Sari la conținut
Forum Roportal
Piepor

Maghiarizare fortata in Covasna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A ura pe cineva pe considerente de nationalitate ...este profund retrograd si o dovada de decadere morala si intelectuala.

Decat sa ii urati mai bine ati vedea cauzele care ii face sa se comporte in asa fel!

 

Sau ati uitat epoca de indobitocire nationalist comunista cand personaje dubiose ca Funar atatau ura interetnica cu minciuni sfruntate intr-un asemenea hal incat toata Europa v-a considerat fascisti ...si erau total de partea ungurimii din Romania ...si cred ca de asta v-ati convins mai ales atunci cand la Tg Mures in 1990 un roman ca si Cofariu maltratat de unguri a fost prezentat intregii lumi ca fiind un ungur linsat de romani!

 

Traind in occident in acea perioada va pot spune ca toata opinia publica occidentala era impotriva romanilor ...asa ca ce va asteptati de la cei care erau in miezul evenimentelor ? ...sa se bucure cand ii vad pe cei care si aici pe forum chiar azi se declara DUSMANII ungurilor?

 

Oare cand incepeti sa fiti logici?

 

uite cine vorbeste!

 

chiar tu care sustii holocaustul impotriva palestinienilor vorbesti de logica?

 

hai lasa-ma

 

si cat de putine lucruri stii tu despre orasul asta!!!

Cred ca mai degraba tu nu stii nimic despre ors.

Florea este primul primar rom^n din istorie al orasului. Pina acum au fost numai unguri, chiar si in comunism. Si nici acum nu ar fi fost daca ungurii aveau un procent putin mai mare.

 

mda, si parintii mei sunt tot de acolo si iti dai seama ca stiu cati unguri sunt in zona aceea... putinei

 

putini si rai

Editat de Piepor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca mai degraba tu nu stii nimic despre ors.

Florea este primul primar rom^n din istorie al orasului. Pina acum au fost numai unguri, chiar si in comunism. Si nici acum nu ar fi fost daca ungurii aveau un procent putin mai mare.

mda, probabil am fost incostienta toata viata cat am trait in acest oras...

esti penibil, zau

sincer, nu stiu sa-ti spun acum cati candidati au fost romani, dar stiu sigur ca a fost doar unul singur maghiar. Asa ca, fa si tu niste calcule, care erau sansele sa iasa Florea daca nu-l votau ungurii. Si repet, din primul tur, al 3-lea mandat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si cat de putine lucruri stii tu despre orasul asta!!!

nu ai de unde sa stii.

..de fapt, habar nu ai,,

hai sa-ti spun de unde antipatia mea fata de unguri.

si cand spun unguri, ma refer la Ungaria.

ca intra in aceiasi oala cu ei si cativa nationalisti de pe la noi, este alta problema..(* i-as numi--oi care se tin dupa curul unui berbec )

bunicul meu a facut armata in Ungaria ( pe la inceputul celui de-al II-lea razbel mondial )

pot doar sa-ti spun ca avea o ura teribila fata de tot ce era ungur. ( oare de ce? )

alte neamuri ( prin alianta ) --niste scarbe..

nu sunt strain de situatie si nici depasit.

sa-ti spun ce am patit cand am fost la Balvanos intr-un weekend? ( nu-ti mai spun :pardon: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai dreptate...si chiar asa este normal - romanii din zonele cu populatie maghiara predominata inteleg si/sau vorbesc si limba maghiara a concetatenilor, vecinilor si invers - maghiarii isi inteleg vecini romani.

 

Chestia este ca romanii - o MINORITATE din aceste zone cu populatie preponderent maghiara - sa aiba DREPTUL si posibilitatea se vorbeasca in romaneste si sa fie intelesi de reprezentantii autoritatilor locale.

 

"Drepturile minoritatilor" atat de repuse pe tapetul politic si social periodic de UDMR si alte asemenea organizatii trebuie sa fie bilaterale nu intru-un singur sens.

 

Ce propune UDMR pentru "drepturile minoritatii romane" din zone cu locuitori de nationalitate preponderenta maghiara, sau sasa, sau lipoveana, sau sarba...?

Limba oficiala de stat este si va ramane limba romana.

Faptul ca ADITIONAL se poate vorbi maghiara, germana sau chiar tiganeste, este un avantaj.

 

In conditiile in care, chiar intr-o zona majoritar maghiara, functionarul este roman si nu vorbeste maghiara iar dincolo de ghiseu, Istvan are nevoie de buletin dar nu vorbeste decat maghiara, nu va primi buletin.

Desi, nu m-as mira ca cei doi sa se inteleaga in engleza.

 

bunicul meu a facut armata in Ungaria ( pe la inceputul celui de-al II-lea razbel mondial )

pot doar sa-ti spun ca avea o ura teribila fata de tot ce era ungur. ( oare de ce? )

Grav daca asta ti-e motivul.

sa-ti spun ce am patit cand am fost la Balvanos intr-un weekend? ( nu-ti mai spun :pardon: )

Ba spune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ce incerc sa subliniez e urmatorul lucru: nu poti sa-i bagi pe toti in aceeasi oala. Sunt romanca, imi iubesc tara si poporul inclusiv pe ungurii langa care am crescut si am copilarit.

