Sari la conținut
Forum Roportal
Piepor

Maghiarizare fortata in Covasna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mie nu mi se pare deloc penibil nationalismul...fie el si extrem. Pretentiile ungurilor depasesc cu mult limitele, pentru ca romanii sa nu faca ceva in privinta asta.

 

Pai Hitler a fost nationalist :P Pretentiile lor depasesc ca li se permite ca noi santem c---e...intelegi? Romanii nu o sa faca nimic ,never...de-a lingul secolelor au fost c----e ...si ca au fost mari viteji alea alea...aia e praf in ochi. Realitatea e mult mai cruda.

Dar sa sti ca ungurii zic ca aici e tara lor ,nu in Ungaria.Pe bune.

 

L.E. Au aia in Sfantu niste kiurtos kolacs faini de tot... :o:

Editat de Kahila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt mai multe ziare in limba maghiara. Daaaar si mai multe in limba romana, care, normal, trebuie vandute. Doar n-o sa ajunga sa le recicleze. Si atunci apar si titluri pompoase in ziare. Si exista si politicieni care trebuie sa-si justifice salariile cumva si decreteaza ca: 'Da, domnule, vin bozgorii si ne fura painea de la gura daca nu avem grija de ea!'' Iar in tot timpul asta romanul si cu ungurul din Covasna si imprejurimi isi impart nenorocirile si stau la o barfa si se inteleg foarte bine, merci! Pentru ca asta au facut o viata. :o: Si mai apare un ''roman'' nascut si crescut peste Prut, da' roman, sa-i invete limba romana sau sa-i trimita la dracu in praznic. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu ca asta zic...dar in acelasi timp voteaza un partid radical, care cere ca limba oficiala sa devina maghiara si autonomie...pe zone. Asta nu arata decat ca, oamenii de rand sunt niste perversi...

De ce ar fi ei mai cu mot? Considera Romania tara lor? Atunci sa taca dracu si sa-i vorbeasca limba oficiala, sa se supuna legilor...si tot restul.

Mie nu imi place maghiara asta vorbita in tara, asa, in mod neoficial. Mi s-a intamplat de multe ori sa merg in Tg Mures (pe langa) si sa ma simt prost pt ca nu intelegeam nimic din ce se vorbea in afara curtii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, stiu ca asta zic...dar in acelasi timp voteaza un partid radical, care cere ca limba oficiala sa devina maghiara si autonomie...pe zone. Asta nu arata decat ca, oamenii de rand sunt niste perversi...

De ce ar fi ei mai cu mot? Considera Romania tara lor? Atunci sa taca dracu si sa-i vorbeasca limba oficiala, sa se supuna legilor...si tot restul.

Mie nu imi place maghiara asta vorbita in tara, asa, in mod neoficial. Mi s-a intamplat de multe ori sa merg in Tg Mures (pe langa) si sa ma simt prost pt ca nu intelegeam nimic din ce se vorbea in afara curtii.

 

Pai ziceai ca nu ai nimic cu nationalismul chiar si extrem :( Daca esti nationalist, normal poti avea si pretenti sa

ceri lui ala hartie higienica :P Nationalismul naste monstri,Aistringas...Ti-am zis, considera Romania ca tara a lor si sa sti ca nea Ferencz si tanti Floarea se inteleg bine si nu au nici o treaba cu ce zice vreun raton,ba din contra

amandoi il critica pe Base :o:

Uite eu am fost in Targu si nu am avut treaba. La ei nu-mi place o chestie. Cand sant doi unguri si tu roman ei

vorbesc ungureste.Daca le zici , se uita hipnotizati si-ti spun ca nu vorbesc despre tine.... :P Altceva e cu sasii...

poate sa fie 20 de sasi si tu roman ca ei vorbesc romaneste... :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prost crescuti, nasica, astia din Targu. Prost crescuti! :o:

 

Sa sti ca e o realitate ...si stii asta... :P

Dar eu nu vorbeam de Targu...am spus la general... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai ziceai ca nu ai nimic cu nationalismul chiar si extrem :( Daca esti nationalist, normal poti avea si pretenti sa

ceri lui ala hartie higienica :P Nationalismul naste monstri,Aistringas...Ti-am zis, considera Romania ca tara a lor si sa sti ca nea Ferencz si tanti Floarea se inteleg bine si nu au nici o treaba cu ce zice vreun raton,ba din contra

amandoi il critica pe Base :o:

Uite eu am fost in Targu si nu am avut treaba. La ei nu-mi place o chestie. Cand sant doi unguri si tu roman eivorbesc ungureste.Daca le zici , se uita hipnotizati si-ti spun ca nu vorbesc despre tine.... :P Altceva e cu sasii...

poate sa fie 20 de sasi si tu roman ca ei vorbesc romaneste... :-

prost crescuti, nasica, astia din Targu. Prost crescuti! :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai Hitler a fost nationalist :P Pretentiile lor depasesc ca li se permite ca noi santem c---e...intelegi? Romanii nu o sa faca nimic ,never...de-a lingul secolelor au fost c----e ...si ca au fost mari viteji alea alea...aia e praf in ochi. Realitatea e mult mai cruda.

Dar sa sti ca ungurii zic ca aici e tara lor ,nu in Ungaria.Pe bune.

 

L.E. Au aia in Sfantu niste kiurtos kolacs faini de tot... :o:

io prefer gulash cu paine de secara si castraveti acri!!!..tufatoooo!!!!! cum vorbesti de rumani?!?!! rumanu-i tolerant!! nicidecum c...a...rumanu intodeauna a tolerat streini!! le-a mai shucarit nu\itzel..le-a mai casapit un pic..le mai chiama cu nume urate..da asa ..in bascalie...cu drag..le mai blesteama si injura..da totusi asi dau fetele sa se marite cu streini..deci..si daca fac urat e ca o beut..ca la betie nusce faci..corect????..ce sa-i faci daca-s prea multe prune...cat compot poti manca??? in timp ce tuica aluneca lin....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbim impreuna dar ne intelegem separat... :o: Eu vorbeam despre nationalismul romanesc. La asta ma refeream si eu cand am zis despre Tg. Daca tot stiu sa vorbeasca romaneste, nu ar fi mai frumos sa faca in asa fel incat sa inteleaga toata lumea? Ei tin cu tot dinadinsul sa para diferiti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa sti ca e o realitate ...si stii asta... :o:

Dar eu nu vorbeam de Targu...am spus la general... :P

din pacate nu stiu, eu i-am inteles de fiecare data :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×