Sari la conținut
Forum Roportal
HOG

dovada dintre doua dimensiuni (lumi)

Postări Recomandate

post-38536-1161788452_thumb.jpg

 

Asta mi sa intamplat intr-o zi calduroasa mai exact erau -73 de grade afara si am vazut pe cineva pe cer care ma cauta in timp ce mi se parea ca omul ala din stanga seamna cu Crazy Frog, asa ca m-am simtit inspirat si am facut poza ! sus este rezultatul.. grav nu-i asa ? :focus:

 

Mai photoschop se vede de la o posta cu ochiul liber ca pozele tale sunt trucate :D

Asta nu inseamna ca pozele celorlalti sunt la fel. Putina decenta ce dreaku. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poza e modificata nu? :D

 

 

Mai photoschop se vede de la o posta cu ochiul liber ca pozele tale sunt trucate :P

Asta nu inseamna ca pozele celorlalti sunt la fel. Putina decenta ce dreaku. :P

 

Ce destepti e voi, sa moara Spidy Gonzales daca stiam :focus:

 

Scorpion, nu am stat sa am grija de toate detaliile, am facuto in graba ca sa-i dau o replica.. adica ca se poate face ceea ce are el acolo. Stiu ca asta nu inseamna ca toate sunt trucate dar 99.7% sunt... so .. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce destepti e voi, sa moara Spidy Gonzales daca stiam :crazy:

 

Scorpion, nu am stat sa am grija de toate detaliile, am facuto in graba ca sa-i dau o replica.. adica ca se poate face ceea ce are el acolo. Stiu ca asta nu inseamna ca toate sunt trucate dar 99.7% sunt... so .. :cheer:

 

Uite ca esti rau. Priveste putin la poza lui prelucrata.Nu este nimic facut in photoshop. Acolo chiar s-a intamplat ceva. In afara chipului si a animalului din dreapta sus daca ai sa te iuti cu atentie ai sa observi niste sfere luminoase si in stanga si in dreapta masinii dar mai estompat si in figura de pe capota masinii.

Si ai spus ca sunt imbracati gros. Mie nu mi se pare, sunt imbracati in bluze de trening, chiar daca era in martie.

post-59790-1161894814_thumb.jpg

Editat de scorpionhunter

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

legat de poza copilului: orice corp fizi, expus la soare are umbra;asadar trebuia sa fie un corp fizic in pie[ptul copilului pt ca umbra sa-si aiba rostul + copilul trebuia sa fi simtit acel corp fizic. sah mat;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cum am promis...am venit si eu cu o explicatie. Poza e atasata (imi cer scuze pt linii) mai jos iar explicatiile urmeaza imediat:

Am identificat 3 parti ale imaginii - numerotate!

1. Un punct (la prima vedere) dar fata de celelalte...el este negru! Ce poate fi? Va las pe voi sa ghiciti ca eu nu am gasit raspunsul la asta!

2. Umbra de pe tricoul copilului vazuta prin negativ! :o:

3. De unde vine umbra rotunda de la picioarele omului din stanga copilului??? :cheer:

Si acum celelalte desene!

Presupunem ca cercul galben e soarele! E undeva in stanga fotografului. Daca unim capul omului din stanga copilului si capul umbrei sale...apoi continuam spre soare...verificam ca soarele e pozitionat cum trebuie (cel putin asa sper - autorul fotografiei sa imi confirme asta). Totodata se poate verifica si prin umbra femeii din dreapta copilului! Acum...ce e marcat cu rosu inseamna locul unde ar fi trebuit sa fie umbra copilului...dar nu este! (daca transpunem umbra femeii cu cativa metrii mai jos - in plan real, ar trebui sa dam de umbra copilului) :o:

Celelalte umbre:

- cea de la picioarele omului din stanga

- cea de la picioarele copilului

- cea din dreapta jos cu 3 pcte (toate marcate cu albastru)

nu au cum sa apara decat daca exista o alta sursa de lumina care sa le produca! Deci...ele provin de la altceva. :crazy: Imaginatia mea m-a dus la crearea unui corp deasupra (facut cu verde - nu stiu de ce am ales culoarea asta :good: ).

