Sari la conținut
Forum Roportal
Elia

Care este biserica lui Isus?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Heto

 

oare a tredus gresit cornilescu sau traducerea cea veche este gresita?

pe.sa. traducerea lu i cornilescu se gaseste mult mai usor decat cea veche.

 

 

Heto, traducerea Bibliei nu este traducerea unui roman. Traducerea este facuta in echipa formata din teologi, lingvisti, filologi, istorici, geografi, cunoscatori profunzi ai limbilor Vechiului, Noului Testament si chiar cu cunostinte ale celorlalte limbi vorbite in perioada veche. Acestora li se adauga etnologi si etnografi, buni cunoscatori ai timpurilor si obiceiurile/traditiile vechi. De ce asa? Pentru a nu gresi. Si, intotdeauna, cand se fac traduceri ale Bibliei, sunt folositi codicii cei mai vechi, precum si traduceri scripturistice din diverse limbi, mai ales greaca-latina ebraica.

Intrebarea ta ma surprinde, fiindca, de fapt intrebi: Cine a gresit, Cornilescu sau Biserica in 2000 de ani?

Posed Biblia de la Buzau, 1856, iar textul este foarte aproape de cel actual al Bisericii Ortodoxe (nu doar lexical, ci si teologic) Si, cred ca sti, fiecare traducere urmareste doar adaptarea limbajului la intelegerea actuala si nicidecum la schimbare de sensuri,. Exemplific: Biblia lui sa.Cantacuzino, Bucuresti 1668, vorbind despre Inaltarea Domnului La Cer, scrie " Apoi Domnul i/o binecuvantat si sa-o cocotat la ceruri" . Ne mai exprimam astazi asa? Deci, se adapteaza limbajul.

 

 

Traducerea Cornilescu se gaseste mai usor? Unde? In bisericile ortodocse? Nici vorba.

Se gaseste, oferita cu larghete, de sectanti, care uita sa spuna credulilor care le primesc, ca aceste biblii sunt tiparite in afara tarii si trimise noua, romani ortodocsi de 2000 de ani, spre intocsicare, spre aabatere de la dreapta credinta. Uita sa spuna ca este falsificata. Stiti ca erau biblii, prin anii 1980, care erau falsificate pana acolo incat aratau ca sfarsitul lumii va fi in anul 2000? Si, erau aduse tot de afara si, sigur, nu de iubitori ai neamului romanesc.

 

 

:huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iisus nu ar intra in nici o biserica

 

 

 

 

Sigur, cum sa intre? El este in Biserica, al Carei cap este. Este prezent in Biserica Ortodoxa.

Tu, daca esti in casa ta, mai poti spune ca vei intra, acolo unde esti deja? :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Decalogul ramane demn de respectat, bineinteles, cel din traducerile corecte si nu cel din Cornilescu, la care mi se pare ca te intinzi...

:huggles:

[snapbacca]52160[/snapbacca]

 

Ce zice Decalogul tau tradus corect la porunca a patra?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
El este in Biserica, al Carei cap este. Este prezent in Biserica Ortodoxa.

Tu, daca esti in casa ta, mai poti spune ca vei intra, acolo unde esti deja? :huggles:

[snapbacca]52186[/snapbacca]

 

Toti "crestinii" indiferent de biserica in care se afla, cred si afirma acelasi lucru, ca si tine in citatul de mai sus. Pot sa aiba toti dreptate?

Toti cred ca se afla in posesia Adevarului, si ca Hristos este cu ei. Biblia vorbeste insa si de un Babilon spiritual format chiar din biserici crestine apostaziate.

Poti sa afirmi ca biserica ortodoxa predica si practica Adevarul, asa cum il gasim in Cuvantul inspirat si Cuvantul intrupat, adica in persoana Domnului Hristos?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Heto

 

oare a tredus gresit cornilescu sau traducerea cea veche este gresita?

pe.sa. traducerea lu i cornilescu se gaseste mult mai usor decat cea veche.

