Sari la conținut
Forum Roportal
Elia

Care este biserica lui Isus?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Căci, cine peăzeşte toată Legea, şi greşeşte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar Laurel am fost oarecum ilogic in ultimu meu post. Imi cer scuze. Intr-adevar ma cert cu toata lumea. Nu o fac din rautate sau din vanitate. La referirea cu biserica si cu acel "cuib de hoti" stii foarte bine ce am vrut sa zic, si nu-mi spune , te rog, de cate costa in lumea asta cu referire la cerneala si la hartia pe care a fost scrisa traducerea cea noua a biblie. Pretul ei este cel al bisericii ortodoxe si era pretul de la lansare al traducerii. Nu mai incerca sa-mi spui ca biserica are facturi de platit la gaz, la electricitate, pentru ca vad foarte bine cum scrie:va rugam nu aprindeti lumanari cumparate din alte parti... pentru ca sunt mai ieftine de 3-4 ori in alte parti.... dar deh asta e economia de piata... si biserica atat cea ortodoxa cat si cea catolica au invatat foarte bine acest mod de a gandi. Vad preoti care conduc masini pe care un om nu si le permite nici dupa 20 de ani de munca, vad preoti care cer taxa foto-video la nunti... apoi taxa pentru. oficierea casatoriei, apoi donatia nasului catre biserica... apoi vad preotu in fiecare an cum pleaca de Boboteaza, "sa sfinteasca casele" si sa-si umple buzunarele.... cu cat vrea omu, unu da 10.000 altu 20.000 altu 50... bineinteles tot pentru. biserica, Vad cum sar preturile la lumanari in preajma pastelui, caci fiecare om indiferent cat de sarac ar fi tot vrea o lumanare de Inviere.Apoi cum pleaca din casa in casa pentru taxa anuala... tot pentru biserica... si daca vrei sa ingropi ca ti-a murit cineva... stai ca n-ai platit taxele pentru. biserica de 4-5 ani... treci intai si plateste taxele, apoi plateste locul pentru. mormant, apoi plateste slujba pentru ingropaciune... ca deh... biserica are de platit gazul. Si apoi mai vad cersetorii de langa Biserica. Pai nu i-e rusine preotului de oamenii aia care vin si-si cer si ei o bucata de paine, ca n-au ce manca si el se plimba in VW Passat sau Mercedes? Nu i-e rusine de vaduva aia caruia ii ia si ultimii bani ca sa-i ingrope barbatul? Asta ne-a lasat Iisus? Daca e vorba de asa ceva mie nu-mi trebuie. Cele lumesti cu cele lumesti si cele ceresti cu cele ceresti. N-am vazut nici un preot care sa prefere sa-i fie lui foame decat celui de langa el. Nici macar unu.

Editat de Heto

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Căci, cine peăzeşte toată Legea, şi greşeşte
Editat de Heto

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica Dumnezeu din Vechiul testament nu este unul cu cel din noul ;Daca ai citi mai atent Biblia ai intelege ;Dumnezeu Tatal-Dumnezeu Fiul -si Sf.Duh --sunt una si aceeasi ;este Sf.Treime ;Dumnezeu Tatal ,la-a trimis pe Fiul in lume sa se rastigneasca pentru noi pacatosii si sa putem ,prin rugaciune ,post ,milostenie ,spovada si Sf.Impartasanie ,sa ne impacam cu Tatal Ceresc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum adica Dumnezeu din Vechiul testament nu este unul cu cel din noul ;Daca ai citi mai atent Biblia ai intelege ;Dumnezeu Tatal-Dumnezeu Fiul -si Sf.Duh --sunt una si aceeasi ;este Sf.Treime ;Dumnezeu Tatal ,la-a trimis pe Fiul in lume sa se rastigneasca pentru noi pacatosii si sa putem ,prin rugaciune ,post ,milostenie ,spovada si Sf.Impartasanie ,sa ne impacam cu Tatal Ceresc.

[snapbacca]52868[/snapbacca]

Bine getasart... asa e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Heto ,nu vreau sa te superi pe mine sau sa-mi dai dreptate doar pentru ca asa am scris ;nu te rog sa fii sigur ca nu am raspuns doar sa te contrazic ; nu ,eu sunt pasionata de religie ;si ca sa exemplific cele spuse ,te rog sa intri pe:www.getasart.go.ro si daca iti face placere ,raspunde-mi la :getasart@yahoo.com ;asta ,ca sa nu ocupam spatiul aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gobelinurile lui Geta sunt superbe. Bravo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ,Elia ;cu asa ceva imi petrec zilele care mi-au mai ramas ;

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Elia... Dumnezeu din Vechiul Testament nu e acelasi cu Dumnezeu din Noul Testament. Chiar daca voi fi acuzat de erezie pentru. aceste lucruri... Iisus ne-a lasat o lege noua si una singura: Iubeste-ti aproapele mai mult decat pe tine insuti. Respecta legea aceasta (daca poti) si restul nu vor mai conta. Daca toti ar respecta aceasta lege lumea ar fi cu mult mai buna...dar nu prea o respecta nimeni.

[snapbacca]52761[/snapbacca]

 

Hristos a fost si Dumnezeul Vechiului Testament.

"Fraţilor, nu vreau saă nu ştiţi că peărinţii noştri toţi au fost supt nor, toţi au trecut prin mare, toţi au fost botezaţi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu nu accepta orice fel de inchinare. Poporul (biserica) lui Dumnezeu indeplineste urmatoarele criterii: are credinta lui Isus si pazeste poruncile.

 

Apoc. 14, 9-12: "Apoi a urmat un alt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×