Sari la conținut
Forum Roportal
Marika

Teoria (r)evolutionista si biserica!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hai ca o dai in diverse. De ce trebuia sa "sari" la unii dintre noi (nu la mine) si dupa sa recunosti ca faci parte dintre noi? Daca noi ne facusem vreo alta idee? Ca poate esti zeu? Sau altceva?? :blinca:  :blinca:  :blinca:  :cry:

[snapbacca]36507[/snapbacca]

 

Eu nu "sar" la voi. Chiar deloc. "Sar" la un anume mod de gindire care transforma omul in altceva ce nu este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu "sar" la voi. Chiar deloc. "Sar" la un anume mod de gindire care transforma omul in altceva ce nu este.

[snapbacca]36508[/snapbacca]

Pai si nu inteleg de ce te deranjeaza? Nu are dreptul fiecare sa gandeasca cum vrea? Cum simte el ca este corect?

 

O fi aflat intre timp de genetica. :cry:

 

Stai tu linisiti ca se stia de recombinarea genetica de mult timp. Si sa mai stia si de obtinerea de sunstante organice din cele anorganice. Si de multe altele. Si totusi............

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai si nu inteleg de ce te deranjeaza? Nu are dreptul fiecare sa gandeasca cum vrea? Cum simte el ca este corect?

[snapbacca]36509[/snapbacca]

 

Sint de acord cu acest drept al oamenilor.

 

Stai tu linisiti ca se stia de recombinarea genetica de mult timp. Si sa mai stia si de obtinerea de sunstante organice din cele anorganice. Si de multe altele. Si totusi............

[snapbacca]36511[/snapbacca]

 

Am spus genetica, nu recombinare genetica. E acelasi lucru, dar exista o diferenta de nuanta mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sint de acord cu acest drept al oamenilor.

[snapbacca]36512[/snapbacca]

Oca. Am ajuns la o concluzie. :cry:

Pana la urma, ce ai cu computerul organic? Ce intelegi prin termenul asta? Penryu ca daca nu ma insel pot exista mai multe posibilitati. Una ar fi ca sa existe oameni care sa se specializeze in calcule, in logica, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oca. Am ajuns la o concluzie. :cry:

Pana la urma, ce ai cu computerul organic? Ce intelegi prin termenul asta? Penryu ca daca nu ma insel pot exista mai multe posibilitati. Una ar fi ca sa existe oameni care sa se specializeze in calcule, in logica, etc.

[snapbacca]36514[/snapbacca]

 

Organismele vii sint computere organice. Pastreaza informatiile si o parte a programelor la nivel genetic si proceseaza informatiile cu ajutorul creierului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Organismele vii sint computere organice. Pastreaza informatiile si o parte a programelor la nivel genetic si proceseaza informatiile cu ajutorul creierului.

[snapbacca]36515[/snapbacca]

Am inteles. Deci sa inteleg ca fiecare organism viu este un tip de computer organic. Dar cum faci sa fli respectiva informatie de la el? Pentru ca de la actualele computere poti afla ce au stocat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am inteles. Deci sa inteleg ca fiecare organism viu este un tip de computer organic. Dar cum faci sa fli respectiva informatie de la el? Pentru ca de la actualele computere poti afla ce au stocat.

[snapbacca]36518[/snapbacca]

 

Actualele computere pot avea o putere de calcul imensa (marile servere), dar ca nivel de complexitate sint doar socotitori fata de fiintele vii. Probabil ca un genetician iti va putea raspunde mai bine ca mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Actualele computere pot avea o putere de calcul imensa (marile servere), dar ca nivel de complexitate sint doar socotitori fata de fiintele vii. Probabil ca un genetician iti va putea raspunde mai bine ca mine.

[snapbacca]36519[/snapbacca]

Tu vorbesti aici de un fel de einteligenta artificiala. Dar nu cred ca este un lucru chiar asa de util. cum te-ai simti daca ai sti ca computerul de la care scrii acum gandeste singur? Si poate sa faca anumite chestiuni, care nu sunt tocmai cum vrei tu? Cred ca aici exista un pericol extrem de mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu vorbesti aici de un fel de einteligenta artificiala. Dar nu cred ca este un lucru chiar asa de util. cum te-ai simti daca ai sti ca computerul de la care scrii acum gandeste singur? Si poate sa faca anumite chestiuni, care nu sunt tocmai cum vrei tu? Cred ca aici exista un pericol extrem de mare.

[snapbacca]36520[/snapbacca]

 

E exact acelasi pericol ca in cazul unui copil de-al tau. Nu e nici o diferenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E exact acelasi pericol ca in cazul unui copil de-al tau. Nu e nici o diferenta.

[snapbacca]36522[/snapbacca]

Cred ca este o comparatie un pic cam fortata, pentru ca un copil poate fi educat. Pe cand sa luam ipoteza ca dezvoltam roboti, si ii dotam cu inteligenta. Ce facem daca se hotarasc sa scape de noi, pentru ca suntem imperfecti? cum scapam noi atucni de ceva mai puternic, mai inteligent, mai rezistent decat noi?

Sau alta ipoteza, care apare in "Eu, robotul". Daca ii dotam cu cele 3 faimoase legi, ca sa ne apram, nud e alta, dar ei descopera ca trebuie sa apere omenirea de ea insasi? ce ne facem in cazul asta? Ca in realitate nu cred ca va exista vreun Bruce willis sau vreun Will Smith care sa scape lumea de necazuri?

Daca ajungem in cine stie ce situatie in care trebuie sa luptam cu computerele pentru supravietuire? :blinca: :blinca: :blinca:

 

Auzi, cred ca ar trebui sa ne dea un premiu aici, pe forum, ca suntem cei mai activi, cel putin azi. :cry: :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×