Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Chiar acum, Enki a spus:

Pai daca esti o femeie matura, bogata, sanatoasa, blanda (sau blonda) si benefica... :lol2:

:laugh:Da, sunt! Ai un fix cu persoana mea?! Inceteaza!

On: Alianta USR- PLUS  doreste alegeri anticipate, dar nu prea este cand!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Lucia N said:

Nu exclud din start nimic.

Iata ce zice acum Basescu (este la B1 TV) :  " USR  are orientare Neo-Marxista"(din ce-am vazut scris de catre aceasta televiziune si mi se pare uluitor si nu-mi prea vine sa cred ca ar avea aceasta opinie despre USR!). "Dancila greseste ca nu demisioneaza". "Dragnea nu a mai avut luciditate". " Valul anti PSD nu s-a oprit".

Ce solutii se pot gasi?

Când și unde a spus Băsescu la B1 TV, adică acum aproximativ o oră, ceea ce ai afirmt tu mai sus? Nu cumva bagi din top? 

Din ce am spicuit eu, la B1 TV a fost invitat Rareș Bogdan și nu Băsescu.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Vriies a spus:

Când și unde a spus Băsescu la B1 TV, adică acum aproximativ o oră, ceea ce ai afirmt tu mai sus? Nu cumva bagi din top? 

Din ce am spicuit eu, la B1 TV a fost invitat Rareș Bogdan și nu Băsescu.  

Inainte de Rares Bogdan a fost Basescu si char si scriau intr-una ceea ce zicea Basescu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Lucia N a spus:

:laugh: Da,da, dai si in pensionari!

Nu,  ca nu-s jandarm

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Lucia N said:

Inainte de Rares Bogdan a fost Basescu si char si scriau intr-una ceea ce zicea Basescu.

Nu am văzut. O să verific mâine, pe înregistrări. Iar dacă ai scos din context, să știi că o să te sancționez. :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Vriies a spus:

Nu am văzut. O să verific mâine, pe înregistrări. Iar dacă ai scos din context, să știi că o să te sancționez. :laugh:

Tu insinuezi aiurea si nu-i frumos ceea ce faci!

On: Guvernul Austriei a fost demis prin motiune de cenzura, deci s-ar putea ca si Guvernul Romaniei sa aiba aceeasi soarta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://epochtimes-romania.com/news/lazaroiu-sfaturi-post-alegeri-pentru-usr-plus-nu-preluati-inca-guvernarea-lasati-i-sa-fie-vazuti-in-toata-goliciunea-lor---287632?fbclid=IwAR3a6YKHWp0LUDRfwPxIQWtHA8A5y0E8W7i0RcEjVGkA1aZ_Vh4zjJLAGSU

Fostul consilier prezidenţial Sebastian Lăzăroiu sfătuieşte PNL şi USR-PLUS să colaboreze împreună pentru guvernarea 2021-2024 şi să nu preia înainte de termen guvernarea de la PSD.

„Sfatul meu pentru PNL şi USR e să se aşeze la masă şi să pună la cale guvernarea 2021-2024. Nu se pot plânge atunci că au fost luaţi prin surprindere. Nu uitaţi! 2021-2023, trei ani fără alegeri, fereastră de oportunitate unică pentru reforme. În ce priveşte preluarea guvernării de la PSD înainte de termen, nici în glumă n-ar trebui să se gândească la asta. Lăsaţi-i să fie văzuţi în toată goliciunea lor. Statul de drept şi justiţia trebuie securizate şi cred că sunt în momentul ăsta”, a scris Lăzăroiu, luni, pe pagina sa de socializare.

Fostul ministru a opinat că pentru prezidenţiale, PNL şi USR ar trebui să aibă un candidat comun, căci „alegerile divizează”.

„Prezidenţiale: un candidat fiecare sau un candidat comun? Părerea mea - mai bine un candidat comun. Alegerile divizează, mai ales că e foarte probabil să intre în turul doi ambii candidaţi (cu cine vor vota alegătorii PSD? nu ştiu)”, afirmă politologul.

Totodată, Lăzăroiu consideră că „PNL nu mai poate trata USR ca pe fratele mai mic şi neştiutor. USR poate lua singur multe oraşe mari chiar şi cu alegeri într-un tur”.

„În alianţă, PNL şi USR pot lua toate oraşele (chiar şi multe mici) şi destule comune. Practic, PNL şi USR trebuie să se aşeze în teritoriu la localele de anul viitor. La prezidenţiale trebuie să menţină pârghiile statale. E un avantaj rar pe care îl au cele două partide pentru o tranziţie lină spre putere, de un an şi jumătate (doar PDSR l-a mai avut în 1999). Au timp să construiască programul, să selecteze oamenii, să-şi facă o strategie de guvernare (una de la care oamenii vor avea aşteptări foarte mari)”, a mai precizat Lăzăroiu.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, Lucia N said:

Iata ce zice acum Basescu (este la B1 TV) :  " USR  are orientare Neo-Marxista"(din ce-am vazut scris de catre aceasta televiziune si mi se pare uluitor si nu-mi prea vine sa cred ca ar avea aceasta opinie despre USR!). "Dancila greseste ca nu demisioneaza". "Dragnea nu a mai avut luciditate". " Valul anti PSD nu s-a oprit".

Ce solutii se pot gasi?

-------------------------------------------------------

Tu insinuezi aiurea si nu-i frumos ceea ce faci!

 

Nu insinuez nimic. Doar că  sunt obișnuit cu faptul că tu interpretezi greșit anumite informații pe care le faci publice, venind apoi cu interprerări care nu prea se pupă. 

Am găsit pe net discuția de pe B1TV, cu Băsescu, care a avut loc într-adevăr înainte de a intra în studio Rareș Bogdan. Și a fost exact ce am intuit. Ai scos din context o afirmație și astfel ai promovat o concluzie proprie, cum că ar avea un dinte contra USR-ului, ceea ce-i departe de adevăr.

Da, la un moment dat face afirmația că „USR-ul are o orientare neomarxistă”. Mă rog, e părerea lui și e de discutat termenul neomarxism în politica de azi. Însă concomitent afirmă:

„PNL și USR sunt legitimi, în urma alegerilor”, 

„USR-ul e legitim”,

USR-ul va încerca să imprime o politică progresistă în România” și „E foarte bine că au venit și unii noi în politica României”.

 

Iar pe ansamblu, a fost un discurs critic la adresa PSD-ului, apreciativ la ceea ce s-a întâmplat în aceste alegeri și mă rog, cu încercarea inerentă politicienilor de a face unele predicții:

„Deprecierea PSD-ului nu se oprește la ziua alegerilor...poporul a înțeles că are puterea și vrea s-o exercite până la capăt”

„Valul anti-PSD nu se va opri cu aceste alegeri”

„PSD-ul nu mai are legitimitate”

„Dăncilă trebuie să-și dea demisia... presiunea va crește... și riscă să plece hulită din guvern”

„PSD s-a ocupat de justiție ca să-l scape pe Dragnea...PSD-ul nu mai poate guverna.”

„Prezidențialele s-au închis duminocă”

„Soluția: un guvern de tranziție”.

https://www.b1.ro/inregistrari/dosar-de-politician

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×