Sari la conținut
Forum Roportal
Marika

Teoria (r)evolutionista si biserica!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca este o comparatie un pic cam fortata, pentru ca un copil poate fi educat.

 

Si computerele pot fi educate. Acum insa sint la nivelul de inteligenta al unui sugar... deci nu ai ce educa. Dar pe viitor situatia va fi alta.

 

Pe cand sa luam ipoteza ca dezvoltam roboti, si ii dotam cu inteligenta. Ce facem daca se hotarasc sa scape de noi, pentru ca suntem imperfecti? cum scapam noi atucni de ceva mai puternic, mai inteligent, mai rezistent decat noi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si computerele pot fi educate. Acum insa sint la nivelul de inteligenta al unui sugar... deci nu ai ce educa. Dar pe viitor situatia va fi alta.

"Eu, robotul" poarta pecetea "made in Hollywood", e o timpenie. Ar trebui sa il citesti pe Asimov ca sa iti dai seama ca americanii au distrus ideea celor 3 legi. Nu e un caz deloc singular, si nici nu se merita sa vorbim despre el aici. Apropo, stii de ce nu a jucat Bruce Willis in Titanic? Pentru ca i-ar fi salvat pe toti.

De ce nu te pui in situatia sa lupti cu proprii tai copii pentru supravietuire? E o ipoteza mult mai realista si mai aproape de prezent.

[snapbacca]36526[/snapbacca]

Hai sa-ti spun un secret: am citit Asimov destul la viata mea, ca sa stiu despre ce vorbesc. Sigur, cartea a fost o adaptare, dar am citit si " Ue, Robotul" scrisa de Asimov. Si este descrisa exact teoria evolutiei robotilor, de ela simple cutii de calcul, si pana la robotii umanoizi, care ajuta omul (sau oare nu-la ajuta??)

Cat priveste lupta cu proprii copii pentru supravieturire sa stii ca exista anumite impregnari genetice in noi, in oameni. Si una dintre ele este legata de distrugerea unui component din linia genetica a ta. Cu alte cuvinte iti este extrem de greu sa-ti uzici copilul, sau copilul sa-si ucida parintii (stiu, am ajuns la extreme). Exceptie fac asasinii, psihopatii,etc. Dar imi place sa cred ca nu vom deveni o lume de psihopati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai sa-ti spun un secret: am citit Asimov destul la viata mea, ca sa stiu despre ce vorbesc. Sigur, cartea a fost o adaptare, dar am citit si " Ue, Robotul" scrisa de Asimov. Si este descrisa exact teoria evolutiei robotilor, de ela simple cutii de calcul, si pana la robotii umanoizi, care ajuta omul (sau oare nu-la ajuta??)

Cat priveste lupta cu proprii copii pentru supravieturire sa stii ca exista anumite impregnari genetice in noi, in oameni. Si una dintre ele este legata de distrugerea unui component din linia genetica a ta. Cu alte cuvinte iti este extrem de greu sa-ti uzici copilul, sau copilul sa-si ucida parintii (stiu, am ajuns la extreme). Exceptie fac asasinii, psihopatii,etc. Dar imi place sa cred ca nu vom deveni o lume de psihopati.

[snapbacca]36529[/snapbacca]

 

Imi pare rau ca te dezamagesc, dar sintem deja o lume de psihopati. Ceea ce consideram noi ca fiind normalitatea e doar exceptia de la regula. Uita-te si tu pe la stirile protv sau antena1... cite mame isi ucid copiii la nastere? Si asta e numai un exemplu. Mai sint si multe altele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi pare rau ca te dezamagesc, dar sintem deja o lume de psihopati. Ceea ce consideram noi ca fiind normalitatea e doar exceptia de la regula. Uita-te si tu pe la stirile protv sau antena1... cite mame isi ucid copiii la nastere? Si asta e numai un exemplu. Mai sint si multe altele.

[snapbacca]36530[/snapbacca]

Tocmai de aia nu ma uit la stiri. Problema este ca societatea ne-a facut asa. Dar nu cred ca ce vedem la TV este ce se intampla in toata lumea. Din cate mai vad sunt si oameni normali (nu multi, dar sunt), sunt si oameni mai putin normali (aia doar un pic plecati). Si sunt si dementii, de care trebuie sa scapam. Dar sa nu inlocuim un rau cu altul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Organismele vii sint computere organice. Pastreaza informatiile si o parte a programelor la nivel genetic si proceseaza informatiile cu ajutorul creierului.

[snapbacca]36515[/snapbacca]

 

eu chiar nu inteleg,

inseamna ca mai inainte de toate a existat o informatie care a fost programata in computer?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu chiar nu inteleg,

inseamna ca mai inainte de toate a existat o informatie care a fost programata in computer?

[snapbacca]36560[/snapbacca]

 

Probabil. Insa cu siguranta ca este un computer care se auto-programeaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil. Insa cu siguranta ca este un computer care se auto-programeaza.

[snapbacca]36561[/snapbacca]

totusi, prima autoprogramare n-a fost pe loc gol?

 

iar celelalte animale tot se autoprogrameaza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
totusi, prima autoprogramare n-a fost pe  loc gol?

 

iar celelalte animale tot se autoprogrameaza?

[snapbacca]36563[/snapbacca]

 

Stiam ca o sa intrebi asta (prima intrebare) - tu vezi lucrurile doar dintr-o perspectiva liniara. E vorba de tot ce este viu pentru a doua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca inaintea informatiei a fost, sa-i spun asa, necesitatea pe care as traduce-o ca pe o atractie irezistibila( ceva de genul polilor opusi ce se atrag) intre unele elemente care impreuna au dat nastere la acel "ceva" !!! Abea pe urma,dupa parerea mea, se naste informatia!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

evolutie vs. creatie.... poate voi ati evoluat din maimuta, dar eu nu am crezut niciodata asa ceva si nici nu voi crede....

 

de citeva zile ascult la un seminar condus de caent Hovind(www.drdino.com) care dezbate si raspunde multe intrebari despre evolutie vs. creatie... ceva foarte interesant mi-a placut foarte mult cum sa-a exprimat: cind evolutia va putea fi dovedita atunci voi crede in ea, pina atunci cred in creatie !! Iti trebuie credinta sa crezi si in evolutie si in creatie.... tu alegi ce vrei sa crezi, trebuie sa ai mai multa credinta sa crezi in evolutie decit in creatie. Ptr.cei interesati si sint fluent in engleza la website -ul mentionat mai sus la downloads-debatesMP3 poti afla mai multe, eu am un mp3 cu 15 ore pe el, intre timp seminarul a ajuns la 17 ore....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×