Sari la conținut
Forum Roportal
Piepor

Maghiarizare fortata in Covasna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Consiliul Judetean Covasna (CJ) a fost sanctionat de Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) cu avertisment, dupa ce la concursul pentru ocuparea postului de director la Biblioteca Judeteana a introdus criteriul cunoasterii limbii maghiare.

 

http://www.frontnews.ro/social-si-economic...criminare-20624

 

Insa ptr alte posturi cunoasterea limbii maghiare este deja o cerinta impusa.

 

De asemenea, pagina de internet a municipiului T

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, ca-s ale dracu' si musca.

 

on. si pana la urma care e problema si cu postul de director al bibliotecii? Mi se pare logic sa cunoasca ambele limbi, atata timp cat in biblioteca intra si cititori de alta etnie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O data a intrat acolo si un afgan .... asa ca ar trebui sa stie si limba pashtun directorul ala .... ca doar nu se crede in :P unde limba oficiala e doar una :P

 

 

:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, ca-s ale dracu' si musca.

 

on. si pana la urma care e problema si cu postul de director al bibliotecii? Mi se pare logic sa cunoasca ambele limbi, atata timp cat in biblioteca intra si cititori de alta etnie?

 

1.directorul nu e bibliotecar

2. In Franta, ca sa dau un exemplu, in regiunile cu populatie minoritatra germana nu este prevazuta o astfel de regula aberanta prin care li se impune functionarilor sa stie limba germana

 

Argumentul tau e unul pueril si aberant ptr ca in orice tara din lume in institutii se foloseste limba oficiala. Orice cetatean al unei tari e obligat sa cunoasca limba oficiala.

 

ai zis si tu ceva!!! :P

 

da' afganul ala a mai iesit? te-ai interesat? :o:

 

n-a mai iesit ptr ca la ghiseu era un ungur care nu stia romaneste si care l-a impuscat pe afgan crezand ca e roman.

Editat de Piepor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.directorul nu e bibliotecar

2. In Franta, ca sa dau un exemplu, in regiunile cu populatie minoritatra germana nu este prevazuta o astfel de prevedere

 

Argumentul tau e unul pueril si aberant ptr ca in orice tara din lume in institutii se foloseste limba oficiala. Orice cetatean al unei tari e obligat sa cunoasca limba oficiala.

auzi, da' voi acolo in Republica Moldova nu aveti altceva de dezbatut decat postul directorului Bibliotecii Judetene din Sf. Gheorghe?

 

si pe langa ca e obligat sa cunoasca limba oficiala a tarii, e foarte bine daca o cunoaste si pe cea a zonei in care locuieste. ''Nu am pus conditie sa fie de nationalitate maghiara, ci am specificat sa cunoasca si limba maghiara''

 

 

 

n-a mai iesit ptr ca la ghiseu era un ungur care nu stia romaneste si care l-a impuscat pe afgan crezand ca e roman.

da

si abia asteapta sa se rataceasca urmatorul moldovean pe acolo, sa ii faca hara kiri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe cineva aici pe forum il mananca kuru de invidie!!!vrea si el razboi!!! si daca nu e si nu e...il inventeaza!!!...adica cum?? toata lumea se razboieste si-s pline ziarele...numa despre ramanica nimic??? HAIDETI LA LUPTA..SA FIM SI NOI PE PRIMA PAGINA!!!! :- :P :doh: 8) :( :( :cry: :o: :P 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
auzi, da' voi acolo in Republica Moldova nu aveti altceva de dezbatut decat postul directorului Bibliotecii Judetene din Sf. Gheorghe?

 

si pe langa ca e obligat sa cunoasca limba oficiala a tarii, e foarte bine daca o cunoaste si pe cea a zonei in care locuieste. ''Nu am pus conditie sa fie de nationalitate maghiara, ci am specificat sa cunoasca si limba maghiara''

 

 

 

 

da

si abia asteapta sa se rataceasca urmatorul moldovean pe acolo, sa ii faca hara kiri

 

1. Transilvania ori Republica Moldova reprezinta acelasi lucru - pamant rom^nesc, asa ca ma preocupa.

2. Deja ti-am explicat ca e un abuz. Singurul lucru pe care trebuie sa-l cunoasca un functionar e limba oficiala a tarii. Asa e in toata lumea. Orice cetatean al unei tari trebuie sa cunoasca limba oficiala, si cum toti cunosc limba oficiala, nu mai e nevoie sa stii limba maghiara, sau o alta.

3. Harakiri iti faci tu, dar sa inveti intai in ce consta procedeul.

4. La nevoie nu e greu sa trecem Carpatii! Si facem noi ordine acolo daca cei de la Bucuresti nu pot.

Editat de Piepor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×