Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Relatia AGRESOR - VICTIMA - teme combinate

Postări Recomandate

Consilierea psihologica, nu aia de la tarabele cu zarzavat, n-o poate face oricine, ai nevoie de minim 200 de ore de dezvoltare personala sau de un masterat.

 

Consilierea psihologica e una, psihoterapia e altceva. In catastrofele aviatice sunt trimisi psihologi sa consilieze rudele victimelor. Sa-i mangaie pe crestet, sa-i bata cu mana pe umar, ca de la suflet la suflet.

 

Daca vrei sa vezi asa in mare ce e psihoterapia, citeste Ce spui dupa buna ziua de Eric Berne.

 

Vulturii isi fac singuri propria terapie, e posibil pentru ei intrucat "acvila non capit muscam". Da mustele au nevoie de terapie individuala dupa ce au fost traumatizate de zborul agresiv al vulturului dupa porumbei.

 

Povestea Miţei, agresor psihic schizoid

 

Exista persoane care stau langa agresori fara sa pateasca mare lucru, in special barbati foarte echilibrati emotional (a se citi intelepti). NU LE PASA de jocurile agresorului, le descifreaza in timp util si-i spun impaciuitor acestuia "fi calma mai Miţo", dar Miţa nici vorba, se da de ceasul morţi sa-l viruseze pe soţul ei. Ba la final de viata s-a schizofrenizat singura, a tot dat cu mingea in perete (in nepasarea sotului) si i-a tot venit mingea peste cap (sau cartoful fierbinte). Mingea aia sau cartoful ei fierbinte cuprindea porunci grele de la tatal ei (nu exista, nu gandi, inebuneste). Asadar privirea i s-a tulburat la Miţa, trebuia sa-i repeţi fraza de 3 ori sa priceapa odata, se trezea la 2 noaptea si nu mai putea dormi, privea in gol da trufas (ceva de genul, "las ca gasesc eu pana la urma metoda sa-ti distrug sufletul"). Umbla la 80 de ani cu toate cheile la brau intreband de chei si hotii care i-au furat mancarea din beci si din casa. De-a lungul vietii a stat cu poarta incuiata la drum izolata de vecini ca si curca intre lemne speriata de uliu. Da l-a agresat oribil pe sot si si-a zvantat fiicele vitrege cu bataia (fiicele sotului din prima lui casatorie). La fiul ei i-a plasat acelasi porunci parentale, iar el avand aceasi structura ca si ea a fost receptiv, le-a inregistrat in inconstient dar nu s-a autoagresat cu ele ci s-a dus si s-a facut profesor unde a ciugulit 40 de ani din sufletul multor copilasi, numindu-i "pleava, gunoaie, nulitati" si multe altele. Nu se pensioneaza de frica ca pierde proximmitatea cu victimele si va trebui sa tina singur in mana cartoful fierbinte de la Miţa, mama lui. Asta e singul caz care l-am vazut de victima agresata si ramasa intreaga la minte, fara sa inebuneasca, fara sa consume alcool.

 

Asemenea oameni nu pot fi iubiti, deci nu poti spune ca stai cu ei din iubire. Nu recomand nimanui maratonul asta. La final nu se stie ce culegi.

Ramane de vazut daca am avut dreptate total in postarea asta sau partial asa cum au constatat altii.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma intereseaza daca se pot schimba rolurile? Agresorul sa devina victima si invers. Personal pe un forum am rezolvat problema. Un user al meu e victima si altul agresor in relatia cu userul altcuiva. :roll: In viata de toate zile nu stiu cum pot face sa agresez doar eu! :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe mine ma intereseaza daca se pot schimba rolurile? Agresorul sa devina victima si invers. Personal pe un forum am rezolvat problema. Un user al meu e victima si altul agresor in relatia cu userul altcuiva. :roll: In viata de toate zile nu stiu cum pot face sa agresez doar eu! :cry:

Daca iti plac jocurile si vrei sa sti cum sa le joci non stop, citeste cartea Jocurile Adultilor de Eric Berne.

 

Triunghiul Dramatic (un rezumat facut mai demult de userul Anya2007)

 

Stephen Karpman a conceput o diagrama simpla, dar elocventa, pentru analiza jocurilor, numita Triunghi Dramatic

 

El sugereaza ca atunci cand oamenii joaca jocuri, ei intra intr-unul dintre cele trei roluri din script: Persecutor, Salvator si Victima.

Persecutorul este cineva care ii pozitioneaza pe ceilalti mai jos si ii minimalizeaza. Persecutorul ii vede pe ceilalti inferiori si non-OK.

Salvatorul, deasemenea ii vede pe ceilalti inferiori si non-OK. Dar Salvatorul raspunde oferind ajutor dintr-o pozitie de superioritate. Crede ca: "Trebuie sa ii ajut pe ceilalti deoarece nu sunt destul de buni ca sa se ajute singuri".

Victima se simte inferioara si non-OK. Uneori Victima cauta Persecutorul ca sa il puna in pozitia de inferioritate si sa il trateze rau. Sau Victima poate sa fie in cautarea unui Salvator care isi va oferi ajutorul si va confirma credinta Victimei: "Nu pot face fata de unul singur".

Fiecare rol din Triunghiul Dramatic implica o desconsiderare. Atat Persecutorul cat si Salvatorul ii desconsidera pe ceilalti. Persecutorul desconsidera valoarea si demnitatea celorlalti. Persecutorii extremisti pot desconsidera drepturile la viata si sanatate fizica ale celorlalti. Salvatorul desconsidera capacitatea celorlalti de a gandi pentru ei si de a actiona in functie de propria initiativa.

