Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Cum protejez un caine de amenintarile unui hingher?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deci sa va povestesc ceva... si voi trageti concluziile, desi povestea mea e subiectiva si e posibil sa va influentez. E posibil sa fiu si paranoica, recunosc. Deci: acum vreo luna si jumatate - doua au venit hingherii. Au luat ei ce au luat si au vrut sa ne ia si un caine care a avut probleme cand era mic si acum are spasme continue, coloana usor deformata, insa este un caine sanatos, vioi si fericit. Noi l-am protejat, fireste, fiind in conditia in care este. Asa ca un "domn" hingher ne-a amenintat spunand "tot vi-l omor eu". Avem martori! In aceeasi zi a jignit un vecin si a imbrancit alte doua vecine. Acelasi om, "domn" hingher adica. Noi le-am adus la cunostinta acest lucru fetelor de la birouri, insa numai verbal, e drept.

Azi s-a intamplat un lucru straniu: in jurul orei 15 (pe finalul programului lor, cat sa nu mai avem noi timp sa ne interesam la birouri), din pamant din iarba verde, au rasarit doi hingheri sub geamul meu, unde, pe timpul asta friguros, cainii dorm, facuti ghem, pe o plapuma adusa de nu stiu cine. Am iesit afara in secunda doi, sa vad ce pot face, pe cine pot salva. Ca o paranteza, pe cei castrati/sterilizati nu mai au voie sa ii ia. Cand am iesit, in fata nu era nici un hingher, in spate idem. Cainii, cu cercel sau fara (ca mai avem de sterilizat) erau TOTI. Bruno, cainele actor principal al povestirii, castrat, vaccinat si extraordinar de speriat de hingheri, fuge, de obicei mancand pamantul si se ascunde. Acum nu il mai gaseam si, evident, am intrat in panica, pentru ca traim cu frica amenintarilor "domnului" hingher.

Intreb si eu acum: de ce au venit azi hingherii? Si mai intreb: sunt oare paranoica daca ma gandesc la faptul ca acest om nu se lasa pana nu isi indeplineste amenintarea? Sunt nebuna daca ma gandesc ca azi au venit special pentru el, avand in vedere ca mai avem caini necastrati pe care i-au avut la nas si ca au plecat cu mana goala (ei nu se intorc la biobaza fara sa fi prins macar un caine)? Si ce pot eu sa fac sa protejez acest caine, avand in vedere ca nimeni nu il doreste, avand problemele fizice pe care le are?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti dai seama ca omul daca e hingher cat de mult iubeste cainii ... astfel ma gandesc ca la el astfel de replici sunt la ordinea zilei... deci nu vad un motiv in mod special sa omoare acel caine sau sa il duca la biobaza daca e deja castrat. In concluzie nu prea vad cum ai putea sa il protejezi mai mult decat sa ii dai apa si mancare din cand in cand. Poate are norocul si se va gasi pe forum o persoana foarte mare iubitoare de animale care are si curtea necesara sa il tina si e din acelasi oras cu tine ceea ce e putin mai complicat dar cine stie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aha, tu faci parte din acea categorie de oameni care inca mai cred ca nu exista rautatea gratuita. :) Nu e rau, dar nici bine. Omul respectiv poate veni sa mi-l ia si sa mi-l omoare numai pentru satisfactia sa personala. Un om care e capabil sa jigneasca si sa imbranceasca o femeie cu deficiente fizice (una dintre vecinele de care iti ziceam) si o alta care se ruga de el cu cerul si cu pamantul, sa nu ii ia cainele din fata MAGAZINULUI PROPRIETATE PERSOANALA, ca are carnet de sanatate pentru el si vaccinarile la zi, un om care e in stare sa omoare caini, ca asa ii cere slujba, e in stare de orice, biliv mi. Repet, pot fi si paranoica, insa am vazut mult mult mult prea multe ca sa mai cred ca unii oameni, in adancul sufletului lor, de fapt, sunt buni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Darianna ai in mare parte ai dreptate. Dar din ce spui tu nu ar mai trebui sa existe hingheri daca toti oamenii ar fi ca noi... cineva trebuie sa faca si asta desi nu sunt de acord cu omorarea cainilor dar uneori nu exista alta solutie si poate ca astfel li se scurteaza suferinta ( gandeste-te la 30-40 de caini intr-un tarc majoritatea agresivi probabil s-ar manca de vii sau gandeste-te la cei bolnavi/raniti)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intreb si eu acum: de ce au venit azi hingherii? Si mai intreb: sunt oare paranoica daca ma gandesc la faptul ca acest om nu se lasa pana nu isi indeplineste amenintarea? Sunt nebuna daca ma gandesc ca azi au venit special pentru el, avand in vedere ca mai avem caini necastrati pe care i-au avut la nas si ca au plecat cu mana goala (ei nu se intorc la biobaza fara sa fi prins macar un caine)?

 

 

nu esti nebuna si nici paranoica (sau poate suntem mai multi asa),

am avut aproape aceeasi situatie cu un hinger din vest, pusese ochii pe un c

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Darianna ai in mare parte ai dreptate. Dar din ce spui tu nu ar mai trebui sa existe hingheri daca toti oamenii ar fi ca noi... cineva trebuie sa faca si asta desi nu sunt de acord cu omorarea cainilor dar uneori nu exista alta solutie si poate ca astfel li se scurteaza suferinta ( gandeste-te la 30-40 de caini intr-un tarc majoritatea agresivi probabil s-ar manca de vii sau gandeste-te la cei bolnavi/raniti)

 

De ce sa ma gandesc la 30-40 de caini intr-un tarc, unde ai vazut tu asta? A da, la ei, la asa-zisul adapost de caini, da. Insa nu supravietuiesc mai mult de cateva zile acolo, pentru ca, la sfarsit de saptamana, ii omoara. Nu vreau sa intru in detalii, daca dau cautare pe net legat de biobaza din Constanta si de ce tratamente aplica ei acolo cainilor, poate o sa intelegi ce fel de oameni sunt higherii de aici. Poate nu sunt la fel in toata tara, nu stiu. Eu vorbesc strict de astia.

Bruno nu e un caine agresiv, nici cu oamenii nici cu alti caini. Ba mai mult, il iubesc chiar si cei care nu tolereaza cainii in cartier, datorita conditiei sale fizice. Deci aici e iubit, nu are nici un motiv sa ni-l ia. Plus ca, repet, e castrat, vaccinat, deparazitat, cu carnet de sanatate care sa dovedeasca aceste lucruri.

 

nu stiu pe nimeni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cineva trebuie sa faca si asta desi nu sunt de acord cu omorarea cainilor dar uneori nu exista alta solutie si poate ca astfel li se scurteaza suferinta ( gandeste-te la 30-40 de caini intr-un tarc majoritatea agresivi probabil s-ar manca de vii sau gandeste-te la cei bolnavi/raniti)

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa ma intelegeti gresit nu sunt deloc de partea acestor brute care omoara in bataie sau otravesc cainii indiferent ca sunt hingheri sau nu sunt. Sa vad asa ceva pe strada sincer nu stiu de ce as fi in stare.

In cazul Dariannei consider ca doar o persoana iubitoare de caini si care are o curte unde sa il poata adaposti ar putea sa o ajute.

Editat de rechinos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect! Si daca poti ia cu tine si celelalte persoane agresate verbal si fizic astfel iti vei spori credibilitatea.

Editat de rechinos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×