantul ca sa nu mi se rupa in mers si vreo bucata din el sa sara prin sa in fundul pasagerei, de asemenea daca te lovesc, eu am dreptate deoarece tu m-ai lovit primul incercand sa iti recuperezi portofelul din mana mea, deci eu m-am aparat.

 

de acord :flowers:

 

pe topicul celalalt vorbeam despre revolta... trebuie sa si reusesti :) :kiss: :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de acord :flowers:

 

pe topicul celalalt vorbeam despre revolta... trebuie sa si reusesti :) :kiss: :kiss:

ce legatura are asta cu adevarul ?

 

n-am chef de chat acum, cel putin nu pe forum, vezi ca am id-ul de messenger la profil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact, pe principiul asta esti liber sa faci orice pana cand cineva te opreste, este ?

 

nu stiu... e relativ.. daca te consideri un sistem in miscare, poate nu te poti opri singur... daca actionezi independent, atunci ai operatii disparate, individuale... nesistemice...

 

dar, tot relativ e...

 

Exact, pe principiul asta esti liber sa faci orice pana cand cineva te opreste, este ?

 

si libertatea tot relativa este... esti liber sa faci ce vrei, dar nu esti liber sa circuli unde vrei...

 

esti liber sa circuli unde vrei pe pamant, dar esti prizonier pe pamant...

esti liber sa faci ce vrei pe pamant, dar in univers nu poti face nimic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce legatura are asta cu adevarul ?

 

n-am chef de chat acum, cel putin nu pe forum, vezi ca am id-ul de messenger la profil.

 

adevarul e ca are legatura... daca ma folosesti ca exemplu pentru adevarul tau, cum ca ai nevoie de lant nou, si eu iti raspund ca poate fi adevarata nevoia, si poate fi adevarata si calea de a o rezolva, dar doar daca reusesti...

 

asta e adevarul... ca si binele ca si multe altele, este RELATIV...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×