Heto, traducerea Bibliei nu este traducerea unui roman.  Traducerea este facuta in echipa formata din teologi, lingvisti, filologi, istorici, geografi, cunoscatori profunzi ai limbilor Vechiului, Noului Testament si chiar cu cunostinte ale celorlalte limbi vorbite in perioada veche. Acestora li se adauga etnologi si etnografi, buni cunoscatori ai timpurilor si obiceiurile/traditiile vechi. De ce asa? Pentru a nu gresi. Si, intotdeauna, cand se fac traduceri ale Bibliei, sunt folositi codicii cei mai vechi, precum si traduceri scripturistice din diverse limbi, mai ales greaca-latina ebraica.

Intrebarea ta ma surprinde, fiindca, de fapt intrebi: Cine a gresit, Cornilescu sau Biserica in 2000 de ani?

Posed Biblia de la Buzau, 1856, iar textul este foarte aproape de cel actual al Bisericii Ortodoxe (nu doar lexical, ci si teologic) Si, cred ca sti, fiecare traducere urmareste doar adaptarea limbajului la intelegerea actuala si nicidecum la schimbare de sensuri,. Exemplific: Biblia lui sa.Cantacuzino, Bucuresti 1668, vorbind despre Inaltarea Domnului La Cer, scrie " Apoi Domnul i/o binecuvantat si sa-o cocotat la ceruri" . Ne mai exprimam astazi asa? Deci, se adapteaza limbajul.

Traducerea Cornilescu se gaseste mai usor? Unde? In bisericile ortodocse? Nici vorba.

Se gaseste, oferita cu larghete, de sectanti, care uita sa spuna credulilor care le primesc, ca aceste biblii sunt tiparite in afara tarii si trimise noua, romani ortodocsi de 2000 de ani, spre intocsicare, spre aabatere de la dreapta credinta. Uita sa spuna ca este falsificata. Stiti ca erau biblii, prin anii 1980, care erau falsificate pana acolo incat aratau ca sfarsitul lumii va fi in anul 2000? Si, erau aduse tot de afara si, sigur, nu de iubitori ai neamului romanesc.

:huggles:

[snapbacca]52182[/snapbacca]

Biblia este un roman foarte dragut. Daca tu crezi ca este Cuvantul lui Dumnezeu, foarte bine, din partea mea n-ai decat sa crezi ce vrei. Nu uita ca mai sunt vreo 600 de milioane de oameni care zic ca alta este cartea sfanta si anume Coranul. Daca le citesti cu atentie vei vedea ca diferentele dintre ele nu sunt chiar atat de mari. Problema apare pentru. ca oamenii vor sa aiba neaparata dreptate in ceea ce spun, de aceea se si ajunge la o polemica. Eu iti zic foarte sincer ca ceea ce citesti tu este doar o colectie de legende(ma refer la vechiul testament) si 4 evanghelii adaptate pentru a putea introduce religia crestina mai usor in Europa(ma refer la incipit). Si din cate stiu eu.... in ambele traduceri Iisus intra in templu si rastoarna mesele celor de-acolo pentru. ca au facut un "cuib de hoti", si cam asta se intampla si in zilele noastre cu biserica, si aici nu ai cum sa ma contrazici. Biserica este doar o cladire in care se savarsesc niste ritualuri, iar cei de-acolo stiu cum sa taxeze acest lucru. sa-a facut o traducere a biblie de curand(1-2 ani nu sunt sigur) care este acceptata de biserica ortodoxa, iar pretul unei Biblii este de 500 de mii. Daca asta nu inseamna ca se urmareste un castig material...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce zice Decalogul tau tradus corect la porunca a patra?

 

 

 

 

 

Esti tendentioasa. Nu este Decalogul meu, asa cum nu este nici al tau. Este al nostru.

Tu doresti sa ma incurci cu ziua de odihna, atunci cand eu voi posta raspunsul. Da, scrie> Adu-ti aminte de ziua de odihna, ca sa o sfintesti; in aceasta zi sa nu faci nimic nici tu, ......., nici dobitocul tau..." Aici vrei sa ajungi.

Am mai spus, cuvantul seba, transcris si seba, inseamna odihna. De aici, sabatul. Tu stii ca muller, cel care a creat acest cult, tinea duminica? El si toti ai lui. Abia de la Hellen White sa/a inceput tinerea sambetei ca zi de odihna.

