Sari la conținut
Forum Roportal
Elia

Care este biserica lui Isus?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multumesc pentru raspuns Maria.:) Deci cei nebotezati inca se numeau sau, ma rog, se numesc "catehumeni". Mai am o intrebare daca se poate.

Cand? De ce, in ce imprejurari sa-au schimbat "regulile" botezului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MariaB, am cerut titluirle, pentru ca sunt foarte interesata de religie;daca ai intrat in galeria mea:www.getasart.go.ro poate ai vazut ca am lucrari si tenta catolica;am lucrat si pentru catolici;si pentru ortodoxi; nu te-am intrebat sub forma de jena, departe de mine gindul; doar ca vreau sa citesc si eu si carti catolice, nu numai ortodoze; am prietene ca tolice si mi-au facut cadou o carte cu Maica Domnului, dar nu se difera prea mult de ale noastre; daca te-am suparat, IARTA-MA; vrei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,Elia!Intrebarea ta este foarte simpla daca citim cu atentie ce spune Biblia.In primul rind biserica reprezinta totalitatea credinciosilor care au existat si exista de la intemeierea bisericii in ziua cincizecimii,cind a fost fondata biserica pentru prima data.Biserica nu este o grupare religioasa sau o denominatiune la care sa aderi,un sistem de legi sau doctrine!Este vb de TRUPUL Domnului Isus al carei Cap si Autoritate este El,nu un pastor,nu un preot sau orice alta functie religioasa asezata de om...Mintuit in orice biserica?Nu mi se pare corecta intrebarea;mintuirea nu o detine o biserica ca institutie religioasa sau grupare cultica,ci se gaseste doar in adevarurile sacre si unice ale Scripturii si anume:

1."Cine va crede si se va boteza,va fi mintuit(...)"-Evanghelia dupa Marcu 16:16

Deci in primul rind,este necesara credinta,apoi vine pocainta,apoi botezul care este o intregire a acestei ecuatii:CREDINTA-POCAINTA-BOTEZ.Nu ceea ce fac ortodocsii cu copii mici,cind ii boteaza in totala contradictie cu Biblia!!Cine se boteaza trebuie sa creada mai intii,apoi se pocaieste si prin botez se "ingroapa cu Hristos" si iese din apa la o noua viata.

2Daca cineva crede numai si se opreste aici,nu este mintuit,pentru ca botezul face parte integranta din mintuirea omului:

"Pocaiti-va si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Isus Hristos,spre iertarea pacatelor voastre(...)"Faptele Apostolilor 2:38

Deci vedem ca botezul este SPRE iertarea pacatelor si astfel omul este si mintuit,daca inaintea botezului sau si-a daruit vointa si viata Domnului Isus!Voi reveni cu amanunte pe acest subiect!Eu am gasit un grup mic de credinciosi crestini,fara denumiri extravagante lumesti,simplu doar CRESTINI si dupa ce am fost botezat,acum ma bucur de partasia cu ei prin Cina Domnului din fiecare duminica dimineata...Harul Domnului sa fie cu tine si cu toti cei interesati dse mintuirea lor personala!Amin!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand? De ce, in ce imprejurari sa-au schimbat "regulile" botezului?

[snapbacca]56353[/snapbacca]

"Regulile" botezului sa-au "schimbat" de-a lungul istoriei. Schimbarea este de fapt adaptare la conditii noi.

Cea mai importanta schimbare care a avut loc in crestinism a fost cea datorata lui Constantin cel Mare, prin aducerea crestinismului la rang de religie de stat. Aceasta a fost in parte de bine (a supravietuit), in parte de rau (multe influente negative).

 

MariaB, am cerut titluirle, pentru ca sunt foarte interesata de religie;daca ai intrat in galeria mea:www.getasart.go.ro  poate ai vazut ca am lucrari si tenta catolica;am lucrat si pentru catolici;si pentru ortodoxi; nu te-am intrebat sub forma de jena, departe de mine gindul; doar ca vreau sa citesc si eu si carti catolice, nu numai ortodoze; am prietene ca tolice si mi-au facut cadou o carte cu Maica Domnului, dar nu se difera prea mult de ale noastre; daca te-am suparat, IARTA-MA; vrei?

[snapbacca]56416[/snapbacca]

 

Nici o suparare!

Ce fel de carti catolice vrei sa iti recomand (teologie, literatura...)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru raspuns Maria.:) Deci cei nebotezati inca se numeau sau, ma rog, se numesc "catehumeni". Mai am o intrebare daca se poate.

Cand? De ce, in ce imprejurari sa-au schimbat "regulile" botezului?

