Sari la conținut
Forum Roportal
Piepor

Maghiarizare fortata in Covasna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vrei sa-ti spun ce parere am despre ungurii din Tg Mures? Pentru mine, ungurii sunt unguri, indiferent de judetul in care locuiesc. Nu am cuvinte frumoase la adresa lor...asa ca mai bine ma abtin.

si ne intoarcem din nou la convingerile oficialilor unguri, cei care conduc UDMR-ul si la cele ale maghiarilor si chiar si a secuilor care NU COINCID. Repet: paduri fara uscaturi nu exista, nici la ei nici la noi.

Dar nu poti generaliza...

Atunci, ar insemna ca toti romanii sunt Vadim Tudor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sau nu convingerile oficialilor unguri votate de aproape toti ungurii de rand? Asta ma ajuta sa generalizez...

Cati din romani l-au votat pe Vadim?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-ai inteles sensul....esti din Targu,nu-i asa? Nu ma intereseaza daca e unguroaiaca sau romanaca.Am pretentia sa fiu servita...atat...

Da, sunt romanca nascuta si crescuta in Tg. Mures. Si am o ciuda teribila pe oamnii care atunci cand vin pentru prima data in orasul asta considera ca face parte din alta lume doar pentru simplul fapt ca aud ungureste in jurul lor. A cunoscut persoane din sudul tarii care atunci cand au venit prima data in Tg.Mures au zis: "Aoleu, dar la voi numai unguri sunt? Ca eu n-am auzit altceva decat ungureste vorbindu-se" Si de aici se naste ideea: "Am cerut in romaneste si culmea, am fost si servita"

 

Sunt sau nu convingerile oficialilor unguri votate de aproape toti ungurii de rand? Asta ma ajuta sa generalizez...

Cati din romani l-au votat pe Vadim?

daca nu stiai, in Tg. Mures este peste 47% populatie maghiara si pentru a-l treilea mandat consecutiv primarul e roman, iesit din primul tur.

Ei, cati dintre maghiari si-au votat candidatul lor? Unde e natioanalismul si sovinismul acela exagerat al omului de rand?

Editat de Marissa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici nu trebuie.

 

Dar nu poti sa ii blamezi ca au mandrie nationala si noi nu.

despre ce mandrie nationala spui tu?

sunt impamantenite de sute ani, generatii intregi.

multi din ei nici nu stiu cum arata Ungaria---tara lor natala cica (* asa cum o numesc )

multi din ei habar nu au cum arata harta Romaniei acum cateva secole.

Harta era ceva mai mare..si nu mai mica..

http://www.vladimedgroup.eu/771-tarile-rom...-sec-xviii.html

................................

sub obladuirea preacinstitului, ctitor de maretii, tovarasul Nicolae Ceausescu, ne traiam amarul si priveam prin "gaura cheii" la filmele cu Karatista Linda si ne bucuram la guma cu surprize...

..si in prostia noastra, tociti de atata comunism vedeam vestul--recte Ungaria--laptele si mierea..

probabil, in cazul in care cunosteam limba portugheza, tocit si indobitocit fiind de atata comunism, acum as fi tipat ca vreau panouri trilingve....sau cine stie...

montam dictionare din tabla pe strazi..cum bate vantul, mai da cate o foaie de tabla mai acana...

sa citeasca tot "etnicu".

 

Sunt sau nu convingerile oficialilor unguri votate de aproape toti ungurii de rand? Asta ma ajuta sa generalizez...

Cati din romani l-au votat pe Vadim?

vadim e un nebun..

 

daca nu stiai, in Tg. Mures este peste 47% populatie maghiara si pentru a-l treilea mandat consecutiv primarul e roman, iesit din primul tur.

Ei, cati dintre maghiari si-au votat candidatul lor? Unde e natioanalismul si sovinismul acela exagerat al omului de rand?

cat de putine lucruri sti tu despre alegeri..!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marissa, bunica a fost pe jumatate unguroaica, originara din Iernut. Multi membri indepartati ai familiei, locuiesc prin zona aceea, asa ca...nu era vorba de o excursie ci de multe vacante petrecute acolo.

Acum daca tot ai o preferinta pt ideile preconcepute, sa nu crezi ca asta ma face sa urasc ungurii mai putin...din contra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bey nene in jud. covasna bunicamea pana nu a vorbit ungureste si ia facut cu ou si cu otet nu a primit un pahar cu apa . a incercat pe la mai multe case si nu a vrut sa vorbeasca intentionat ungureste pana unu a injurat-o si atunci sa enervat . toti dateau cu nem tudom . e jignitor sa te nasti intr-o tara si sa zici ca nu stii limba asta ca sa nu zic rautate. eu am patit-o in oradea vorbeau ungureste a am zis buna ziua si ele ma ignorau . am iesit si am intrat peste 5 min si am zis ciokolom si instant s-au intors inspre mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A ura pe cineva pe considerente de nationalitate ...este profund retrograd si o dovada de decadere morala si intelectuala.

