Sari la conținut
Forum Roportal
Elia

Care este biserica lui Isus?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Doamne,nu lasa sa intre satana intre noi; oameni buni, vad ca intreceti masura prea mult;nici unul dintre voi,nu stie mai nimic despre Biblie si Biserica; daca la-ati inbi pe Iisus, sau a-ti vrea sa va mintuiti, nu a-ti face ce faceti voi; imi pare rau sa va spun, dar --duceti pe cei care intra pe forum, spre sminteala; opriti-va, pina nu este foarte tirziu;

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga getasart, te rog sa nu mi-o iei in nume de rau, nu am nimic cu tine si cu credinta ta. Insa, acest forum nu este un forum de rugaciune deci hai sa-la lasam asa cum a fost el conceput. Rugaciunea spusa in tacere, in suflet si din suflet estea cea care in ochii lui Dumnezeu conteaza. Restul este bravada. Asa m-a invatat duhovnicul meu si il cred. Personal daca as intra pe un forum "de profil" si as citi astfel de idei scrise de oameni care stiu multe despre biblie si biserica probabil ca da...m-as "sminti". Insa noi aici suntem doar oameni. Oameni pasibili de greseli, si avem dreptul sa ne spunem parerea asa gresita cum este ea. Probabil ca din discutii, prin confruntarea parerilor noastre vom reusi cat de cat sa aflam o particica infima din adevar. Este doar o parere si cred ca bunul simt ar trebui sa ne impiedice sa afirmam ca noi stim ADEVARUL. Nu il stim tocmai pentru ca suntem DOAR OAMENI. Adevarul il stie doar singur Dumnezeu si probabil ca il stiu si cei plecati dintre noi. Nici macar varsta nu ne da dreptul sa afirmam ca stim marele adevar. De foarte multe ori cei tineri "sunt daruiti" cu putere de intelegere. Varsta nu te face intotdeauna mai destept si mai cunoscator. Si eu sunt crestina si stiu care imi sunt indatoririle fata de Dumnezeu. Asta insa nu imi da dreptul sa vin aici sau oriunde altundeva si sa ma bat cu pumnul in piept ca eu sunt pe calea cea dreapta si stiu tot si

...nici unul dintre voi,nu stie mai nimic despre Biblie si Biserica;...

 

Hai sa ne intoarcem la oile noastre. Si sper din tot sufletul ca maturitatea in gandire te va face sa nu ma intelegi gresit. 8)

--------------------------------------------------------------------------------------------

Ontopic: pentru a nu fi total offtopic... cu siguranta ca sunt crestini care nu se mantuiesc. Insa pentru ca Dumnezeu este cel care ne mantuieste si El nu-si discuta deciziile cu noi si nici nu ne cere parerea, nu avem de unde sti daca ei au fost mantuiti sau nu. Prin urmare, pana la Judecata de Apoi cand ne va fi dezvaluit Adevarul eu ii voi considera crestini. (pe.sa. indiferent pentru cine era raspunsul am si eu dreptul la o parere pentru ca este la urma urmei o discutie publica) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu credeam ca a fi crestin inseamna a fi botezat in numele lui Cristos.  :blinca: Noa...acum lamuriti-ma va rog.

[snapbacca]56027[/snapbacca]

 

A fi crestin inseamna sa fi botezat crestineste, dar crestini au fost si martirii care au crezut in Cristos, fara sa apuce sa fie botezati. Spunand ca este crestin cel care crede in Cristos, eu voiam sa atrag atentia asupra faptului ca este gresit sa consideri ca daca nu esti perfect nu esti crestin.

 

Marius (dmb) incepe cu atacuri la persoana. Raspund acum printr-o precizare pe care o consider necesara, dar nu am sa-i mai raspund de acum incolo.

 

spui: Conform celor spuse de tine.........satana e crestin !

am spus: crestin este cel care crede IN Cristos.

