Sari la conținut
Forum Roportal
Titusz

Stiri de ultima ora

Postări Recomandate

Vorbesti din carti. Uiti ca populatia Romaniei imbatraneste. Sistemul economic nu va fi capabil sa suporte presiunile fara mana de lucru din exterior.
iar ai uitat un lucru important...romania are o rezerva de forta de munca de aprox 4 milioane...ai uitat de cei plecati in afara....nu uita ca multi romani au emigrat fiindca nu aveau de lucru in romania...nu uita ca ei pompeaza capital in romania[adica se vor intoarce] si odata cu intoarcea lor strainii care au venit sa stoarca romania[vezi arabii si turcii] vor pleca in tarile lor...sau unde dreaq vor avea loc :) evident ca vorbesc si din carti...este avantajul de-a avea o cultura bogata...tocmai fiindca tu preferi sa citesti propaganda iar pe mine ma intetreseaza sociologia pot sa te contrazic :)populatia romaniei nu imbatraneste...moare :) dar stai linistit ca se nasc destui si romania nu o sa dispara din cauza ca nu mai facem 7 copii[adica forta de munca ieftina]....si nu uita ca traim intr-o societate in care 40% din economie reprezinta serviciile.
Vezi Ariminiuse ce spalati la creier sunt astia din fratia .:M:.
daca te refereai la masoni tin sa-ti spun ca semnul universal este :G: :)
Voi chiar nu pricepeti titlul topicului ...s-au v-ati aprins atat de tare ca nu va mai puteti opri?
din ce-am vazut era o stire noua despre terorismul religios de tip fundamentalist...terorism generat de o serie de cauze,principalele fiind globalizarea,fenomenul emigrationist,adancirea prapastiei ce separa pe cei bogati de majoritatea populatiei lumii...si prin extrapolare s-a ajuns la problemele romaniei[fiindca si noi facem parte,ca stat,din planeta asta chinuita]...care-i problema??? :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
populatia romaniei nu imbatraneste...moare :) dar stai linistit ca se nasc destui si romania nu o sa dispara din cauza ca nu mai facem 7 copii[adica forta de munca ieftina]....

 

Nu stiu de unde ai scos tu ideea ca ma nelinisteste faptul ca... dispare Romania! :) Tu verifici ce scrii? Continui sa imi pui cuvinte in gura, continui sa bagatelizezi o chestiune serioasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu de unde ai scos tu ideea ca ma nelinisteste faptul ca... dispare Romania! :) Tu verifici ce scrii? Continui sa imi pui cuvinte in gura, continui sa bagatelizezi o chestiune serioasa.

:) ba o sa dispara....dar nu din cauza ca nu se mai nasc copii :)

nu bagatelizez nici o problema serioasa...pur si simplu ma amuza ideea ca salvarea de la declinul demografic se afla in limitarea dreptului de-a decide :(

esti prea ''pagubos''...nu vezi decat dezastre si conspiratii...cand problemele sunt mai de esenta :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ariminiuse de ce ne este frica nu scapam - The Economist da solutii pentru criza Romaniei (exact ce ziceai si tu) :

 

Necesitatea ca piata muncii sa fie deschisa catre muncitori din tari mai sarace precum Ucraina si, as adauga eu, Republica Moldova.

 

citeste mai mult >>

Editat de Schimbarea Perceptiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu privesti situatia romaniei din ultimii 17 ani...sau a europei per ansamblu???tu judeci un segment de timp si extrapolezi...romania are un declin momentan...daca judeci pe o perioada de 50 de ani vei constata ca avem aceeasicrestere demografica precum anglia,germania,america...etc :)

 

Ofera niste cifre sa ma convingi.

 

exagerez????? cred ca doreai sa spui ''2 copii\femeie maritata :) fiindca asta schimba datele problemei...femeile maritate au acei 2 copii de care vorbesti...

problema este concubinajul si faptul ca a scazut rata casatoriilor[a intemeierilor de familii stabile] si ca divorturile sunt la cea mai ridicata cota din istorie..asta genereaza lipsa copiilor...

 

Sper ca glumesti. Spui ca esti pasionat de sociologie. Statisticile sunt realizate in functie de nasterile inregistrate raportate la populatia de sex feminin ce da nastere, nu raportate la statutul celor care dau nastere (maritate sau nu)! Divorturile sau concubinajul nu au nimic de-a face cu inregistrarea statistica a ratei natalitatii.