[snapbacca]56353[/snapbacca]

 

 

Gebeleizis,

 

Maria B. ti-a spus adevarul in ce priveste botezul si unele schimbari ce sa-au facut de la Constantin cel Mare,schimbari care au modificat natura si rostul botezului,asa cum era de la bun inceput,asa cum a fost practicat de crestinii bisericii primare!Ce vedem astazi este doar o caricatura a ceea ce Biblia numeste in Epistola lui Pavel catre Romani o "ingropare in moartea Lui(Hristos)".Vezi si versetul 3 din capitolul 6 din aceeasi epistola,si Epistola lui Pavel catre Coloseni 2:12,unde specifica acelasi lucru.Cine trebuie sa se boteze?Biblia este foarte clara cind spune:

1.Cine a auzit Cuvintul lui Dumnezeu(Romani 10:17).

2.Cine a primit Cuvintul lui Dumnezeu(Faptele Apostolilor 2:41).

3.Cine crede in Isus Hristos(Marcu 16:15,16)

4.Cei condamnati de pacatele lor(Faptele Apostolilor 2:37).

5.Numai barbati si femei,deci numai oameni maturi,nu copii(Faptele Ap.8:12,13)!!

6.Cine doreste sa se pocaiasca!Faptele Ap.2:38

Nu sa-a schimbat nimic in ce priveste rostul BOTEZULUI,pentru ca nici Dumnezeu nu sa-a schimbat!Cine vrea sa urmeze o traditie si nu sa ramina in Cuvintul Bibliei,e problema lui(Epistola a 2 -a a lui Ioan,versetele 9 si 10:"Oricine o ia inainte si nu ramine in invatatura lui Hristos,n-are pe Dumnezeu.Cine ramine in invatatura aceasta,are pe Tatal si pe Fiul."Nu sa-au schimbat decit vremurile,nu si invatatura biblica!!Dumnezeu nu se schimba si nici nu Isi ajusteaza invataturile dupa parerile volatile ale oamenilor!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doamne,nu lasa sa intre satana intre noi; oameni buni, vad ca intreceti masura prea mult;nici unul dintre voi,nu stie mai nimic despre Biblie si Biserica; daca la-ati inbi pe Iisus, sau a-ti vrea sa va mintuiti, nu a-ti face ce faceti voi; imi pare rau sa va spun, dar --duceti pe cei care intra pe forum, spre sminteala; opriti-va, pina nu este foarte tirziu;

[snapbacca]56145[/snapbacca]

 

 

 

Dragul meu Getasart,

 

 

Uite cum stau lucrurile...Nu sminteste nimeni pe nimeni,este doar un schimb de pareri decent si fiecaruia i se pare ca stie mai mult din Biblie privitor la un lucru sau altul...Problema e ca niciunuia nu ii trece prin minte sa vb CU BIBLIA in mina!!Nu afirmatii imprumutate,pareri de ale oamenilor sau ale lor personale...Scriptura este una singura si UNUL singur ADEVARUL din ea!Cititi ce scrie in 2Ioan versetul 9 si 10!Pacea lui Dumnezeu sa fie cu voi!

post-6956-1122312039_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biblia lasa sa se inteleaga ca Biserica adevarata poate fi identificata pe baza a cel putin doua criterii (Apoc. 14,12):

1. Pazeste poruncile

2. Are credinta lui Isus

 

Cate biserici gasiti care indeplinesc aceste criterii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de-le. Catalin

vi se pare ca in urma discutiilor din acest forum,se respecta ce scrie in 2 Ioan ,versetul 9-10 ?--Pacea fie cu voi ?

Nu stau cu Biblia in mina; nici nu am spus ca stiu toate; defapt, nimeni nu stie totul, in afara de Sfinta Treime si Maica Domnului;

Este adevarat,sunt foarte multe persoane care cred ca stiu totul; de aceea am renumtat sa ma bat cu morle de vind.

Doamne ajuta .

:good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu gasiti nici o biserica care pazeste poruncile si are credinta lui Isus??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru mine esentialul este mantuirea sau salvarea.

Care sunt dupa parerea voastra conditiile necesare mantuirii?

 

Toti oamenii au in general o frica de Dumnezeu si doresc sa i se inchine.

Poate insa Dumnezeu sa accepte inchinarea asa cum o intelege si o practica fiecare, sau cere o anumit fel de inchinare, fara de care nu am putea beneficia de binecuvantarea Sa zilnica si chiar de salvarea pe care ne-o ofera in dar?

[snapbacca]51537[/snapbacca]

 

Draga Elia,

 

 

 

Dumnezeu a lasat un mesaj intregii omeniri prin Cuvintul Sau scris-Biblia-prin care,este aratata inchinarea UNICA si ADEVARATA,asa cum o practicau vechii crestini!In Noul Testament,in cartea Faptele Apostolilor,este descrisa cu lux de amanunte modalitatea de inchinare a primilor crestini.Am sa iti las spre exemplificare citeva versete semnificative in acest sens,pe care sa le cauti in Noul Testament:1.Rugaciunea (F.Apostolilor 2:42;1Timotei 2:8;1Tesaloniceni 5:17;F.Apostolilor 20:7;Coloseni 3:17).Am sa revin cu amanunte!Toate bune!

post-6956-1123356784_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×