Sari la conținut
Forum Roportal
Burel001

"Adevarul ne elibereaza" . Asa sa fie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Esti plictisit ?

 

depinde... sunt plictisit sa stau pe forum acum, nu sunt plictisit sa vb cu tine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care este natura umana pana la urma ?

Altruista cinstita si in slujba adevarului sau mincinoasa,ascunsa si corupta ?

Nu stiu sigur,dar raspunsul pare a fi, combinatia dintre cele doua variante. In ce proportii? Care este reteta? Ce resorturi interioare ii fac pe unii sa refuze categoric minciuna iar pe altii sa o considere parte a naturii umane ?

 

Nu exista om care sa se comporte conform celor boldate...Dar , intradevar, sunt unii pentru care minciuna este un mod de viata .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raspund eu primul.

Adevarul mi-a adus cele mai multe necazuri,dar pe termen lung m-a scutit de altele si mai mari.

Minciuna mi-a adus cele mai multe avantaje ,dar pana la urma pe termen lung am avut de suferit si dat explicatii.

 

Mai intai, citatul complet:

Şi veţi cunoaşte adevărul, iar adevărul vă va face liberi.

 

Cunoasterea adevarului elibereaza. Intelegerea lui. Dupa cum se vede si din exemplul tau, pe termen lung Adevarul este o strategie mai buna de aceea este recomandata itegritatea.

Cum spune Bardul:

This above all:

To thine own self be true,

for it must follow as dost the night the day,

that canst not then be false to any man.

 

 

 

Care este natura umana pana la urma ?

Altruista cinstita si in slujba adevarului sau mincinoasa,ascunsa si corupta ?

Natura este intradevar o combinatie de "supravietuitor" ce face ce poate si altruist.

Partea dominanta este altruista. Suntem programati genetic sa fim altruisti, generosi, plini de compasiune.

Din pacate, pe langa programarea genetica avem parte si de o programare sociala.

Spre ghinionul nostru, programarea sociala este puternic influentata de mentalitatea iudeo-crestina de "fiinta cazuta din gratia divina". Suntem invatati ca suntem criminali pacatosi ce avem nevoie de salvare. Fara biciul legii am ajunge bestii canibale.

 

Care este reteta? Ce resorturi interioare ii fac pe unii sa refuze categoric minciuna iar pe altii sa o considere parte a naturii umane ?

Focalizarea pe valori duce la o indepartare puternica de minciuna. Cu cat traiesti mai integru, mai in acord cu propriile valori, cu atat pretul minciunii este mai mare. Vorbesc aici de un pret intern pe care il platesti, o constientizare.

Uite... de exemplu, eu n-as putea fi infidel nici daca nu exista nici o posibilitate ca partenera sa afle (de exemplul, casual sex pe la o conferinta prin strainatate). Nu as putea face asta pentru ca EU as stii si daca EU stiu.... stie o suficient de mare parte din NOI.

Editat de pe'tr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adevarul este realitatea lumii interioare vii in care traiesti.

 

de aceea elibereaza.

de unde se intelege ca...unii nu vor sa fie eliberati,pentru ca,probabil,"adevarul lor" i-ar inchide.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te elibereaza de culpabilitate, uneori. Asta daca te simti intr-adevar vinovat pentru ceva anume. Insa in cazul in care nu simti absolut nicio urma de culpabilitate, adevarul nu poate veni decat in detrimentul tau.

Editat de Xylia
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca o oglinda care nu deformeaza. Iti va fi de ajutor. Oglinda oglinjoara, care e cea mai frumoasa din tara? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles,adevarul ne elibereaza.Daca ne referim la sensul biblic(pentru ca sintagma-i din Biblie),adevarul ne va salva.

Daca o aplicam pur si simplu fiecarui adevar,raspunsul este acelasi.Da,adevarul este esential.

 

Pana la urma,ii place cuiva sa fie mintit?Ca mie NU!

Editat de Ana1996

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×