Sari la conținut
Forum Roportal
Marika

Teoria (r)evolutionista si biserica!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Probabil. Insa cu siguranta ca este un computer care se auto-programeaza.

[snapbacca]36561[/snapbacca]

Daca este sa o luam in sensul asta primul si cel mai capabil compuer biologic este cromozomul, sau si mai sigur gena. Pentru ca exista acolo informatii destula si datorita lor suntem ceea ce suntem. Numai ca nu stim sa o citim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca este sa o luam in sensul asta primul si cel mai capabil compuer biologic este cromozomul, sau si mai sigur gena. Pentru ca exista acolo informatii destula si datorita lor suntem ceea ce suntem. Numai ca nu stim sa o citim.

[snapbacca]36656[/snapbacca]

 

 

 

 

In seminarul lui, caent Hovind (el a predat "science" ptr. 15 ani) mentioneaza cum tot DNA-ul care se afla intr-un corp omenesc , cantitativ este cumprins in doua linguri , dar daca ar fi sa insiri informatia pusa cap la cap este distanta dintre pamint si luna de cinci ori, dus si intors.....

Editat de fire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiam ca o sa intrebi asta (prima intrebare) - tu vezi lucrurile doar dintr-o perspectiva liniara. E vorba de tot ce este viu pentru a doua.

[snapbacca]36576[/snapbacca]

 

pot sa vad lucrurile si din alte perspective

 

iar faptul ca mi-ai raspuns cam vag (la prima intr.) nu-mi permite de a vedea lucrurile din perspectiva ta

 

orice program (si cel de autoprogramare) depinde de dorinta si scopul programatorului

iar deosebirea de "celelalte" animale este ca noi la randul nostru putem programa

 

asa ca, constiinta mea de sine (programata) nu-mi permite sa fac parte din categoria animalelor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pot sa vad lucrurile si din alte perspective

 

iar faptul ca mi-ai raspuns cam vag (la prima intr.) nu-mi permite de a vedea lucrurile din perspectiva ta

 

orice program (si cel de autoprogramare) depinde de dorinta si scopul programatorului

iar deosebirea de "celelalte" animale este ca noi la randul nostru putem programa

 

asa ca, constiinta mea de sine (programata) nu-mi permite sa fac parte din categoria animalelor

[snapbacca]36687[/snapbacca]

 

Daca gindirea este manifestarea unui computer organic atunci nu exista programare ci doar autoprogramare... oricare ar fi actiunile in acest sens a oricarei fiinte din lume.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pot sa vad lucrurile si din alte perspective

 

iar faptul ca mi-ai raspuns cam vag (la prima intr.) nu-mi permite de a vedea lucrurile din perspectiva ta

 

orice program (si cel de autoprogramare) depinde de dorinta si scopul programatorului

iar deosebirea de "celelalte" animale este ca noi la randul nostru putem programa

 

asa ca, constiinta mea de sine (programata) nu-mi permite sa fac parte din categoria animalelor

[snapbacca]36687[/snapbacca]

 

Dar de ce nu vrei tu cu nici un chip sa faci parte din regnul animal???

Crezi ca oamenii sunt cu mult diferiti fata de animale? Prin simplul fapt ca ei pot programa la rindul lor?

Nu am cum sa-ti arat materialul dar un simplu corb( pasarea aia mica si neagra) este capabil de a sculpta un bat astfel incat sa aiba forma unui carlig--- cu care apoi agata viermii din scoartele copacilor si ii papa!!! Ingenios corb! Mai mult, el transmite[/b puiului sau cunostintele educandu-la pur si simplu!

Nu stiu de ce oamenii ignora faptul ca nu sunt singurii care gandesc!

Mai sunt si alte animale destul de inteligente si care pot "programa"!

 

Daca gindirea este manifestarea unui computer organic atunci nu exista programare ci doar autoprogramare... oricare ar fi actiunile in acest sens a oricarei fiinte din lume.

[snapbacca]36693[/snapbacca]

 

 

Programarea de care vorbiti voi nu este altceva decat copierea la nivel celular a caracteristicelor continute in genomul fiecarei celule!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar de ce nu vrei tu cu nici un chip sa faci parte din regnul animal???

Crezi ca oamenii sunt cu mult diferiti fata de animale? Prin simplul fapt ca ei pot programa la rindul lor?

[snapbacca]36703[/snapbacca]

 

corbul face carligul din instinct (inconstient) - pentru a papa.

eu pot sa ma abtin de la mancare constient (experienta postului).

daca tind spre divin si perfectiune inseamna ca din divin si perfectiune vin.

asta sper sa te explice, dar nu stiu .... cum stau lucrurile cu regnul animal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Programarea de care vorbiti voi nu este altceva decat copierea la nivel celular a caracteristicelor continute in genomul fiecarei celule!

[snapbacca]36706[/snapbacca]

::soc:: :cry: Cred ca vroiai sa spui copierea la nivel molecular. Celulele sint deja imense fata de dimensiunea genomului.

Ceea ce ai spus este o descriere foarte sumara a ceea ce se intimpla acolo. Din cite stiu oamenii de stiinta nu au nici cea mai mica idee ce anume face ca ovulul fecundat sa isi inceapa diviziunea pentru a deveni o noua fiinta. Despre asta ce poti sa spui? E ceva divin? :cry:

 

corbul face carligul din instinct (inconstient) - pentru a papa.

eu pot sa ma abtin de la mancare constient

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
::soc::  :cry: Cred ca vroiai sa spui copierea la nivel molecular. Celulele sint deja imense fata de dimensiunea genomului.

Ceea ce ai spus este o descriere foarte sumara a ceea ce se intimpla acolo. Din cite stiu oamenii de stiinta nu au nici cea mai mica idee ce anume face ca ovulul fecundat sa isi inceapa diviziunea pentru a deveni o noua fiinta. Despre asta ce poti sa spui? E ceva divin?  :cry:

[snapbacca]36713[/snapbacca]

 

Oca, la niv. molecular(in celule).

Despre divi ziune ce vrei sa zic, pote de aici "vine" cuvantul divin !!!

(glumeam!!!) :thinca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda. Ma intreb ce tip de detergent au folosit in cazul tau.  Vad ca tu chiar ai nevoie de credinta in parintele suprem pentru a exista ca atare. Te sfatuiesc sa nu iti pui la incercare credinta prea tare, fara ea te vei prabusi.

[snapbacca]36714[/snapbacca]

 

nu acesta este scopul credintei mele ca sa fie pusa la incercare

 

in fine,

ai dreptate daca prin absurd n-ar exista Dumnezeu cred mi-as esi din minti

 

iar, de unde venim si...unde mergem ? Probabil doar... unde alegem

mi se pare ca esti cam depersonalizat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu acesta este scopul credintei mele ca sa fie pusa la incercare

 

Viata si ceilalti nu te intreaba care e scopul credintei tale. Scopul credintei este unul singur: sa te ajute sa devii mai bun decit esti fara ea.

 

in fine,

ai dreptate daca prin absurd n-ar exista Dumnezeu cred mi-as esi din minti

 

iar,  de unde venim si...unde mergem ?  Probabil doar... unde alegem

mi se pare ca esti cam depersonalizat

[snapbacca]36765[/snapbacca]

Depersonalizat in ce fel. Detaileaza te rog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×