Sari la conținut
Forum Roportal
Piepor

Maghiarizare fortata in Covasna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

hopa, cum nu stii???!!!

 

citeste Raportul Leuchter si vezi ce zice

se gaseste la liber pe net (scribd de exemplu)

 

Ungurii canta Marseilleza :o:

 

buna gluma! in afara de ungureste, ungurii din Romania nu mai stiu alta limba, dovada ca cer ca totul sa fie in ungureste.

 

cei din ungaria mai stiu limbi straine. m-am convins de asta ptr ca am corespondat cu o unguroanca cu care am ramas in relatii bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hai lasa..

nu-mi spune de exodul moldovenilor in ardeal din '40, cand URSS-ul a luat Basarabia si nordul -Bucovina..

bueyyy...

pune mana si invata..

ungurii din Romania de ce nu au fugit in Ungaria in momentul in care Transilvania a fost realipita Romaniei...??

 

"marele exod" din '40 a facut ca ungurii sa ramana majoritari in harcov si imprejurimi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca tot dai exemple din astea, ia sa invete toti evreii limba araba, ca aveti multi arabi in israel, si dupa aia mai vorbesti.

 

Din partea mea poate sa invete ... eu nu sunt evreu ci etnic german din Romania dar cu o singura cetatenie ...cea germana.

 

Nu, ca asta ar fi ceva rusinos, ar echivala cu o plecare a capului romanesc, ai lovit mandria nationala direct in crestet.

 

Pana la urma, in HarCov, ca ne place sau nu, sunt mai multi unguri, asa ca e natural ca limba maghiara sa predomine si chiar romanii de acolo sa o cunoasca.

De ce nu?

 

Pui gresit problema !

Acest lucru ar fi o dovada de superioritate ...si o imbogatire spirituala!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna gluma! in afara de ungureste, ungurii din Romania nu mai stiu alta limba, dovada ca cer ca totul sa fie in ungureste.

 

cei din ungaria mai stiu limbi straine. m-am convins de asta ptr ca am corespondat cu o unguroanca cu care am ramas in relatii bune.

lasa ca vin de alde tine si ii invata sa vorbeasca romaneste.

Interesant ca totusi ''unguroanca'' cum sunt din Covasna,pot sa ma inteleg cu tine. Oare exista un translator online care iti traduce ce scriu??? :o:

 

ah, ti-am mai zis, cuvantul ''unguroanca'' nu exista in dictionarul limbii romane.

 

Ce inseamna UDMR in maghiara?

Romaniai Magyar Demokrata Sz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ia controleaza-te tu.

 

Istoria nu are de-a face cu ratiunea, indoctrinatule.

Si in alta ordine de idei, pe topicul cu Holocaustul Palestinian, cand ii huleam pe evrei pentru ce fac eram bun?

alage-ti si tu mai cu atentie prietenii si simpatiile!! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ungurii din Romania de ce nu au fugit in Ungaria in momentul in care Transilvania a fost realipita Romaniei...??

Pentru ca romanii nu s-au purtat samavolniceste cu ei...ba chiar le-au permis infintarea Regiunii Autonome Maghiare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ucm, "organizatii culturale", posturi de radio si tv, ziare, reviste - nu ma pune sa-ti zis cum se cheama ca nu stiu ungureste

 

Ce cunosc eu sant 2 ziare Brossoi Lopok si Brossoi si nu vorbesc despre autonomie...c a tu casti gura la cativa nationalisti care o iau pe aratura ca li se permite de ratonii de guvernanti asta e cu totul alta poveste...si Vadim e

nationalist... :o: Tu ai vazut in viata ta un ungur? ca unii sant sovini este exact dar ,padure fara uscaturi nu exista

iar sa o dam intr-un nationalism exacerbat si sa urlam cat ne tine gura e penibil ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi se pare deloc penibil nationalismul...fie el si extrem. Pretentiile ungurilor depasesc cu mult limitele, pentru ca romanii sa nu faca ceva in privinta asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×