Sari la conținut
Forum Roportal
Piepor

Maghiarizare fortata in Covasna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vorbim impreuna dar ne intelegem separat... :o: Eu vorbeam despre nationalismul romanesc. La asta ma refeream si eu cand am zis despre Tg. Daca tot stiu sa vorbeasca romaneste, nu ar fi mai frumos sa faca in asa fel incat sa inteleaga toata lumea? Ei tin cu tot dinadinsul sa para diferiti...

 

Ai vorbit de nationalism la general si nu conteaza daca e nationalism romanesc sau de alta culoare...tot nationalism este...nationalismul este nationalism ...Asa au invatat din familie.Intai invata ungureste,in casa vorbesc ungureste,apoi romaneste,,,,nu e nimic condamnabil sa vorbeasca in casa ungureste sau intre ei dar ei cam uita cateodata....nu o fac sa para diferiti ci pur si simplu asa s-au obisnuit,asa sant educati...li se pare normal....

Dar in magazine in Targu de exemplu nu am avut probleme....chiar daca ceream in romaneste si culmea ca mi

se si dadea :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi s-a intamplat de multe ori sa merg in Tg Mures (pe langa) si sa ma simt prost pt ca nu intelegeam nimic din ce se vorbea in afara curtii.

Adica? Nu intelegeai limba maghiara?

 

Vorbim impreuna dar ne intelegem separat... :o: Eu vorbeam despre nationalismul romanesc. La asta ma refeream si eu cand am zis despre Tg. Daca tot stiu sa vorbeasca romaneste, nu ar fi mai frumos sa faca in asa fel incat sa inteleaga toata lumea? Ei tin cu tot dinadinsul sa para diferiti...

 

 

Ai vorbit de nationalism la general si nu conteaza daca e nationalism romanesc sau de alta culoare...tot nationalism este...nationalismul este nationalism ...Asa au invatat din familie.Intai invata ungureste,in casa vorbesc ungureste,apoi romaneste,,,,nu e nimic condamnabil sa vorbeasca in casa ungureste sau intre ei dar ei cam uita cateodata....nu o fac sa para diferiti ci pur si simplu asa s-au obisnuit,asa sant educati...li se pare normal....

Dar in magazine in Targu de exemplu nu am avut probleme....chiar daca ceream in romaneste si culmea ca mi

se si dadea :P

asta-i buna! Culmea ca te si servea

 

si o intrebare comuna

Ce parere aveti voi despre Targu Mures daca tot l-ati vizitat? Si nu astept un raspuns despre frumusetile orasului ci on topic

Editat de Marissa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si o intrebare comuna

Ce parere aveti voi despre Targu Mures daca tot l-ati vizitat? Si nu astept un raspuns despre frumusetile orasului ci on topic

putem sa zicem de fetele din Tg. Mures ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica? Nu intelegeai limba maghiara?

 

 

 

 

 

asta-i buna! Culmea ca te si servea

 

si o intrebare comuna

Ce parere aveti voi despre Targu Mures daca tot l-ati vizitat? Si nu astept un raspuns despre frumusetile orasului ci on topic

 

Culmea ca ma si servea...sau poate pentru ochii mei frumosi....mai stii...? :o:

Nush ce vrei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vrei sa-ti spun ce parere am despre ungurii din Tg Mures? Pentru mine, ungurii sunt unguri, indiferent de judetul in care locuiesc. Nu am cuvinte frumoase la adresa lor...asa ca mai bine ma abtin.

Nici nu trebuie.

 

Dar nu poti sa ii blamezi ca au mandrie nationala si noi nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa-ti spun ce parere am despre ungurii din Tg Mures? Pentru mine, ungurii sunt unguri, indiferent de judetul in care locuiesc. Nu am cuvinte frumoase la adresa lor...asa ca mai bine ma abtin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
putem sa zicem de fetele din Tg. Mures ?

:o: daca cunosti vreuna

 

Culmea ca ma si servea...sau poate pentru ochii mei frumosi....mai stii...? :P

Nush ce vrei...

ai spus "culmea ca m-a si servit"

Adica te asteptai sa fie altfel daca vanzatoarea era unguroaica

Editat de Marissa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o: daca cunosti vreuna

 

 

ai spus "culmea ca m-a si servit"

Adica te asteptai sa fie altfel daca vanzatoarea era unguroaica

 

N-ai inteles sensul....esti din Targu,nu-i asa? Nu ma intereseaza daca e unguroaiaca sau romanaca.Am pretentia sa fiu servita...atat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×