Sari la conținut
Forum Roportal
om serios

de face lumea greseli de ortografie?

Postări Recomandate

sau care sunt scuzele pe care le invoca atunci cand gresesc?au fost grabiti,au fost distrati,considera inutila respectarea gramaticii romane etc ?

e vorba mai ales de folosirea gresita a cratimei : 'a-ti spus ceva?' in loc de 'ati spus ceva?' ;

'a-si dori sa ma exprim' in loc de 'as dori sa ma exprim'

 

n-oi fi eu carturarul luminat,dar ma enerveaza mai mult ca orice

asemenea greseli.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ei, na, si pe ei ii doare doi metri mai in fata ca te enerveaza pe tine. Si pe mine ma enerveaza, dar stand pe forum m-am calit. Da, cica se grabesc sau sunt obositi. :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uneori este pur si simplu neatentie sau graba ( vezi si cazul tau, in momentul cand ai scris totlul topicului si ai uitat un "ce") . Alteori este vorba de nestiinta sau analfabetism....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
barna movule , barna

Eu i-am dat un exemplu la indemna...alt exemplu este la mine in text: am scris totlu in loc de titlu....Vezi, greseala este un lucru absolut omenesc..Insa daca perseverezi in ea fara sa inveti nimic deja o dam in idiotenie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uneori este pur si simplu neatentie sau graba ( vezi si cazul tau, in momentul cand ai scris totlul topicului si ai uitat un "ce") . Alteori este vorba de nestiinta sau analfabetism....

 

 

 

 

arghhh :flowers: .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inainte vreme, cand inca rataceam prin ceata neomeniei, faceam si eu parte din acea categorie de oameni care-i judeca pe ceilalti "dupa vorba, dupa port".

Acu' m-am domolit, las puriştilor şi grămăticilor sarcina de a-i trage de cot pe ceilalti atunci cand gresesc.

Toti stălcim limba la un moment dat, e farmecu' nostru, da-o la naiba de robotizare!

Aiurea e cand o dam de-a binelea in limbaju' sectorului 5, da-n rest,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×