Sari la conținut
Forum Roportal
Marika

Teoria (r)evolutionista si biserica!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Darwin este adeptul ideei despre originea animala a omului, a carui evolutie se supune acelorasi legi evolutive ca si celelalte animale!

 

 

Cuviosul Paisie Aghioritul:"...daca te gandesti ca Hristos sa-a nascut din om( din Maica Domnului).... stramosul lui Hristos a fost maimuta? Ce blasfemie!" (I Vladuca, F Gherasim---"Ortdoxia si eroarea evolutionista")

 

In Biblie scrie ca de-zeu a creat tot(inclusiv maimuta).

Darwin sustinea ca omul se trage din maimuta.

E spun : si ce daca Hristos, nascut din om(Maria) ar avea ca stramos o maimuta!?

Pe ea nu a creat-o de-zeu? Nu sustine biserica ca de-zeu e in toate?

Cine are dreptate? Darwin sau "cuviosul" nostru?

Unde apare eroarea de gandire?

CREDETI IN "TEORIA EVOLUTIONISTA" SAU IN ACEEA "CA DUMNEZEU la-A CREAT PE OM" ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Darwin este adeptul ideei despre originea animala a omului, a carui evolutie se supune acelorasi legi evolutive ca si celelalte animale!

Cuviosul Paisie Aghioritul:"...daca te gandesti ca Hristos sa-a nascut din om( din Maica Domnului).... stramosul lui Hristos a fost maimuta? Ce blasfemie!" (I Vladuca, F Gherasim---"Ortdoxia si eroarea evolutionista")

 

In Biblie scrie ca de-zeu a creat tot(inclusiv maimuta).

Darwin sustinea ca omul se trage din maimuta.

E spun : si ce daca Hristos, nascut din om(Maria) ar avea ca stramos o maimuta!?

Pe ea nu a creat-o de-zeu? Nu sustine biserica ca de-zeu e in toate?

Cine are dreptate? Darwin sau "cuviosul" nostru?

Unde apare eroarea de gandire?

CREDETI IN "TEORIA EVOLUTIONISTA" SAU IN ACEEA  "CA DUMNEZEU la-A CREAT PE OM" ?

[snapbacca]35885[/snapbacca]

 

"Cuviosul" asta al tau e cam idiot.

Este posibil ca adevarul sa fie o combinatie intre cele doua posibilitati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine are dreptate? Darwin sau "cuviosul" nostru?

Unde apare eroarea de gandire?

CREDETI IN "TEORIA EVOLUTIONISTA" SAU IN ACEEA  "CA DUMNEZEU la-A CREAT PE OM" ?

[snapbacca]35885[/snapbacca]

 

despre ce specie de maimuta este vorba? orangutan, cimpanzeu sau gorila?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca omul se trage din maimuta,dar observ ca unii inca nu sa-au tras de tot (glumeam)...teoria cu omul facut din pamant este cam suspecta din punctul meu de vedere..nu are nici un temei stiintific...deci votul meu este pentru maimuta.. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am impresia ca nici nu isi mai are rostul teoria asta. pentru mine demonstreaza ceea ce simteam deja. Am evoluat in timp din maimuta probabil. Si tot in timp am reusit sa evoluam si in inteligenta.. inteligenta care a avut nevoie la randu-i de un balsam care sa o protejeze, iar acesta sa-a numit spirit. Asadar daca nu am fi evoluat din ceva nu am fi avut cum sa creem tot ceea ce suntem acum .. implicit biserica si pe Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca omul se trage din maimuta,dar observ ca unii inca nu sa-au tras de tot (glumeam)...teoria cu omul facut din pamant este cam suspecta din punctul meu de vedere..nu are nici un temei stiintific...deci votul meu este pentru maimuta..

 

Darwin a fost un om foarte religios pana la moarte.

In cartea sa "Conceptia mea despre lume" el a ajuns la concluzia ferma ca

Dumnezeu exista.

Dar el a demonstrat foarte corect ca de la maimute ati provenit voi.

 

il votez pe Darwin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca omul se trage din maimuta,dar observ ca unii inca nu sa-au tras de tot (glumeam)...teoria cu omul facut din pamant este cam suspecta din punctul meu de vedere..nu are nici un temei stiintific...deci votul meu este pentru maimuta.. :roll:

[snapbacca]35948[/snapbacca]

 

Exista doua cuvinte care ii pot da un suport stiintific: manipulare genetica. Iar termenul de "pamint" ar putea fi interpretat ca elementele componente din pamint, nu efect materia respectiva.

 

Am impresia ca nici nu isi mai are rostul teoria asta. pentru mine demonstreaza ceea ce simteam deja. Am evoluat in timp din maimuta probabil. Si tot in timp am reusit sa evoluam si in inteligenta.. inteligenta care a avut nevoie la randu-i de un balsam care sa o protejeze, iar acesta sa-a numit spirit. Asadar daca nu am fi evoluat din ceva nu am fi avut cum sa creem tot ceea ce suntem acum .. implicit biserica si pe Dumnezeu.

[snapbacca]35953[/snapbacca]

 

In primul rind NU am evoluat din maimuta. Primatele sint "verii" oamenilor, nu stramosii lor directi. Cu alte cuvinte am avut doar un stramos comun cu primatele.

In al doilea rind, chestia cu balsamul pentru inteligenta = spirit e o prostie. Toata ideea de corp/spirit/sfintul duh de fapt.

 

Darwin a fost un om foarte religios pana la moarte.

In cartea sa "Conceptia mea despre lume" el a ajuns la concluzia ferma ca

Dumnezeu exista.

Dar el a demonstrat foarte corect ca de la maimute ati provenit voi.

 

il votez pe Darwin.

[snapbacca]36031[/snapbacca]

 

De unde ati provenit "voi"?!?! :blinca: Dar tu de unde te tragi? Din crocodil cumva? Sau poate din oaie creata. :)"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ati vazut cum cimpanzeii sparg nuci cu pietre?! Necesitatea, instinctul de supravietuire la-au facut pe "omul-maimuta" sa ...gandeasca!

De-atunci si pana la omul de azi n-a mai fost asa mult!

Din spusele voastre reiese ca sunteti inclnati spre evolutionism!

(mi se si normal)!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ati vazut cum cimpanzeii sparg nuci cu pietre?! Necesitatea, instinctul de supravietuire la-au facut pe "omul-maimuta" sa ...gandeasca!

De-atunci si pana la omul de azi n-a mai fost asa mult!

Din spusele voastre reiese ca sunteti  inclnati spre evolutionism!

(mi se si normal)!

[snapbacca]36059[/snapbacca]

 

Bun. Deci a ramas stabilit: oamenii care gindesc iau in considerare evolutionismul. Restul se limiteaza la creationism.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×