Decat sa ii urati mai bine ati vedea cauzele care ii face sa se comporte in asa fel!

 

Sau ati uitat epoca de indobitocire nationalist comunista cand personaje dubiose ca Funar atatau ura interetnica cu minciuni sfruntate intr-un asemenea hal incat toata Europa v-a considerat fascisti ...si erau total de partea ungurimii din Romania ...si cred ca de asta v-ati convins mai ales atunci cand la Tg Mures in 1990 un roman ca si Cofariu maltratat de unguri a fost prezentat intregii lumi ca fiind un ungur linsat de romani!

 

Traind in occident in acea perioada va pot spune ca toata opinia publica occidentala era impotriva romanilor ...asa ca ce va asteptati de la cei care erau in miezul evenimentelor ? ...sa se bucure cand ii vad pe cei care si aici pe forum chiar azi se declara DUSMANII ungurilor?

 

Oare cand incepeti sa fiti logici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A ura pe cineva pe considerente de nationalitate ...este profund retrograd si o dovada de decadere morala si intelectuala.

Decat sa ii urati mai bine ati vedea cauzele care ii face sa se comporte in asa fel!

 

Sau ati uitat epoca de indobitocire nationalist comunista cand personaje dubiose ca Funar atatau ura interetnica cu minciuni sfruntate intr-un asemenea hal incat toata Europa v-a considerat fascisti ...si erau total de partea ungurimii din Romania ...si cred ca de asta v-ati convins mai ales atunci cand la Tg Mures in 1990 un roman ca si Cofariu maltratat de unguri a fost prezentat intregii lumi ca fiind un ungur linsat de romani!

 

Traind in occident in acea perioada va pot spune ca toata opinia publica occidentala era impotriva romanilor ...asa ca ce va asteptati de la cei care erau in miezul evenimentelor ? ...sa se bucure cand ii vad pe cei care si aici pe forum chiar azi se declara DUSMANII ungurilor?

 

Oare cand incepeti sa fiti logici?

stigmatul comunist si-a pus amprenta asupra gandirii.

atata timp cat, in perioada de trista amintire, diferenta intre Ungaria si Romania era evidenta si vadit in favoarea Ungariei, este normal ca etnia ungara din Romania sa aiba frustrarile ei legate de trai.

toti care au reusit sa fuga nu au facut dacat sa denigreze un regim totalitar si asta pe buna dreptate.

din interior privind, in mana tinand un pachetel primit de afara de la rudele fugite cu ceva vegeta, cola si niste guma , este normal sa simti ura care creste.

si toate astea nu se uita.

mai mult,

au fost amplificate si acum sunt speculate.

de ce oare acum s-a ajuns pana aici?

pana intr-atat incat sa se vrea chiar o "enclava".

caci mai mult decat "enclava HarCov " nu poate fi.

istoria spune altceva.

ungurii nu stiu istorie..asta e clar.

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, ca asta ar fi ceva rusinos, ar echivala cu o plecare a capului romanesc, ai lovit mandria nationala direct in crestet.

 

Pana la urma, in HarCov, ca ne place sau nu, sunt mai multi unguri, asa ca e natural ca limba maghiara sa predomine si chiar romanii de acolo sa o cunoasca.

De ce nu?

 

Ai dreptate...si chiar asa este normal - romanii din zonele cu populatie maghiara predominata inteleg si/sau vorbesc si limba maghiara a concetatenilor, vecinilor si invers - maghiarii isi inteleg vecini romani.

 

Chestia este ca romanii - o MINORITATE din aceste zone cu populatie preponderent maghiara - sa aiba DREPTUL si posibilitatea se vorbeasca in romaneste si sa fie intelesi de reprezentantii autoritatilor locale.

 

"Drepturile minoritatilor" atat de repuse pe tapetul politic si social periodic de UDMR si alte asemenea organizatii trebuie sa fie bilaterale nu intru-un singur sens.

 

Ce propune UDMR pentru "drepturile minoritatii romane" din zone cu locuitori de nationalitate preponderenta maghiara, sau sasa, sau lipoveana, sau sarba...?

Editat de fnicolici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cat de putine lucruri sti tu despre alegeri..!!!!!!

si cat de putine lucruri stii tu despre orasul asta!!!

 

Marissa, bunica a fost pe jumatate unguroaica, originara din Iernut. Multi membri indepartati ai familiei, locuiesc prin zona aceea, asa ca...nu era vorba de o excursie ci de multe vacante petrecute acolo.

Acum daca tot ai o preferinta pt ideile preconcepute, sa nu crezi ca asta ma face sa urasc ungurii mai putin...din contra.

mda, si parintii mei sunt tot de acolo si iti dai seama ca stiu cati unguri sunt in zona aceea... putinei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×