Te legi de etimologie, seba,saba, sabat, zi de odihna=sambata.

Ce-ai spune de o alta etimologie, pe care si tu o respecti, fiindca si tu spui cuvantul duminica. Deus Domini, Deus Dominica=Duminica, Ziua Domnului.

Vechiul Testament a fost pregatitor pentru Noul Testament (spun, ca perioada de timp si ca orientare) si tu esti de acord cu asta. Daca nu esti de acord, inseamna ca esti doar o negativista cu care nu voi mai sta de vorba. Am putea asemana cele doua Testamente cu doua cicluri de studiu. Daca tu esti absolventa de liceu si de facultate (?) si esti intrebata de cineva ce pregatire ai, nu vei spune ca ai absolvit gradinita X, scoala generala, apoi liceul si apoi facultatea, ci vei spune direct: am absolvit Facultatea X, deoarece vei considera, corect de altfel, ca celelalte studii au fost doar pregatitoare pentru obtinerea licentei. Asa si cu Vechiul Testament. Rolul sau de calauza spre Hristos sa-a incheiat, acum avem pe Hristos, avem licenta de crestin.

Ziua sambetei a fost numita legamant vesnic cu poporul evreu. Esti, cumva, evreica? nu cred. Osea a aratat clar ca, la venirea Domnului, vor fi desfiintate toate lunile noi si sabaturile. Asta a facut Hristos si noi, ortodocsii, impreuna cu toti ceilalti crestini, respectam asta. Doar voi sunteti contra evidentei, dar este treaba

voastra.

Vei spune de Legea Veche, ea a fost doar actul de conceptie al Legii noi. Daca te intreb cand este ziua ta, vei spune ziua de nastere ;i nu ziua, situata cu noua luni in urma, cand ai fost conceputa. De ce? Respecti ziua de nastere, ziua in care ai vazut lumina. Si, daca Lumina Hristos a iesit din mormant in ziua Domnului, adica duminica, dupa cum ii spui si tu, zaiua aceea o tinem. Daca au gresit Apostolii cand o tineau, gresim si noi; daca au gresit Sfintii Parinti cand o tineau, gresim si noi; daca au gresit mosii si stramosii nostri, dar si ai tai, cand o tineau, gresim si noi. Dar, chiar asa, pana au aparut sambatarii, toata lumea a gresit? Mare mandrie!

:huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biblia este un roman foarte dragut.

 

 

 

Da, scris intre 1500 inainte de Hristos - 95 dupa Hristos. Nu-ti pare cam longeviva pentru un simplu roman? Este considerata cea mai cititta si mai des intalnita carte, prezenta in mai toate bibliotecile (o ai si tu?)

si, faptul ca tu o ataci, arat ca ii recunosti marea imporatnta si valoare, doar nu cauti sa darami decat ceea ce este sus (cine da cu pietre intr-un mar fara mere?)

 

 

 

Daca tu crezi ca este Cuvantul lui Dumnezeu, foarte bine, din partea mea n-ai decat sa crezi ce vrei.

 

 

Daca as crede doar eu, Heto, dar vezi ca te certi cu taoata lumea, nu doar cu mine.

 

 

Nu uita ca mai sunt vreo 600 de milioane de oameni care zic ca alta este cartea sfanta si anume Coranul. Daca le citesti cu atentie vei vedea ca diferentele dintre ele nu sunt chiar atat de mari.

 

 

Umbli cu statistici? De ce nu spui cate miliarde considera Biblia carte sfanta?

 

 

Problema apare pentru. ca oamenii vor sa aiba neaparata dreptate in ceea ce spun, de aceea se si ajunge la o polemica.

 

 

 

Da, acesta este exact cazul tau.

 

 

Eu iti zic foarte sincer ca ceea ce citesti tu este doar o colectie de legende(ma refer la vechiul testament) si 4 evanghelii adaptate pentru a putea introduce religia crestina mai usor in Europa(ma refer la incipit).

 

 

Heto, esti ori elev teribil de liceu industrial, ori iehovist. Am pe acasa mai multe carti cu legende si in toate scrie cine le-a cules, de unde, in ce conditii si in ce epoca. Fi radical pana la capat si informeaza-ne asupra autorului acestei coelectii magistrale, citita si admirata de o lume intregaga, de atata timp.