Completez: eu cred ca Buda a fost cine a spus ca a fost, dar nu inseamna ca sunt budist, ci doar cred CA... La fel, satana crede ca Isus este Cristos, dar nu crede IN Cristos - ceea ce este cu totul altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Getasart

cred ca ai dreptate in cele spuse, si ma voi retrage din forum.

Mie nu-mi este de ajutor toate discutiile acestea si pe linga tot felul de aiureli auzite, am inceput sa fiu si eu ceea ce nu sint de fapt sau sa debitez la rindul meu unele.

Va rog sa ma iertati toti pe care i-am ranit invre-un fel, sau la care am ramas dator cu raspunsuri !

Va doresc la toti sanatate.

Marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marius, te rog sa nu te retragi; hai sa incercam sa discutam fara sa ne facem rau; nu vreau sa te retragi; eu,sunt foarte bolnava,am cancer la pancreas si voi, toti, sunteti cei mai buni prieteni ai mei; nu am nici un prieten; cind eram tinara,si "prostuta", am crezut ca toti oamenii sunt ca mine. si am gresit mult de tot; increderea acordata oamenilor, nu a facut decit sa-mi provoace DURERE; Marius, vezi tu, eu am 53 ani,si , zic eu, si ceva experienta de viata; nu te retrage pentru ca-ti vei face mai mult rau; ai sa te gindesti tot timpul,la esecuri si neimpliniri; hai sa fim toti prieteni, indiferent de orientare religioasa,si sa ne spunem parerea,dar fara PATOS; mai cu calm si LASA DE LA TINE ca ai sa cistigi mai mult; TE ROG, NU TE RETRAGE; tu, ai vazut lucrarile mele? deschide la :www.getasart.go.ro si ai sa vezi ca toata durerea si neimplinirea mea am pus-o in lucrari; astept sa-mi faci critica si sa-mi raspunzi la :getasart@yahoo.com

Esti de acord?. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sanatate si tie!

 

dar crestini au fost si martirii care au crezut in Cristos, fara sa apuce sa fie botezati.

[snapbacca]56172[/snapbacca]

poti sa dezvolti aici te rog? de ce nu au apucat sa fie botezati?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce,dar mi se pare ca subiectele astea religioase ,cam incing spiritele printre noi,asa ca propun ca inainte de a intra pe aceste topicuri,sa vizitam inainte ceva mai vesel,sa nu venim cu fruntile incruntate...ce zice-ti? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce nu au apucat sa fie botezati?

[snapbacca]56225[/snapbacca]

 

 

Pentru ca "regulile" botezului erau altele la inceput. Pentru botez, care insemna si inseamna in continuare si primirea intr-o comunitate crestina, era necesara o pregatire uneori de cativa ani, cel mai adesea doar pana la Pasti. Dar prigoana putea sa vina mai devreme, iar catehumenul convins de noua sa credinta ajunge sa moara martir pentru aceasta credinta inainte de a fi botezat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MariaB,eu, te-as ruga, atunci cind faci unele afirmatii,sa vii cu argumente:ex. titlul cartii, autor,si unde am putea sa o gasim; asa,eliminam si stresul si incruntarea dintre noi;EDIT:(....)As vrea sa-mi spui ,daca nu te superi, ai cumva pregatire in domeniu? sau ai citit si ce ai inteles, spui acum;

 

 

 

Getasart, MariaB a terminat Teologia. Cred eu ca a inteles destul de bine ce spune acum. Practic a invatat aceleasi buchii ale cartilor din care preotii in biserica le predica tuturor credinciosilor si celor care vor sa auda credinta cea dreapta.

Te rog ca pe viitor sa ramai ontopic. Valabil si pentru ceilalti useri. Multumesc pentru intelegere.

spider. :)

Editat de spider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt licentiata in teologie catolica.

Ce spun este minimum minimarum din ce se face in facultate, lucruri de bun simt, care se subinteleg - asa cum nu ti se cere sa demonstrezi teorema lui Pitagora de cate ori o aplici.

Chiar nu vad ce din ce am spus trebuia justificat cu trimiteri gen: autor, titlu si cota de biblioteca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×