Ciudat e faptul ca cele 3 umbre de mai sus se unesc in acelasi punct (in cercul verde). Tot de acolo presupun ca ar fi aparut si umbra de pe tricoul copilului - acest corp (desenat de mine verde) fiind plasat undeva deasupra fotografului si a copilului! Poate la un unghi de 85 de grade! :o:

 

Comentarii? :band:

post-14445-1161899894_thumb.jpg

Editat de Spyder

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
legat de poza copilului: orice corp fizi, expus la soare are umbra;asadar trebuia sa fie un corp fizic in pie[ptul copilului pt ca umbra sa-si aiba rostul + copilul trebuia sa fi simtit acel corp fizic. sah mat;)

 

Copilul nu a simtit acel corp si l-a vazut si el in fotografie cand a fost facuta fotografia. La vremea aceea nu existau mijloacele tehnice de astazi insa si atunci s-a putut vedea cu ochiul liber ca respectivul obiect are umbra si ca deci nu este o eroare de developare. Desi obiectul,diploma si persoanele din jur au umbra copilul nu are si asta nu pentru ca nu ar fi un copil normal, slava domnului ca este, ci pentru ca acolo, atunci a existat un fenomen inexplicabil.Eu cred ca a fost vorba de o poarta intre cele doua dimensiuni pe unde a si intrat obiectul respectiv. Obiectul respectiv a fost invizibil ochiului omenesc altfel cel care a facut fotografia l-ar fi vazut. Anomaliile s-au vazut abia pe urma in fotografie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cum am promis...am venit si eu cu o explicatie. Poza e atasata (imi cer scuze pt linii) mai jos iar explicatiile urmeaza imediat:

Am identificat 3 parti ale imaginii - numerotate!

1. Un punct (la prima vedere) dar fata de celelalte...el este negru! Ce poate fi? Va las pe voi sa ghiciti ca eu nu am gasit raspunsul la asta!

2. Umbra de pe tricoul copilului vazuta prin negativ! :o:

3. De unde vine umbra rotunda de la picioarele omului din stanga copilului??? :cheer:

Si acum celelalte desene!

Presupunem ca cercul galben e soarele! E undeva in stanga fotografului. Daca unim capul omului din stanga copilului si capul umbrei sale...apoi continuam spre soare...verificam ca soarele e pozitionat cum trebuie (cel putin asa sper - autorul fotografiei sa imi confirme asta). Totodata se poate verifica si prin umbra femeii din dreapta copilului! Acum...ce e marcat cu rosu inseamna locul unde ar fi trebuit sa fie umbra copilului...dar nu este! (daca transpunem umbra femeii cu cativa metrii mai jos - in plan real, ar trebui sa dam de umbra copilului) :o:

Celelalte umbre:

- cea de la picioarele omului din stanga

- cea de la picioarele copilului

- cea din dreapta jos cu 3 pcte (toate marcate cu albastru)

nu au cum sa apara decat daca exista o alta sursa de lumina care sa le produca! Deci...ele provin de la altceva. :crazy: Imaginatia mea m-a dus la crearea unui corp deasupra (facut cu verde - nu stiu de ce am ales culoarea asta :good: ).

Ciudat e faptul ca cele 3 umbre de mai sus se unesc in acelasi punct (in cercul verde). Tot de acolo presupun ca ar fi aparut si umbra de pe tricoul copilului - acest corp (desenat de mine verde) fiind plasat undeva deasupra fotografului si a copilului! Poate la un unghi de 85 de grade! :o:

 

Comentarii? :band:

post-14445-1161899894_thumb.jpg

 

Da soarele era pozitionat corect. Poate ca petele care le arati erau pete pe asfalt, numai tin minte pentru ca este mult de atunci. Atunci copilul avea 9 ani iar acum are 19 deci au trecut 10 ani de atunci. Uitandu-ma peste poza din nou am constatat ca punctul negru era o murdarie depusa pe poza din cauza vechimii ei. Deci nu-l lua in seama.

Editat de scorpionhunter

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astazi pentru ca mi-ai atras atentia am fost la locul faptei sa ma documentez si desi au trecut 10 ani pot sa-ti raspund la urmatoarele:

1. umbra din stanga barbatului este o gura de canal, capac de canalizare

2. umbra din spatele copilului este o pata de ulei imbibata in asfalt

3. umbra de la picioarele copilului este umbra de la diploma

4. umbra din dreapta jos marcata cu albastru este tot o pata de ulei in asfalt care acum (astazi) abia se mai vede

La problema cu negativul nu pot sa-ti raspund pentru ca ma depaseste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa explicatie Spyder.

 

Si scorpio.. mai dai si tu edit, nu mai posta 100 de mesaje unu dupa altu.

Si in legatura cu masina aia:

1. n-am zis eu ca erau imbracati gros.

2. sferele alea, e murdarita aparatu de fotografiat.

3. raman sceptic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai clar decat atat nu am....am incercat de cateva ori sa o prelucrez cu un contrast mai mare, gamma, ultra etc....dar fara mari reusite..in schimb se vede mai clar conturul...

 

Ce nu se vede foarte bine este capatana aia din dreapta sus cu gura deschisa......cea de dupa capota nu am dubii este clar un nas, doi ochi ... paraca ar fi un maias..incas..indian.......DAR mai infricosetoare este aia de sus

A mai prins cineva astfelde imagini ? In general astea trebuiesc facute intr-un mediu "limpede" cred.[...]

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×