 

 

 

Si din cate stiu eu.... in ambele traduceri Iisus intra in templu si rastoarna mesele celor de-acolo pentru. ca au facut un "cuib de hoti", si cam asta se intampla si in zilele noastre cu biserica, si aici nu ai cum sa ma contrazici.

 

 

Deci, si ASTAZI IISUS INTRA IN BISERICI SI RASTOARNA MESELE. NU STIAM.

 

 

Biserica este doar o cladire in care se savarsesc niste ritualuri, iar cei de-acolo stiu cum sa taxeze acest lucru.

 

 

Heto, tu nu esti crestin, sau, chiar daca ai fi, nu esti practicant, altfel nu ai vorbi asa. Ori te iei dupa dusmanii Bisericii, ori faci parte din ceata lor. Cine si ce taxeaza? Este cumva taxa de intrare la biserica? nu-ti da voie portarul sa intri daca nu ai bilet de intrare? Te da cineva afara, daca esti acolo si te rogi in liniste?

 

 

 

sa-a facut o traducere a biblie de curand (1-2 ani nu sunt sigur) care este acceptata de biserica ortodoxa, iar pretul unei Biblii este de 500 de mii. Daca asta nu inseamna ca se urmareste un castig material...

 

 

 

 

Se scrie Biserica Ortodoxa. Cine a facut traducerea? Biserica Ortodoxa sau altcineva? Cine vinde Biblia cu acest pret? Biserica Ortodoxa sau anticarul din colt?

Pui problema castigului? Fratele meu, tu pe ce lume traiesti? Intre ce oameni ete invarti? Nu stii de costuri? Hartie, cerneala, curent, transport, tva, etc.? Oamenii care o tiparesc nu sunt platiti?

Hreto, cauta sa fii cu picioarelepe pamant si, daca ai ceva de spus, fa-o clar si bine documentat, altfel nu iti mai postez nici un raspuns.

:huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toti "crestinii" indiferent de biserica in care se afla, cred si afirma acelasi lucru, ca si tine in citatul de mai sus. Pot sa aiba toti dreptate?

 

 

Elia, Adevarul este unic si nu are mau multe fatete. Noi, biserica Ortodoxa, avem proba vechimii, continuitatea probata in timp; avem proba martirilor, proba moastelor, proba luminii de Pasti de la Ierusalim, proba Aghezmei sie pe acestea nimeni nu le poate contesta. Deci, nu toti au dreptate, ci Biserica Ortodoxa. Si afirm cu tarie ca Biserica Ortodoxa predica si practica adevarul sfintitor al lui Iisus Hristos cel intrupat

 

 

 

Toti cred ca se afla in posesia Adevarului, si ca Hristos este cu ei. Biblia vorbeste insa si de un Babilon spiritual format chiar din biserici crestine apostaziate.

 

 

 

 

Nu exista Biserici Crestine apostate, ci doar mebrii, indivizi apostati

:huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Laurel, cum demonstrezi tu dragostea ta fata de Dumnezeu? Nu tinand poruncile Lui? Dumnezeu a sfintit o anumita zi si a binecuvantat-o, si ne-a zis sa o pazim, aceasta fiind si un semn ca recunoastem autoritatea lui ca legiuitor. Isus a spus ca Sabatul este pentru oameni, si nu numai pentru evrei. Eu pot sa iau si alte zile ca sa ma odihnesc sau sa sarbatoresc anumite evenimente, dar nu pot sa desfiintez ceea ce Dumnezeu a sfintit si binecuvantat, inca inainte de caderea in pacat.

Pot eu sa sfintesc o alta zi si sa ma bucur de aceiasi binecuvantare, ca in ziua sfanta si binecuvantata de Dumnezeu?

Daca tu imi demonstrezi cu Biblia ta schimbarea Sabatului din ziua a saptea in prima zi a saptamanii, atunci eu sunt gata sa devin ortodox.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca sa-o sfinţeşti. saă lucrezi şase zile, şi saă-ţi faci lucrul teău. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×