Sari la conținut
Forum Roportal
mau77mau

Pisica neagra, ghinion daca iti taie calea

Postări Recomandate

Va descriu urmatoarea situatie reala si va atasez si o poza pt edificare.

 

Mergeam linistit pe strada. In momentul in care am observat pisica neagra aceasta traversa strada in diagonala inaintea mea si in cateva secunde ar fi urmat sa imi taie calea - implicit ghinion pentru mine (chestie evidenta)

 

In acel moment am schimbat directia in stanga grabind pasul si incercand sa evit intersectarea drumului cu creatura blestemata.

 

In momentul in care pisica a fost la un pas sa treaca dinaintea mea, am ajuns-o si am intentionat bineinteles sa ii dau un sut, moment in care creatura a schimbat directia spre dreapta in viteza mult prea mare pt a o mai putea pocni.

 

Mentionez ca este posibil ca la un momentdat pisica sa fi fost perpendiculara cu directia mea de mers ba chiar sa fi trecut putin cu capul , dar in nici un caz nu a trecut cu tot corpul pe dinaintea mea (altfel m-as fi intors din drum si as fi aruncat si ceva sare peste umar)

 

Va rog sa imi comfirmati daca am reusit sau nu sa evit ghinionul ?

 

 

Eu zic ca aduce ghinion sa fii superstitios

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu zic ca aduce ghinion sa fii superstitios

 

Da, prin autosugestie. Mie imi plac pisicile si nu-mi poarta ghinion, chiar daca-mi taie calea :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar daca am face o paralela sa spunem intre o pisica neagra si cenzura ...

 

sa spunem ca cineva efectiv nu crede in ghinionul pisicii negre (cenzura) si din acest motiv este convins ca nici nu exista. La un moment dat insa constientizeaza aceasta idee si observa ca era adevarat, in mai multe ocazii. Poate el sa se minta pe el insusi ca nu exista ghinion pentru a fi impacat cu credinta lui anterioara sau trebuie sa accepte ca traieste intr-o lume cenzurata si trebuie sa se pazeazca de ghinion si sa respecte "regulile" ?

 

uite cum se "umfla" pisica si ajungem la alt nivel al discutiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uf! Sa nu uitam ca in Egipt pisica era venerata ca o zeita.Chiar si cele negre :spiteful: Si era aducatoare de noroc.

Este un Vip care de-a lungul vremii a avut parte sa fie adulata sau detestata.Ca si-a pierdut din rangul ei de zeita si a ajuns o simpla vanatoare de soareci, asta este cu totul alta poveste. In Anglia este considerata aducatoare de noroc.Ar da faliment cei de la Meteorologie daca s-ar lua dupa pisica cand ea stranuta.Asta inseamna ca se schimba vremea :o: Ori cand isi spala fata cu labuta inseamna ca vin musafiri.Asa incat urmeaza preagatiri... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In evul mediu pisicile au fost insa catalogate drept simboluri ale diavolului, si pe masura ce persecutiile religioase se inteteau in toata europa, crestea si numarul de pisici ucise sau arse de vii pe rug impreuna cu stapanele lor, "vrajitoarele".

 

poate de aici provine imaginea negativa atasata pisicii, mai ales celei negre

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, prin autosugestie. Mie imi plac pisicile si nu-mi poarta ghinion, chiar daca-mi taie calea :spiteful:

 

Edit:

 

De fapt vroiam sa spun ca eu nu sunt superstitios, pentru ca aduce ghinion

Editat de slow&sperios

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta-mi place, Slow :spiteful:

 

nu sunt superstitios, pentru ca aduce ghinion

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×