Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 6 ore, Vriies a spus:

Nu insinuez nimic. Doar că  sunt obișnuit cu faptul că tu interpretezi greșit anumite informații pe care le faci publice, venind apoi cu interprerări care nu prea se pupă. 

Am găsit pe net discuția de pe B1TV, cu Băsescu, care a avut loc într-adevăr înainte de a intra în studio Rareș Bogdan. Și a fost exact ce am intuit. Ai scos din context o afirmație și astfel ai promovat o concluzie proprie, cum că ar avea un dinte contra USR-ului, ceea ce-i departe de adevăr.

Da, la un moment dat face afirmația că „USR-ul are o orientare neomarxistă”. Mă rog, e părerea lui și e de discutat termenul neomarxism în politica de azi. Însă concomitent afirmă:

 

 

„Valul anti-PSD nu se va opri cu aceste alegeri”

„PSD-ul nu mai are legitimitate”

„Dăncilă trebuie să-și dea demisia... presiunea va crește... 

 Uite dom'le la el! 

Pai, eu ce scrisesem, ceea ce te-ai apucat tu sa detaliezi, asa ca nu mai comenta ca sa te afli in treaba!

Din partea mea poti sa scrii ce vrei tu...

Ciao si la vara-i cald si bine!

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma distrez cu delirul lui Aurelian Pavelescu pe facebook. Asa spume la gura n-am mai vazut de cand nu s-a validat referendumul antigay si citeam postari de pe pagina cpf.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
11 hours ago, Lucia N said:

 Uite dom'le la el! 

Pai, eu ce scrisesem, ceea ce te-ai apucat tu sa detaliezi, asa ca nu mai comenta ca sa te afli in treaba!

Din partea mea poti sa scrii ce vrei tu...

 

 

 

Oky. Înseamnă că am specificat, pentru a nu lăsa loc la confuzii. Nu văd ce-ar fi rău în asta.

Ești supi, cumva? Vezi că „tonul reprezintă oglinda sufletului”! :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 hours ago, Enki said:

Eu ma distrez cu delirul lui Aurelian Pavelescu pe facebook. Asa spume la gura n-am mai vazut de cand nu s-a validat referendumul antigay si citeam postari de pe pagina cpf.

Nu-i ăla care a fugit cu ștampila PNȚCD-ului? :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ala, ala.

Pe de o parte, Alde se gandeste cum sa isi spele imaginea, si cum sa se disocieze mai clar de pesede si sa arate ca are si el ideile proprii, pe de alta parte azi se discuta ridicarea inunitatii lui Tariceanu.

Ce spectacol ne ofera zilele astea scena politica.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Câteva impresii în urma alegerilor:

1. Comunistoidul octogenar Meleșcanu refuză să-și dea demisia pentru dezastrul episodului alegerilor din diaspora, în care mii de oameni, chiar zeci de mii,  au fost împiedicați deliberat să-și exercite votul. Cu votul complet al românilor din diaspora, e clar că pesede-ul ar fi ieșit pe trei și poate udemere-ul ar fi fost în mare pericol de a nu prinde 5%. 

Iată rezultatele finale:

1. PNL - 27%

2. PSD - 22,5%

3. USR-PLUS - 22,4%

4. PRO România - 6,6%

5. PMP - 5,7%

6. UDMR - 5,4%

7. Alții - 6,1%.

Iată și rezultatele din diaspora:

În diaspora au fost înregistrate (numai!) 376.925 voturi valabile.

ALIANȚA 2020 USR-PLUS – 43,88%
PNL – 31,93%
PMP – 7,92%
George Simion – 3,25%
PSD – 2,41%
Peter Costea – 2,32%

 

2. Am tot studiat problema cum de UDMR, pe fondul creșterii masive a prezenței generale la vot care a fost de 49, 02 %, a reușit totuși să obțină un procent de 5,4 %. Concluzia e bulversantă. Și dacă sunt doritori, o pot împărtăși chiar și aici.

 

3. Lupta continuă și e departe de a se sfârși. De fapt, ne-o demonstrează chiar rezultatul alegerii noului președinte al Camerei Deputaților.

