Sari la conținut
Forum Roportal
Burel001

"Adevarul ne elibereaza" . Asa sa fie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

adevarul, ca si minciuna, sunt notiuni relative... ce e adevar pentru mine, pentru tine poate fi minciuna... si ca sa-ti raspund la intrebare...

 

e un cerc vicios... daca ai spune ca minti tot timpul, ai spune un adevar, ceea ce ar contrazice afirmatia...

 

daca ai spune ca spui tot timpul adevarul, te-ai minti pe tine...

 

nu stiu... uneori e bine sa mai si minti, uneori e bine sa spui si adevarul...

de cele mai multe ori e bine sa le tii pentru tine...

 

si hai la o bere: :flowers:

 

post-296226-1284504569_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Perceptia lui insa este.

La fel si capacitatea de a-l recunoaste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adevarul nu este relativ.

 

 

Adevarul ESTE relativ... atat timp cat ai nevoie de referentiale pentru a justifica adevarul tau, acesta e relativ... e la fel cu chestia aia:

 

- sticla asta e pe jumatate goala, ba pe jumatate plina... care afirmatie e adevarata?

 

 

dar,

 

"O propoziție este adevarată dacă este utilă"

 

Sofiștii sunt

Editat de Leonking

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adevarul mi-a adus cele mai multe necazuri,dar pe termen lung m-a scutit de altele si mai mari.

Minciuna mi-a adus cele mai multe avantaje ,dar pana la urma pe termen lung am avut de suferit si dat explicatii.

 

Asta merita sa fie pusa in rama sau nominalizat pentru "best sayings" :flowers:

Ai mare dreptate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Perceptia lui insa este.

La fel si capacitatea de a-l recunoaste.

Toti recunosc adevarul, dar unii il refuza si se agata de sperante false. Cand un om face ceva rau, el stie ca acel lucru este rau. Ca gaseste justificari, asta e partea doua.

Leon, indiferent ca sticla e jumatate plina sau jumatate goala, ambele afirmatii sunt adevarate, deci dilema nu este dilema.

Uite o dilema: o masina da peste un om care traversa pe trecerea de pietoni. Masina a dat peste om sau omul peste masina ? Care este afirmatia adevarata ? Daca tot e relativ adevarul asta...

 

"O propozitie este adevarata daca este utila" este un non-sens.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca pietonul nu a fost atent e vina lui . Daca soferul a condus cu viteza ilegala si pietonul a circulat normal e vina soferului . E relativ adevarul asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e nimic relativ in a lovi un pieton pe trecerea de pietoni, indiferent de viteza pietonului sau a masinii.

Daca eu te violez pe tine, a cui e vina, a mea sau a ta ca ai stat, constransa de forta mea ?

 

aici nu e vorba de adevar, ci de definirea unei fapte...

la fel si la accident...

 

despre adevar era vorba in propozitiile cu sticla plina sau goala...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca pietonul nu a fost atent e vina lui . Daca soferul a condus cu viteza ilegala si pietonul a circulat normal e vina soferului . E relativ adevarul asta

Nu e nimic relativ in a lovi un pieton pe trecerea de pietoni, indiferent de viteza pietonului sau a masinii.

Daca eu te violez pe tine, a cui e vina, a mea sau a ta ca ai stat, constransa de forta mea ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e nimic relativ in a lovi un pieton pe trecerea de pietoni, indiferent de viteza pietonului sau a masinii.

Daca eu te violez pe tine, a cui e vina, a mea sau a ta ca ai stat, constransa de forta mea ?

 

A mea pentru ca mi-am format in inconstient o situatie sa imi faca rau si nu m-am aparat .Si nu ti-am dat una sa ma lasi in pace . Ma refer la mine . Nu la orice situatie de acest gen .

 

Daca te referi in general poate fi vorba de inconstienta . Nu te imprietenesti cu oricine . Nu acorzi atentie oricui . Nu pleci noaptea de nebuna . Nu bei de la straini . Mai multe . E cam relativa .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×