Sari la conținut
Forum Roportal
mau77mau

Pisica neagra, ghinion daca iti taie calea

Postări Recomandate

Va descriu urmatoarea situatie reala si va atasez si o poza pt edificare.

 

Mergeam linistit pe strada. In momentul in care am observat pisica neagra aceasta traversa strada in diagonala inaintea mea si in cateva secunde ar fi urmat sa imi taie calea - implicit ghinion pentru mine (chestie evidenta)

 

In acel moment am schimbat directia in stanga grabind pasul si incercand sa evit intersectarea drumului cu creatura blestemata.

 

In momentul in care pisica a fost la un pas sa treaca dinaintea mea, am ajuns-o si am intentionat bineinteles sa ii dau un sut, moment in care creatura a schimbat directia spre dreapta in viteza mult prea mare pt a o mai putea pocni.

 

Mentionez ca este posibil ca la un momentdat pisica sa fi fost perpendiculara cu directia mea de mers ba chiar sa fi trecut putin cu capul , dar in nici un caz nu a trecut cu tot corpul pe dinaintea mea (altfel m-as fi intors din drum si as fi aruncat si ceva sare peste umar)

 

Va rog sa imi comfirmati daca am reusit sau nu sa evit ghinionul ?

 

mie personal mi-au taiat calea foarte multe pisici negre si nu mi sau intamplat lucruri negative, pisicile negre nu aduc ghinion

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o nelamurire: care este intrebarea de fapt? pisica neagra sau in/certitudinea ghinionului?

 

Apoi, nu stiu cum se intimpla, de cite ori aud de pisica neagra ma gindesc la cintecul lui Mircea Baniciu

"Ca un om fara de minte,

Numai eu merg inainte.

Toti imi striga, esti nebun!?

Dar de ce imi este draga

Si iubesc pisica neagra,

Asta n-am cum sa le-o spun."

 

http://www.youtube.com/watch?v=qspXArMiflg

Editat de Cassandra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Superstitiile de acest gen functioneaza doar atunci cand crezi in ele , daca nu o iei in seama nu se intampla nimic . Am cintrebat un preot :lol:

+Nu jigni pisica , ce vina are ea ca e neagra ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pisica neagra nu are nicio vina ca asa s-a nascut ea. Doar pentru ca ea prefera sa treaca prin fata ta nu inseamna ca ea are puterea de a-ti aduce ghinion. Totusi, imi place sa consider ca animalele astea considerate aducatoare de ghinion, in unele cazuri te vestesc ca urmeaza sa se intample ceva datorita sensibilitatii lor la energii. Adica hai sa fim seriosi, cum ar putea o pisica sa iti aduca ghinion? Ca nu are draci in ea sau altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi, imi place sa consider ca animalele astea considerate aducatoare de ghinion, in unele cazuri te vestesc ca urmeaza sa se intample ceva datorita sensibilitatii lor la energii.

 

Mdea , varianta asta e destul de plauzibila , nu m-am gandit al ea , insa niciodata n-am avut ghinion cand mi-a fost taiata calea de o pisica neagra , daca stau sa ma gandesc chiar mi-au purtat noroc sau coincidenta ... eu stiu :headspin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E absurd...e de-a risu'-plinsu'...dar,e real. :) Faptul ca nu cunoastem mecanismul nu ne da dreptul sa contestam fenomenul.

Mie,de fiecare data cind imi taie calea o pisica,mi se intimpla ceva rau.Si nu conteaza culoarea mitei.

Acum doua zile,eram cu masina si-mi taie calea o mita alba ca neaua. :example: "Bine,ca e alba"- imi zic.

Sper sa nu mi se intimple nimic rau si sa ajung cu bine acasa.

Am ajuns cu bine.Am stat toata ziua acasa iar seara,am iesit la cumparaturi.Inainte de a urca in masina mi-am adus aminte de mita...dar,am alungat gindul.

In aceeasi seara,am "cules" de pe parbrizul masinii o amenda pentru ca uitasem sa pun discul orar.

"Bine,ca n-a fost ceva mai rau"- m-am consolat. :headspin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In aceeasi seara,am "cules" de pe parbrizul masinii o amenda pentru ca uitasem sa pun discul orar.

"Bine,ca n-a fost ceva mai rau"- m-am consolat. :soc:

 

Cere despagubiri pisicii :)

De fapt, tu ai fost de vina,stii asta, nu? :soc:

Editat de Kahila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca pisica neagra poarta ghinion. La mine a fost mereu contrariul.Imi iubesc mult pisica mea neagra pe care o am acasa. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×