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau eu sa detaliezi la punctul 2 și sa îmi spui daca crezi că e de bun augur că usrplus să meargă cu candidatul lor și la prezidențiale. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
48 minutes ago, Stu' said:

Vreau eu sa detaliezi la punctul 2 și sa îmi spui daca crezi că e de bun augur că usrplus să meargă cu candidatul lor și la prezidențiale. 

 

În niciun caz nu-i de bun augur ca usr să meargă cu un candidat propriu la prezidențiale. De fapt, nici n-ar conta prea mult. Sau hai să spunem că această eventuală decizie, ar favoriza candidatul PSD-ului.

Și da, te aștept ca să detaliezi la punctul 2. Chiar sunt curios. Eu am spus că voi vorbi despre asta doar în măsura în care sunt doritori care să-mi afle propria opinie cu privire la acest „caz”, să-i zicem așa.

Edit:

Scuze, îs obosit. Am citit în grabă și mi s-a  părut că ai zis că vrei tu să detaliezi la pct 2. Ok, o să detaliez, probabil mâine sau sâmbătă.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
23 hours ago, Stu' said:

Vreau eu sa detaliezi la punctul 2 și sa îmi spui daca crezi că e de bun augur că usrplus să meargă cu candidatul lor și la prezidențiale. 

 

Bun. Prima oară când am sesizat am zis că-i o glumă. Ulterior, mi-am dat seama că la mijloc e ceva nașpa rău.

Mai jos avem rezultatele alegerilor pe fiecare județ în parte. Click pe hartă, pe fiecare județ, pentru detalii. 
 
Inline image
 
Mai jos avem rezultatele recensământului din 2012, pe județe.
Inline image
 
Hai să le luăm comparativ, pe județe:
 
Județul.................Populația maghiară din județ.................Numărul de voturi date UDMR-ului
 
Tulcea.............................97............................................................733
Brăila...............................75............................................................721
Galați.............................252............................................................1376
Vaslui..............................49...............................................................1301
Vrancea..........................72...............................................................742
Neamț............................189..............................................................1680
Dolj.................................218.............................................................1468
Gorj.................................161.............................................................938
Vâlcea.............................198.............................................................1068
Dâmbovița.......................180.............................................................1462
Buzău...............................171.............................................................1155
Botoșani...........................53................................................................926
....
 
Și datele continuă absolut halucinant, pentru fiecare județ în parte! Adică UDMR-ul, un partid eminamente etnic, este votat în fiecare județ al României într-o proporție de 7-10 ori mai mare, comparativ cu numărul etnicilor maghiari din județul respectiv. Bă, ej nebun?
 
Poate explica, cineva, ce se întâmplă? A crescut numărul etnicilor maghiari din România în mod amețitor sau avem de-a face cu ceva mult mai grav? Anume o fraudare masivă a alegerilor, cu largul concurs al altor partide, chestie care se întâmplă de ani de zile...
 
Ce-am observat eu, au mai observat și alții:
 
 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa, sa vedeeemmmm.

Imediat dupa alegeri, ALDE zice ca trebuie sa se distanteze de psd, sa isi revizuiasca pozitia si sa arate ca are idei diferite de psd, ideile proprii.

Imediat dupa asta, in comisia juridica se voteaza acordul pentru ridicarea imunitatii lui Tariceanu.

Veorica are un tete-a-tete cu Tradiceanu care dadea semne ca vrea sa paraseasca incinta.

Dupa asta, alde a lui Tariceanu voteaza pentru candidatul psd la sefia camerei deputatilor, care castiga si devine sef al Camerei Deputatilor.

Dupa asta, desi in comisia juridica din senat se votase pentru inceperea urmaririi penale, senatorii il scapa pe Tariceanu prin vot de inceperea urmaririi penale respingand cererea DNA.

Dupa asta, Tariceanu anunta ca nu candideaza la prezidentiale, lasand liber psd sa primeasca cota de voturi care ar fi mers la alde-Tariceanu.

 

va dati seama cat de santajabil este aceasta mizerie de om, ce morcov mare in curul lui tariceanu este DNA-ul, daca il joaca pesede pe degete in halul asta?

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×