Sari la conținut
Forum Roportal
123misu

Banca nu doreste sa-mi spuna daca am datorie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna dimineata
am o problema ciudata care suna a infractiune
am avut un cont de debit la BCR pe care nu l-am utilizat din 2006 am fost la banca sa vad starea contului si daca cumva am vre-o datorie sa o platesc
mi sa spus ca,contul sa inchis doarece perioada fiind prea mare si ca la dansi la banca orice cont nefolosit se inchide in 3 ani.am solicitat sa-mi dea un act ca mi sa inchis contul si nu mi sa dat
am intrebat daca in aceasta perioada pana mi sa inchis contul automat banca mi-a perceput o taxa de administrare si daca am vre-o datorie ca sa o platesc pe loc.raspuns:
nu putem sa vedem daca aveti vre-o datorie decat daca va faceti alt cont la noi............
chiar am ramas tablou deci practic o pers fzica vrea sa vada si sa-si palateasca vre-o datorie fata de banca iara banca refuza! ca sa ma tina client in datori si sa ma oblige la alt cont! suna a infractie chiar coruptie santaj.
va rog sa-mi spuneti ce am de facut pe langa sezizare la banca trebuie si sezizare la politie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ampera normal ca nu mai vreau sa fac alt cont,populatia e prost informata la fel cum am fost si eu.

a ma pune banca ca sa fac un nou cont pt a vedea ce datorie am suna a santaj chiar fara exagerez DNA.

deci eu vreau sa stiu daca am si cat am datorie fata de banca e dreptul meu sa cer asta e dreptul banci sa-mi spuna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in orice Banca se gaseste un director al bancii cu care poti sa vb.


de curozitate, despre ce Banca e vb?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am specificat la inceput -BCR


treaba cu directorul de sucursala tre stat dupa el (programare)am gandesc...eu cred ca cel mai bine ar fii o sesizare in scris la ei la sediu si(sau) chiar la politie,daca e cineva pe aicea care lucreaza in avocatura,banci chiar doresc sa-mi spuna parerea unde e cel mai bine sa fac sesizare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

citeste si treaba asta, vad ca au facut 'curat'  free of charge prin 2009, deci contul tau se incarda in curatenia aia. nu accepta sa faci cont nou daca nu ai nevoie de el.

 

http://www.ziare.com/bcr/stiri-bcr/bcr-inchide-conturile-nefolosite-in-ultimele-sase-luni-971680


nu ai activat din 2006, in 2009 au facut ei curat si tu vrei in 2014 dovada de inchidere de cont. haha


orice actiune/chitanta/hartie are un termen de viata, refuz sa cred ca un asemnea document este valabil dupa 8 ani.

 

dar mai mult de atat nu stiu regulile din ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de link pe acesta chiar il citisem...asa cum am specficat la inceput mi sa spus ca,contul mi sa inchis.am cerut act doveditor nu mi sa dat.

DAR in perioada de pana mi la inchis automat banca.   banca mi-a perceput taxa de administrare deci eu mai mult ca sigur as avea o datorie cum se stie o datorie daca nu mi se comunica eu nam de unde sa stiu si in an cu an aduna dobanda.deasta am si intrebat dupa ce mi-a spus ca mi sa inchis contul daca am cumva vre-o datorie.raspunsul il sti de la inceput

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cine ar putea sa te lamureasca mai mult. mergi la Banca inca o data si vb cu directorul bancii daca nu te intelegi cu functionara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei un raspuns oficial, trimite o cerere oficiala, cel mai simplu, pe email. Vei primi garantat un raspuns.

Pe de alta parte, poti sa stai linistit, nu ai nicio datorie daca de 6 ani nu ai efectuat operatiuni in banca respectiva.

Orice banca are stabilit un parg pentru datoria clientului sub care nu demareaza procedura recuperarii, si o trec la pierderi. Motivul e simplu: cheltuiala pentru recuperarea datoriei este mai mare decat datoria in sine. Sa zicem ca tu ai datorie 2 lei. Banca conform procedurilor trebuie sa iti trimita pentru inceput somatie si abia apoi sa te cheme in judecata. Daca pe banca o scrisoare cu confirmare de primire o costa 5 lei (sa zicem, nu stiu cat costa) si in urma scrisorii tu te duci si platesti, ea a cheltuit 5 lei si a recuperat 2. Per total a pierdut 3 lei. Asa ca prefera sa ii declare pierdere pe cei 2 de la tine decat sa aiba o pierdere de 3 cu recuperarea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok.

Eu nu inteleg de ce te complici atata.

Ceri numele functionarei si ii explici ca urmatorul pas il vei face la OPC. O mai intrebi ultima data daca nu cumva binevoieste sa cheme un coleg sau un superior care sa te lamureasca mai bine, iar daca nu - exact asa faci. Te prezinti la OPC si depui plangerea.

Apoi, ca sa se miste lucrurile mai repede (ti-o spun din proprie experienta) - vii inapoi la functionara in cauza si lasi o copie a plangerii, ca sa se astepte sa fie sunata de catre acestia.

 

Daca ai cumva datorii la ei, e posibil sa fi intrat pentru cativa zeci de lei (fie si doar pt 0.1 leu) pe lista de rau platnici, care poate fi accesata de toate bancile, nu doar de institutia in cauza 0 lucru care poate sa iti scada puncte pentru un eventual viitor credit de imprumut.

Nu e de joaca!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×