E adevarat ca sunt si rai printre ei, dar nu poti uri o nationalitate intrega pentru niste tampiti care altceva n-au de lucru decat sa iasa la televizor sa se bata cu pumnul in piept. ca ei sunt unguri si vor cat mai multe drepturi, cica, asa vrea poporul, autonomie. Prostii. De fapt, daca stai sa te gandesti asta e menirea UDMR-ului. Ce naiba sa faca si ei? Ce sa spuna si Marko Bela cand iasa la televizor? Ca oricum, altceva ei nu pot face ca sa priveasca intrega Romanie, nu?

Tatal meu, atunci in 90 cand a fost nebunia aceea din martie de la Targu Mures a devenit un nationalist fiind unul dintre sustinatorii PUNR-ului si a lui Funar. Ura ungurii pe atunci. Acum se uita la Vadim si ii spune ca e nebun. Normal ca nu-mi place sa vad un ungur care sa sustina ca romanii toti sa invete ungureste si nu mi se pare corect ca secuiul cel mai secui sa nu cunoasca limba romana, insa de aici pana la ura etnica e cale lunga pentru mine.

Dupa cum va spuneam, toata viata am auzit vorbindu-se ungureste in jurul meu, bona fetitei mele e unguroaica, dar eu niciodata nu am patit sa nu fiu servita pentru ca sunt romanca, sau sa fiu ignorata din acelasi motiv.

Si atunci cei care au scris aici ca urasc ungurii, la ce sa se astepte din partea lor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
uite cine vorbeste!

 

chiar tu care sustii holocaustul impotriva palestinienilor vorbesti de logica?

 

Te inseli dragutule.

 

Eu nu sunt impotriva palestinienilor din cauza ca sunt arabi ...ci din cauza ca sunt niste teroristi fanatici!

 

Faptul ca tot spun in postarile mele ca ar trebui sa invete din istoria ca drepturi se pot revendica si altfel (de ex. ca UDMR-ul) este exact o dovada in acest sens.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Limba oficiala de stat este si va ramane limba romana.

Faptul ca ADITIONAL se poate vorbi maghiara, germana sau chiar tiganeste, este un avantaj.

In conditiile in care, chiar intr-o zona majoritar maghiara, functionarul este roman si nu vorbeste maghiara iar dincolo de ghiseu, Istvan are nevoie de buletin dar nu vorbeste decat maghiara, nu va primi buletin.

Desi, nu m-as mira ca cei doi sa se inteleaga in engleza.

 

Chestia este ca "Istvan" si "Ion" se inteleg pe "limba" lor oriunde in Romania.

 

Problema este ca, deasupra capetelor celor doi, sunt interese mult mai mari - legate de teritoriul Transilvaniei - sa recunoastem pe bune si clar - retrocedarea Transilvaniei. Aceste interese se manifesta prin politica locala a reprezentantilor ungurilor sau a secuilor....si prin pasi marunti despre care am mai vorbit...arborarea unor steaguri, amplasarea unor table cu texte - "intrati in tinutul secuiesc" pe soselele Romaniei si multe astfel de "provocari" folosite de politicienii maghiari/oameni de afaceri/reprezentanti de etnie maghiara.

 

In plus...daca partidele (udmr/secui) minoritatii maghiare nu pot sa-si impuna politica locala in Romania ...apeleaza la popa Tokes Laslzo care acum este europarlamentar si face bun lobby acolo pentru ei.

Incep iara sa se planga despre lipsa drepturilor minoritatilor...

 

Chestia este ca "Istvan" si "Ion" locuiesc intr-una din zonele cu cea mai saraca populatie din Romania - Harghita si Covasna. Si tot din aceste judete au promovat multi oameni de afaceri in topurile celor m-ai bogati.

 

LA MULTI ANI ROMANIA - 150 de ani de la UNIRE!!!

Editat de fnicolici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In afara de faptul ca se apropie alegerile europarlamentare si ca udmr s-a cuplat cu un " ceva" asemanator - observ ca se desfasoara o lupta crancena, prin metoda pasilor marunti, pentru autonomia TERITORIALA a unor judete.

 

Cel mai mare luptator pentru autonomie teritoriala este Laslo Tokes:

 

http://stiri.rol.ro/content/view/116860/2/

http://www.mediafax.ro/politic/laszlo-toke...ml?1687;3958307

http://www.gardianul.ro/Laszlo-Tokes-catre...BB-s125625.html

http://stiri.rol.ro/content/view/93756/2/

http://www.bihoreanul.ro/bihor/laszlo-toke...onomiei-3920007

http://www.mediafax.ro/politic/tokes-auton...ml?1687;1046454

http://www.oron.ro/intern/laszlo_tokes__ma...196_352523.html.

 

 

De fapt, de ce vor ungurii autonomie teritoriala in mijlocul Romaniei? Este bine pentru ei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×