Sari la conținut
Forum Roportal
Burel001

"Adevarul ne elibereaza" . Asa sa fie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In ce crezi.

Minciuna poate fi partea cealalta a adevarului, nicidecum minciuna. De aceea apar contraziceri.

Un singur exemplu. unul spune ca a fost impins sa faca un anumit lucru. Nu poate explica de ce anume. Si chiar poate fi adevarat. Ptr el. Dar poate si minti. Deci adevarul esta ca el a facut acel lucru. Dar nu ptr el....

Help. Scoateti-ma de pe topic :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am mai fost chemat in instanta , iar amicul meu a pierdut procesul. Eu l-am pierdut de amic cu ocazia asta .

Ai procedat corect.

 

Actiunea si mai corecta ar fi fost ca amicul sa inteleaga si impreuna sa incercati sa dezvaluiti adevarul. Din faptul ca amicul s-a suparat pe tine rezulta ca amicul vede miciuna ca pe o normalitate atunci cand scopul il considera bun, ceea ce este gresit. Prin urmare, in functie de constiinta amicului, acesta ar fi putut chiar minti cu adevarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

V-a pus intr-o situatie foarte nedreapta.

Cand m-am gandit la a minti la un proces, eu ma gandeam mai mult la cazurile de forta majora, in care cineva ar fi intrebat lucruri revelatorii pentru caracterul cuiva, lucruri care nu ar putea fi dovedite.

Dar asta e deja o alta poveste si mi se pare complet nedrept sa ii ceri cuiva sa riste puscaria, inventand o situatie care de fapt nu a existat niciodata. Mai exista si probabilitatea ca el sa nu va fi spus adevarul complet, daca tot nu stiti cum au stat lucrurile decat din partea lui.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca povestea amicului a fost adevarata. Poate a fost si el un pic neatent ,dar am fost acolo la locul accidentului la cateva zile ,sa vad cum arata lucrurile.

In zona aceea nu ai de ce sa traversezi la a doua intersectie nesemaforizata ,daca nu ai treaba in locul acela ,iar amicul era in trecere. Am uitat sa spun ca in locul accidentului era si semafor.

Prietenul a avut verde pentru traversare in directia in care si soferul acela avea liber si urma sa vireze la dreapta.

Soferul avea obligatia sa se asigure si sa dea prioritate pietonilor .A intrat tare si nu a dat prioritate. Doar ca impactul asa cum a recunoscut si amicul ,a avut loc unul, hai doi metri in afara zebrei.Plus ca l-a aruncat vreo cinci sase metri.

Omul meu era disperat,nu avea martori si ala il facea in foi de varza. Il inteleg si pe el intr-un fel ,dar nu am putut sa mint si sa-l ajut. Mi-a parut rau pentru el, dar ma simt cu sufletul impacat. Minciuna mea ar fi insemnat dosar penal pentru sofer.Merita nemernicul.Daca as fi fost de fata ,nu as fi ezitat sa depun marturie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e groaza de ce specimene au carnet...

Mai ales daca au un anume statut social si o masina scumpa nu le mai pasa de nimic, conduc de parca ar fi la ei in curte.

Daca ar fi dupa mine ar fi mult mai riguroasa pregatirea si testarea unui sofer, ca se intampla atatea nenorociri pe sosea :o: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi este groaza de cate specimene au "permis de pamanteni."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care este natura umana pana la urma ?

Altruista cinstita si in slujba adevarului sau mincinoasa,ascunsa si corupta ?

Nu stiu sigur,dar raspunsul pare a fi, combinatia dintre cele doua variante. In ce proportii? Care este reteta? Ce resorturi interioare ii fac pe unii sa refuze categoric minciuna iar pe altii sa o considere parte a naturii umane ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant. Si totusi nici un raspuns. A fost prea grea intrebarea?

Probabil ca da. Nici eu nu gasesc un raspuns potrivit ,in afara celui continut in chiar textul intrebarii.

Suntem oameni !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care este natura umana pana la urma ?

Altruista cinstita si in slujba adevarului sau mincinoasa,ascunsa si corupta ?

Nu stiu sigur,dar raspunsul pare a fi, combinatia dintre cele doua variante. In ce proportii? Care este reteta? Ce resorturi interioare ii fac pe unii sa refuze categoric minciuna iar pe altii sa o considere parte a naturii umane ?

 

Nu, intrebarea e una foarte buna.

Dupa un joint sau doua pare si mai buna. :flowers:

Omul...pare sa fie in slujba lui, in cea mai mare parte a timpului.

Dar in ceea ce priveste interactiunea cu altii, trebuie facuta diferenta intre aparare si lipsa onestitatii pentru a castiga un avantaj.

Eu trebuie sa recunosc ca de cateva ori, foarte recent, le-am spus clientilor ca deja am inceput sa lucrez la materialul cerut de ei pentru a ii linisti ca sunt o persoana serioasa, desi in realitate nu incepusem, poate doar in minte dar nu in practica. Aveam de gand sa redactez materialul cant mai curand, fireste, si sa il trimit imediat, si stiam ca ma voi apuca de el extrem de curand, dar inca nu o facusem, si asta se cheama minciuna.

Nu imi place sa mint. Simt ca ma tradez pe mine insami, chiar daca persoana cealalta nu va suferi nici un prejudiciu.

Dar uneori am facut-o pentru ca anumiti clienti sa nu se enerveze. Nu sunt intocmai un as in ceea ce priveste punctualitatea.

Uneori ma iau cu alte treburi sau cu forumul si uit ca trebuie sa mai castig si bani pentru existenta zilnica. Adevarul e ca atunci cand trebuie sa scrii cateva zile evocativ despre mobila, nu prea te trage ata, tot mai repede deschizi Roportalul.:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii fac orice ca sa le fie bine.

Adevarul te elibereaza pentru ca te scuteste de grija de a fi prins ca ai mintit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×