Editat de Arminius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ce sa faci copii in societatea asta... sa-i faci viitori sclavi, vaci de muls taxe pentru guverne, viitori platitori de rate bancare... cea mai buna modalitatea de ucidere a sistemului ticalosit - lipsa de viitori "jucatori" (a se citii scalvi).

 

daca te refereai la masoni tin sa-ti spun ca semnul universal este :G:
@AngryAngel - "ei" abreviaza cuvintele prin litera initala si 3 puncte... si da stiu si de G, numai ca nu toate lojele contin G - mai mult despre G citeste aici >> si aici>> pentru o mai mare aprofundare a subiectului. Editat de Schimbarea Perceptiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ofera niste cifre sa ma convingi. Sper ca glumesti. Spui ca esti pasionat de sociologie. Statisticile sunt realizate in functie de nasterile inregistrate raportate la populatia de sex feminin ce da nastere, nu raportate la statutul celor care dau nastere (maritate sau nu)! Divorturile sau concubinajul nu au nimic de-a face cu inregistrarea statistica a ratei natalitatii.
daca imi ceri acum sa fac o analiza comparativa a evolutiei demografice intre anglia [spre ex] si romania plateste-mi si zilele de munca :Pinvoluntar ai subliniat ideea de baza: femeile maritate fac copii in mod normal iar cele singure nu..asadar rata demografica are ca o consecinta principala[printre altele] faptul ca nu se mai casatoresc oamenii....cauza si efect :)eu sunt un bun exemplu...27 ani fara intentie de insuratoare,la fel si prietenii mei....si foarte multi cunoscuti....acum 20 de ani la 27 de ani as fii avut minim 2 copii....trage tu concluzia :)
@AngryAngel - "ei" abreviaza cuvintele prin litera initala si 3 puncte... si da stiu si de G, numai ca nu toate lojele contin G - mai mult despre G
.. g vine de la geometrie..fiindca este calea ce-ti arata cum functioneaza universul[fizic]..sau nu ai auzit pana acum ca matematica este stiinta zeilor??? lasa-ma cu prostiile alea cum ca G vine de la gold...caci de la dan brown toata lumea vede conspiratii....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ce sa faci copii in societatea asta... sa-i faci viitori sclavi, vaci de muls taxe pentru guverne, viitori platitori de rate bancare... cea mai buna modalitatea de ucidere a sistemului ticalosit - lipsa de viitori "jucatori" (a se citii scalvi).[
Sa inteleg ca nu ai de gand sa te multiplici pe cale naturala?E totusi un noroc.:)Tu la cine Sclavuiesti? Sau esti intretinut de mama si de tata?
g vine de la geometrie..fiindca este calea ce-ti arata cum functioneaza universul[fizic]..sau nu ai auzit pana acum ca matematica este stiinta zeilor??? lasa-ma cu prostiile alea cum ca G vine de la gold...caci de la dan brown toata lumea vede conspiratii....
Dai margaritate porcilor si lumina nevazatorilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa inteleg ca nu ai de gand sa te multiplici pe cale naturala?E totusi un noroc.:)Tu la cine Sclavuiesti? Sau esti intretinut de mama si de tata?Dai margaritate porcilor si lumina nevazatorilor.

nu..ea vrea sa se multiplice intr-o lume perfecta[lumea aia unde pica mana din cer si avem pe moise ca lider...dar si atunci evreii au stat 40 de ani in desert pe drumuri ptr un drum de 2 saptamani..asta apropos de orbire]!!!! surpriza...lumea perfecta nu exista!

nu dau lumina nimanui fiindca le place sa umble-n carje..au stat atat in intuneric incat acum la lumina ii dor ochii...iar margaritare nu am caci sunt sarac :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca imi ceri acum sa fac o analiza comparativa a evolutiei demografice intre anglia [spre ex] si romania plateste-mi si zilele de munca :)

 

Nu-i nevoie de zile de munca pentru a oferi niste cifre. Nu iti cer sa faci analiza lor, ci sa oferi cifrele. Banuiesc ca te-ai bazat pe niste cifre cand ai afirmat destul de categoric: daca judeci pe o perioada de 50 de ani vei constata ca avem aceeasi crestere demografica precum anglia,germania,america.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×