Victima se desconsidera singura. Daca cauta un Persecutor, accepta desconsiderarea acestuia si se vede ca o persoana care merita sa fie respinsa si minimalizata. Victima care cauta un Salvator, crede ca are nevoie de ajutorul Salvatorului pentru a gandi bine, pentru a actiona si a lua decizii.

 

Comutarea din Salvator in Victima

 

Prototipul acestui joc este "Incerc doar sa te ajut" . Acest titlu poate fi folosit pentru orice joc in care cineva incepe prin a oferi "ajutor" din pozitia de Salvator, apoi schimba si trece in Victima cand persoana pe care o "ajuta", fie respinge ajutorul, isi vede de ale sale si intra oricum intr-o incurcatura, fie semnaleaza ca ajutorul oferit nu a fost suficient. Asa zisul "sfatuitor" colecteaza atunci beneficiul negativ, care consta in timbre de inadecvare.

 

Comutarea din Salvator in Persecutor

 

Uite cat de mult imi dau osteneala incepe ca si Incerc doar sa te ajut, cu "sfatuitorul" in rol de Salvator. Dar in momentul comutarii, Salvatorul devine un Persecutor care acuza si nu o Victima nefericita.

post-47694-1208087490_thumb.jpg

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Consilierea psihologica e una, psihoterapia e altceva.

 

Iosafat, tata, ceea ce ai zis tu aici, n-am negat eu niciodata, de unde le tot scoti, bre, om bun?

Dar pt ca in ziua de azi nu mai poti face psihologeala dupa ureche si dupa ombilic, pt a ajunge consilier psihologic trebuie sa treci prin niste etape de formare, nu doar cei care vor sa ajunga psihoterapeuti trec prin ele.

Intr-adevar sunt mai putine trepte de urcat pt consiliere decat pt psihoterapie, dar sunt destule.

Asadar ceea ce am afirmat mai sus despre masterat et comp. ramane valabil la ora actuala.

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iosafat, tata, ceea ce ai zis tu aici, n-am negat eu niciodata, de unde le tot scoti, bre, om bun?

Dar pt ca in ziua de azi nu mai poti face psihologeala dupa ureche si dupa ombilic, pt a ajunge consilier psihologic trebuie sa treci prin niste etape de formare, nu doar cei care vor sa ajunga psihoterapeuti trec prin ele.

Intr-adevar sunt mai putine trepte de urcat pt consiliere decat pt psihoterapie, dar sunt destule.

Asadar ceea ce am afirmat mai sus despre masterat et comp. ramane valabil la ora actuala.

 

Eu unul nu m-as multumi sa fiu consiliat doar. Cat despre faptul ca sa zicem te duci la master sau la srat.ro ori arat.ro si te terapiezi acolo, e o naivitate sa crezi asta, asa mi-au spus ce-i care s-au dus. Si eu

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu unul nu m-as multumi sa fiu consiliat doar. Cat depre faptul ca sa zicem te duci la master sau la srat.ro ori arat.ro si te terapiezi acolo, e o naivitate sa crezi asta, asa mi-au spus ce-i care s-au dus. Si eu
Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce legatura are cu ce spun eu?

Masteratul il faci pt propria-ti DEVENIRE PROFESIONALA, INFORMATIONALA sau, pur si simplu, pt o intregire a cunostintelor tale.

Nu ma intereseaza cei care se psihologesc pe linkuri si saituri, nu despre asta era vorba.

 

Parca mai sus ai spus asta

"Consilierea psihologica, nu aia de la tarabele cu zarzavat, n-o poate face oricine, ai nevoie de minim 200 de ore de dezvoltare personala sau de un masterat."

 

Asadar 200 de ore la un masterat te ajuta in dezvoltarea personala la fel ca 200 de ore de terapie individuala platita bine cu un om competent?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba da, dragule! Un masterat e echivalentul a 200 de ore.

Da' pafarista esti draga! Masterul nu echivaleaza cura personala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da' pafarista esti draga! Masterul nu echivaleaza cura personala.

 

Mai vorbim dupa ce vei avea cunostintele necesare, elandi, tata.

Un masterat facut cu cine trebuie e mina de aur, bre.

Si nu ti se pare ca esti offtopic de multa vreme, de ce nu-ti dai un WARN fara sa te anunti ca ti l-ai dat? :roll:

In plus, m-ai jignit facandu-ma INCOMPETENTA pt ca n-ai argumente sa-ti sustii vorbele, hmmmmm, ai voie s-o faci?

Ai voie sa jignesti userii doar pt ca ai bulanu' de moderator la brau? Tre' sa ma interesez de-i asa au ba.

 

 

Parca mai sus ai spus asta

"Consilierea psihologica, nu aia de la tarabele cu zarzavat, n-o poate face oricine, ai nevoie de minim 200 de ore de dezvoltare personala sau de un masterat."

 

Asadar 200 de ore la un masterat te ajuta in dezvoltarea personala la fel ca 200 de ore de terapie individuala platita bine cu un om competent?

 

Iosafat, nu cu mine tre' sa porti discutia asta, ci cu cei de la asociatia psihologilor, ei au stabilit regulile.

Asadar pt a creste profesional, e musai sa intrunesti anumite conditii: sa faci dupa facultate un masterat, sa ai ore de dezvoltare si formare personala etc samd.

E ca la orice alta meserie, daca nu "uceniceşti" indeajuns, n-ai cum s-o practici, poate doar la un nivel mediu.

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×