Sari la conținut
Forum Roportal
Marika

Teoria (r)evolutionista si biserica!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Reusita e deplina:o varza mare de tot in capul vizitatorilor aceste teme! :roll:

Cred si in amandoua variantele.cea mai corecta imi pare a fi cea darwinista.Las totusi loc si celeilalte da doar in sufletul meu. :)! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Reusita e deplina:o varza mare de tot in capul vizitatorilor aceste teme! :cry:

          Cred si in amandoua variantele.cea mai corecta imi pare a fi cea darwinista.Las totusi loc si celeilalte da doar in sufletul meu. :soc:!  :soc:

[snapbacca]36072[/snapbacca]

eeeeee..ne scuzi..bine ca ai venit tu sa ne lamuresti,evoluatule... :cry: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legat de teoria creationista eu am o intrebare eretica: daca la inceput nu era nimic si Dumnezeu le-a creat pe toate - cine la-a creat pe Dumnezeu?

 

Legat de teoria evolutioniste: o prefer pentru ca macar nu este discriminatorie (stiti voi, chestia aia cu coastele pe care unii au gasit-o ca fundament al discriminarii :cry: ).

 

Cred ca de fapt, adevarul e impartit pe ici pe colo prin aceste 2 teorii :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este dificil de raspuns la aceasta problema, avind in vedere nivelul de cunostinte de la data actuala. Este posibil insa sa ne exprimam pareri in aceasta privinta. Dupa cite se stie in teoria evolutionista lipseste o veriga, nu sa-a gasit explicatia saltului la nr. de cromozoni. Din aceasta cauza se pare ca sa-a si renuntat la teoria evolutionista, desi pina la acest punct mi se parea de acceptat.

Explicatia Bisericii si ma refer la creationism, este dificil de acceptat, intucit structura firii noastre este materiala si orice incercare de a intelege lucrurile nemateriale se loveste de negare. Dar sint multe lucruri nemateriale pe care, in ultimul timp, tot mai multi oameni le accepta. Ex. tratamentul prin acupunctura, tratamentul bioenegetic, si nu ma refer la snapanii din acest domaniu.

Concluzia mea, si in context cu cele de mai sus, evolutionism pina la un moment dat si apoi o interventie genetica , nu stiu cum si de cine, caci adaugarea cromozomilor , nu este evolutionism. Repet este parerea mea, cu tare materialiste probabil.

Poate ca acest topic imi va schimba parerile.

Editat de proweb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred si in amandoua variantele.cea mai corecta imi pare a fi cea darwinista.
Insa tot nu pot sa trec cu vederea nici teoria creationista :cry:

 

Cred ca de fapt, adevarul e impartit pe ici pe colo prin aceste 2 teorii

 

Totusi stie cineva exact. pana la urma noi vorbin doar de teorii :cry:"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crystyann ironia ta nu ma lamureste cu nimic in legatura cu tema discutiei.Nu ma consider evoluat si nu am lamurit pe nimeni cu parerea mea.Eo simpla parere si atat.Daca nu am voie sa-o exprim asta e!Daca ai ceva impotriva mea nu-mi mai raspunde.Eu voi continua sa comunic cu ceilalti care stiu sa raspunda cu idei nu cu ironii. :cry: :cry: :pee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema este ca oricum trebuie sa fi aparut oamenii cumva, de undeva, din ceva. Eu personal cred in teoria evolutionista a lui Darwin. Dar aici apare o problema: inainte sa moare Darwin si-a renegat propria teorie. Asta a fost un lucru extrem de surprinzator, avand in vedere ca sa-a batut cu multi pentru aceasta teorie.

Si inca ceva: stiati ca sa-a reusit crearea de materie din nimic? Experiment care confirma atat teoria big-bang, cat si creationismul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema este ca oricum trebuie sa fi aparut oamenii cumva, de undeva, din ceva. Eu personal cred in teoria evolutionista a lui Darwin. Dar aici apare o problema: inainte sa moare Darwin si-a renegat propria teorie. Asta a fost un lucru extrem de surprinzator, avand in vedere ca sa-a batut cu multi pentru aceasta teorie.

 

O fi aflat intre timp de genetica. :cry:

 

Si inca ceva: stiati ca sa-a reusit crearea de materie din nimic? Experiment care confirma atat teoria big-bang, cat si creationismul.

[snapbacca]36445[/snapbacca]

Nu exista "din nimic". Probabil au fost implicatii energii care au scapat detectiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O fi aflat intre timp de genetica. :cry:

Nu exista "din nimic". Probabil au fost implicatii energii care au scapat detectiei.

[snapbacca]36448[/snapbacca]

Cauta pe net detalii si ai sa ramai surprins.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×